Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dünyaca ünlü pizzacı, tatil için memleketi Dersim’e geldi

Dersim

Dünyaca ünlü pizzacı, tatil için memleketi Dersim’e geldi

Kanada’nın Toronto kentinde yaşayan ve dünyaca ünlü pizzacı Zeynel Arı, yaz tatilini geçirmek üzere Dersim’e geldi.

Toronto kentindeki Dersimli Zeynel Arı’nın müşterileri arasında şarkıcı Madonna, Hollywood yıldızları, Kanada Başbakanı ve parlamento üyeleri ile bir tanınmış kişiler bulunuyor.

Kanada’da bir çok tüketiciler birliğinin en iyi pizzacısı ödülü alan ayrıca bölge parlamentosundan da yılın pizzacısı ödülünü alan Zeynel Arı, yaz tatili için memleketi Dersim’e geldi. Hem tatil hem de hasret gidermek için memleketi Dersim’e geldiğini belirten dünyaca ünlü pizzacı Zeynel Arı, şarkıcı Madonna’nın Kanada’ya her gelişinde Pizza siparişi verdiğini, pizzalarını çok beğendiğini kendisine ilettiğini ve tebrik kartı gönderdiğini söyledi.

Dersim’de de pizza üzerinde işletmecilik yapan bir pizza restoranının mutfağına giren ünlü pizzacı Arı, mutfak kısmında kendisinin hazırladığı hamur ile karışık, sebzeli pizza yaptı. Sadece DHA’nın görüntülediği pizzacı Arı, Madonna’ya yaptığı pizzanın aynısını Dersim DHA muhabiri için yaptı.

KANADA’DA BİR ÇOK ÖDÜL ALDI

Türkiye dahil, Çin ve Amerika’nın birçok kenti ve birçok Avrupa ülkesinden pizza şubesi açması için teklifler geldiğini ve bu teklifleri düşündüğünü belirten Arı, “Ben yaklaşık 20 yıldır Kanada’nın Toronto şehrinde yaşıyorum, Toronto’da Dino’s Wood Burning Pizza ismiyle pizzacı bir işletme çalıştırıyorum. Yaklaşık 15 yıldır pizza işletmeciliği yapıyorum. Bizim pizza işletmesi Kanada’nın en tanınmış pizzacısı olarak biliniyor bütün kanada’da. Kanada’da da birçok ödül aldık. Kanada’nın en büyük gazetesi ve Kanada Parlamentosu bize ödül verdi. Kanada’nın en iyi pizzacısı ödülünü aldık. Yine bu yıl Kanada tüketici birliği en iyi pizzacı ödülünü bize verdi. Bunlar bizim için mutluluk ve gurur kaynağı. Ayrıca yemek tahlilleri ve yemekler üzerine çalışma yapan birçok basın kuruluşu bize yılın pizzacısı, en iyi pizzacı ve en kaliteli pizzacı ödülünü defalarca verdi. Kanada Başbakanı dahil, bütün politikacılar ve milletvekilleri ile Kanada’nın bütün tanınmışları pizza siparişlerini bize veriyor. Bizim en önemli ilkemiz hijyenik ortamda, işimizi çok temiz ve hızlı yapıyoruz. kaliteden asla ödün vermiyoruz. İşimizi severek ve isteyerek en temiz koşullarda organik ürünler kullanarak yaptığımız için bu başarıları elde ediyoruz” dedi.

“MADONNA’YA PİZZAYI BEN YAPIYORUM”

Maddona ve birçok Amerikalı film yıldızının kendisine pizza siparişi verdiğini anlatan Arı, “Bize Kanada’nın her yerinden pizza siparişi geliyor. Düşünün ki 3 bin kilometre uzaklıkta bir şehirden bile pizza siparişi alıyoruz. Amerika’dan pizza siparişi geliyor. Dünyaca ünlü şarkıcı Madonna Kanada’ya her geldiğinde, menajerini bizzat bizim işyerine göndererek, pizza siparişi veriyor. Yakın bir zamanda Maddona için sebzeli, karışık bir pizza yaptık ve Madonna bu pizzayı çok beğenmiş, menajeri ile bize teşekkür mektubu gönderdi. Birçok Amerikalı özel olarak bizim yaptığımız pizzaları yemek için Toronto’ya geliyor. Kanada’da çok fazla film stüdyosu bulunuyor, birçok Amerikalı ünlü buraya geliyor ve bu ünlüler bizim pizzamızı yemeden gitmezler. Amerikalı birçok ünlü oyuncu ve yönetmen, otellerinde bize özel pizza siparişi veriyor. Yani Kanada’ya gelen bütün ünlüler ve politikacılar bizim pizzalardan yemeden gitmez. Kanada’nın en büyük marketler zinciri olan bir market, sattığı unlara benim resmimi logo olarak koydu, çünkü biz çok tanınmış ve beğenilmiş bir firma olduğumuz için, bizim üzerimizden kendi reklamlarını yapıyorlar” diye konuştu.

