Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

HDP adayı Turgut Öker’in adaylığı YSK tarafından reddedildi

Haberler

HDP adayı Turgut Öker’in adaylığı YSK tarafından reddedildi

Yüksek Seçim Kurulu, HDP İstanbul İstanbul 2. Bölge adayı Turgut Öker’in adaylığını reddetti.

Dersimnews.com – YSK, HDP’nin İstanbul 2. Bölge 1. sıradan aday gösterdiği Turgut Öker’in adaylığı, hakkında kesinleşmiş bir ceza nedeniyle adaylığını kabul etmedi.

YSK kanuna göre, onanmış cezası olan bir kişi milletvekili olamaz.

7 Haziran 2015’te HDP’den İstanbul milletvekili seçilen Turgut Öker, 1 Kasım 2015 seçimlerinde tekrar HDP’den İstanbul milletvekili adayı olmuş ancak seçilememişti.

ÖKER’İN ADAYLIK SÜRECİ HEP TARTIŞMA KONUSU OLDU

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu eski başkanı Turgut Öker’in milletvekili adaylığı süreci 2011 seçimlerinde başladı. 2011′deki seçimlerde İstanbul’dan bağımsız milletvekili adayı olan Öker, Avrupa Alevi Hareketi içerisinde tartışmalara neden oldu. Öker “Aleviler üzerinden siyaset yapmakla” eleştirildi.

Türkiye’deki Alevilerin desteğini alamayan Öker, 2011’de bağımsız aday olarak girdiği seçimden çok düşük bir oy aldı ve seçilemedi. Milletvekili seçilemeyen Turgut Öker’in, tekrar AABF’nin başkanlığına geri dönmesi kurum içinde rahatsızlığa neden oldu.

Turgut Öker 7 Haziran 2015 seçimlerinde bu kez HDP tarafından İstanbul’dan aday gösterildi. Öker’in HDP’den aday olması yine Aleviler içerisinde bazı tartışmalara neden oldu. Hollanda Alevi Federasyonu, Öker’i  “bazı siyaset bezirganlarının Alevi değerlerini ve inancını politikada bir malzeme olarak” kullanmakla suçladı. Öker için “Alevi maskesi takarak inancımızı şahsi ikbali için ve Kürt milliyetçileri için kullanarak bazı mevkilere gelmek istemektedir. Alevi maskesi takıp, Alevi değer ve inancını kendi politik çıkar hesaplarına alet edenlerden biri de Turgut Öker’dir.”ifadelerini kullanmıştı.

İstanbul 2. Bölge’den 1. sıra aday gösterilen Öker milletvekili seçildi.  5 Kasım 2015’de tekrarlanan seçimlerde Turgut Öker, HDP tarafından İstanbul 1. Bölge 3. sıra adayı olarak gösterildi. Öker’in hemen önünde 2. sırada ise muhafazakar İslamcı kimliği ile bilinen Hüda Kaya vardı.  Seçim sonucunda Turgut Öker milletvekili seçilemedi.

24 Haziran 2018 seçimleri için HDP İstanbul 2. Bölge 1. sıra adayı olan Turgut Öker’in adaylığı YSK tarafından reddedildi. YSK, gerekçe olarak Öker hakkında kesinleşmiş ceza olmasını gösterdi.

Öker’in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaretten ceza aldığı belirtiliyor.

 

 

 

 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + 3 =

More in Haberler

To Top