Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alevilerin ibadet merkezlerine saldırmanın dayanılmaz hafifliği

Dersim

Alevilerin ibadet merkezlerine saldırmanın dayanılmaz hafifliği

Bulunduğumuz noktada, Dersim kimliği paramparça edilmişken, Dersimlinin çıtası eşirilmez derecede yüksek tutur, vicdanlar körelir.

Leyla Gündüzkanat

PKKlilerin cenazesi bile Dersim Cemevi’nden kaldırılırken, sünni ve şafi olanların cenazeleri camilerden kaldırılmadığı haberi yapıldı mı, bilmiyorum. Ama, aslında mesele bu da değildi. Böyle bir haberden dolayı o camiye, o camideki hoca üzerinden sünnilere, şafilere hakaret ve küfür edildiğine ben hiç rastlamadım.

‘Sen belediye başkanısın, şu ezanların desibelini biraz düşüremez misin’ diye sorduğum, solcu belediye başkanı yakınım, ilçesindeki sünni vatandaşına saygıdan dolayı bunu yapamıyacağını söylemişti ama, söz konusu pirler, dedeler olduğu zaman aynı saygıyla onlardan bahsetmemişti.

“Selbsthass der Juden”, ‘Yahudilerin kendilerine duyduğu nefret’ diye bir durum var, bu şöyle açıklanır: Yüzyıllar boyu kendilerine gösterilen nefreti öyle içselleştiriyorlar ki, maruz kaldıkları nefreti bu kez kendilerine benzer olana yöneltiyorlar.

Türkiye’deki Alevilerin, özellikle de Dersimlilerin durumu buna benzer bir noktada.

Yüzyıllar boyu Dersimlilere yöneltilen nefret, fiziki yok etmeye kadar varıyor, sonra herkes sustuğu gibi, bir de mağdur bu vahşi kırımdan sorumlu tutuluyor. Bu psikolojinin kendisi bir o kadar ağırken, ipini koparan, silahıyla Dersim’e doluyor, hem mağduriyetimizi, hem de mağduriyetin sorumluluğunu bize yükleyen zihnin bizde yarattığı psikoloji kullanıyor. Bulunduğumuz noktada, Dersim kimliği paramparça edilmişken, Dersimlinin çıtası eşirilmez derecede yüksek tutur, vicdanlar körelir. Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullarda, siyaset yapandan etik kurallar içinde hareket etmesini beklemek ütopya olmuş gibi.

Öyle karışmış ki, kimin ne olduğu, ne istediği, neden öldürüldü bile artık belli değil. Bu kargaşanın içinde benim çıtam şiddetsizlik. Aleviler adına yolda olanlardan, Alevi etik kurallarına göre konuşmasını, hareket etmesi bekliyorum. Ben Pir’imden, Ana’mdan siyasete uzak olmasını bekliyorum.

Hele hele şiddeti zorunlu gören bir ideolijiye, kesinlikle taviz vermemeli, benim Ana’m, Pir’im.. Bu bağlamda, örneğin Pirlik Makamı’nı kullanan bir haber sitesinin, adına laik davranmasını beklemek, yerinde bir beklenti olmaz mı? Siyaset yapıyorsa, o makamı suistimal ediyor anlamına gelmez mi?

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − 10 =

More in Dersim

To Top