“HAYALİM DERSİM’DE PİZZA RESTORANI AÇMAK”

Kanada dışından Çin, Amerika ve birçok Avrupa ülkesinden, şube açılması için teklif aldıklarını kaydeden Arı, şöyle konuştu:
“Pizza bizim için artık vazgeçilmez bir gerçek kanada halkı pizzayı çok sevdi ve biz onlara daha çok sevdirdik, Şimdi Amerika’nın birçok kentinden, Çin’den birçok Avrupa ülkesi şehrinden bize geliyorlar şube açmak için çok önemli girişimler var bunların üzerinde çalışıyoruz ama benim hayalim memleketime yani Dersim’de büyük bir Pizza resturantı açmak ve Türkiye’nin en ünlü pizzalarını Dersim’den Türkiye’ye sipariş etmektir.

Dersim’e yakın bir zamanda pizza işletmesi açacağım ve dünyada açılmayı hedefliyor ve memleketime doğduğum yere ticari anlamda yatırım yapmak istiyorum.”

Ferit Demir – DHA

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
2 Comments

2 Comments

 1. Engin

  03/08/2017 at 14:11

  Ölmekte olan Ana Dilimiz icin bir sayfa kurulmasina en azindan bagis yapabilirdi. onca tanidiklari insanlara Zazaca bir Tv acilmasi icin ricada bulunabilirdi. acaba kendisi bunlari yaptida bizim bir haberimiz olmadi yada bu meshur arkadaslarina anlattida onlar destek olmadimi?

 2. Müsa-ı Kazım Engin

  07/11/2017 at 00:15

  DÜZGÜN BABA HAKKINIZDAN GELSİN!

  Dilşa Deniz, Dersim’li bir akademisyen. Hazirladigi tezde Düzgün adını ve Düzgün Baba’yı şöyle tanıtmaktadır.

  “Bir başka benzerlik de hırsızların tanrısı olma ihtimali yüksektir. Buna kanıt olarak Dızgun’un başındaki dız kökünün Kürtçenin Kurmanci lehçesinde hırsız sözcüğü olduğunu hatırlatmalıyız. “Tarihçi Thomas Ardzrouni’nin yazdığına göre, Zerdüşt… kendisinin çaldığı bir öküzün sırtında seyahat etmiştir” diye Aksoy tarafından Cumont’tan aktarılmıştır (Aksoy 2006, 176). Ga, Kurmanci’de öküz anlamına gelir. ‘Gan’ olunca, yani ‘an’ eki Kürtçede varlıkları çoğul hale getirir. ‘Gun’ın ‘gan’ın değişime uğramış hali olarak, ‘öküz hırsızı’, sığır/hayvan hırsızı olma ihtimali de yüksektir.”

  Yani özetle Dilşa Deniz, alakasız bağlantılarla (hele ki Zerdüştlük ve Kürtlük üzerinden) Düzgün Baba’yı öküz hırsızı yapıveriyor…

  Dilşa Deniz, şöyle devam ediyor:
  “Hayvanlarla birlikte kaçış ve kayalıklara sığınış, böyle bir özelliğin tanrısal formu haline gelmiş olduğu da bu anlamıyla söylenebilir. ‘Gan’ aynı zamanda, hayvan memesi için de kullanılan bir kavramdır. Burada keçilerin özellikle de dişi keçilerin Dızgun ile ilişkisi -bilindiği üzere ona hapşırarak Kurêş’in geldiğini haber veren de dişi keçiydi- göz önüne alınırsa Dızi/gizli ve gan/meme olarak da çözümlemede bulunulabilir. Aynı zamanda dız/hırsız ile gan/meme bir araya gelerek, meme hırsızı şeklinde yine keçileri dağa kaçırmanın bir karşılığı da olabilir. Yani dişi hayvanları/keçileri kaçıran anlamına gelen bir isim olarak karşımıza çıkabilir. Bilindiği üzere Hermes Apollo’nun sürülerini çalar”

  Düzgün’ü “Dızgun “yap ardından “Dız” köküyle ilişkilendir, sonra da Kürtçe de “hırsız” anlamını buraya yükle, ardından da Düzgün Bawa’nın kutsallığından ötürü “Hırsızların Tanrısı” sıfatını yakıştır. Sanırım “doktor” ünvanını almak için “Tezin danışmanı Prof. Dr. Akile GÜRSOY ile, Tez kabul komisyonu Prof. Dr. Nükhet Sirman, Prof. Dr. Bozkurt Güvenç, Yrd. Doç. Dr. Güner Coşkun, Yrd. Doç. Dr. Aybız Göker ” huzurunda onların hoşuna gidecek ama Dersim inancını ve insanlarını aşağılayacak cümleleri kurmaktan vaz geçmemiş. Bunun adı kimliksizleştirme-kişiliksizleştirme ve asimilasyona “içerden ihanet yoluyla” yardım ve yataklık etmektir.

  Dilşa Deniz, maalesef buna benzer ilgisiz bağlantılar kurarak başka iddialar da bulunmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six + seventeen =

More in Dersim

To Top