Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’i savunmak, şiddeti reddetmektir

Haberler

Dersim’i savunmak, şiddeti reddetmektir

Dersim insansızlaşıyor, Dersim’de şiddet devlet eli ile planlı bir biçimde tırmandırılıyor. Şiddet yanlısı örgütlerin durumu Sosyalizmi Dersime getiren Kemal Burkay’ı bile isyan noktasına getirdi. Yapmayın etmeyin, bu gidişat iyi değil artık gözlerinizi açın.

Dersim’de şiddete ayrımsız karşı çıkan ilk kişi benim bildiğim 2015 yılında kaybettiğimiz Mehmet Yıldız’dı. “Dersimlilerin çifte köleliği” adlı uzun bir makale kaleme almıştı. MUNZUR gazetesinde yayınladık. Yayınladık ama olmadık saldırılara karalamalara maruz kaldık. Mehmet son günlerine kadar bazı çevrelerin örgütlü, sistematik saldırılarına maruz kaldı. 2004 yılında yayınlanan bu makalenin bugün gelinen nokta itibari ile yeniden okunmasını öneririm.

Dersim davasının savunucuları yıllardır ısrarla Anadoluda kalan son renk Alevileridir. Bu savaş Anadolu Mezopotamya topraklarının sahibi kadim halkları yok etti izlerini siliyor. Ermeniler, Süryaniler, Ezidiler, Pontuslar şimdi sıra Alevilerde onların da varlığı sembolük hala gelmek üzere. Şiddet bahane edilerek kutsal topraklar Dersim insansızlaştırılıyor, bu topraklar yaşanmaz hale getiriliyor. Dersim Anadolu Aleviliğinin kalbidir, sembolüdür eğer Dersim kaybedilirse Anadolu Alevilerinde izleri silinmeyecek derin travaya yol açacacağı kesindir. Alevilerin Dersimi kaybetmesi, Kürtlerin Diyarbakırı, Türklerin İstanbulu, Filistin’in Kudüs’ü kaybetesi gibidir. Ama ne yazık ki kürt partilerde yer kapma yarışında olan bazı Alevi temsilcileri bırakın bu olasılığı tartışmayı, üzerinde düşüneyi, tedbirler almayı, aksine tartışanları; birilerinin ağzı ile “kürt düşmanlığı” diyerek terörize edip susturmaya çalışıyorlar. Ne acıdır ki bunların “Aleviliğin Anadoludaki geleceği” ufku başkalarının kanatları altına sığınmanın ötesine geçmemektedir. Dersim kan kaybediyor, Dersim insansızlaşıyor, Dersim’de şiddet devlet eli ile planlı bir biçimde tırmandırılıyor. Şiddet yanlısı örgütlerin durumu Sosyalizmi Dersime getiren Kemal Burkay’ı bile isyan noktasına getirdi. Yapmayın etmeyin, bu gidişat iyi değil artık gözlerinizi açın.

Biz amasız şiddete karşı çıkarken parçalı alkışlar almaktayız dönem dönem. Akıllarınca yarattığımız bu zemini kendi emelleri için kullanma gayretindeler.

Dün Dersim Vekili Gürsel Erol “Teröre Hayır” mitingi yapıyor güya. Devlet erkanı ve korumalarından ibaret bir katılım vardı. Halkımız yoktu ama kutsal topraklarımız ve ismimiz kirletildi bu vekil eliyle. Bizim şiddete karşı duruşumuz ilkeseldir Kutsal toprakları koruma kaygısındandır yoksa vahşi bir cinayeti bahane ederek devletin kirli politikalarını aklamak temize çıkarmak değil.

Yine iki gün önce bir Canımız devlet güçlerince hunharca katledildi, bu kaçıncı cinayet haala sabırla kayoıt tutan var mı? Gürsel Erol ve yanındakiler nerede, bu cinayete karşı ağızlarını açtılar mı, yürüyüş çağrısı yaptılar mı? Katillerin cezalandırılması için ciddi bir girişimleri var mı?

Sol ve kürt örgütlerin uyguladığı kör şiddeti kınadığımızda bu kesim bizi alkışlar, devletin işlediği cinayetlere karşı durduğumuzda ise sol bizi alkışlar. Biz Partizan tarafından katledilen Erkan Doğan cinayetine karşı çıkarken bu vahşeti kınarken hiç bir örgüt “acaba” demedi, “ya belki bir yanlışlık vardır” bile diyemedi.

Dersim Hareketinin tartışmasız önceliği Alevilerin kutsal toprakları Dersimdir. Dersim kaybedilirse Anadoluda Alevi varlığı uzun vadede mümkün olmayacaktır. Bu topraklar şiddet bahanesi ile yok ediliyor, şiddet kan ve gözyaşı istemiyoruz.

22.07.2017

Yaşar KAYA

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine + 11 =

More in Haberler

To Top