Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Yenilenen Dersim Kent Meydanı ve Yer Altı Çarşısı hizmete girdi

Dersim

Yenilenen Dersim Kent Meydanı ve Yer Altı Çarşısı hizmete girdi

Dersim’de, Tunceli Belediyesi’nin modernize ederek yeniden esnafa tahsis ettiği 85 dükkanın olduğu yer altı çarşısı ile kent meydanı törenle hizmete açıldı.

Tunceli Valisi ve Belediye Başkan Vekili Tuncay Sonel’in katılımı ile gerçekleşen açılış töreninde davul zurna eşliğinde halay çekildi. 

Açılış töreninde konuşan Vali ve Belediye Başkan Vekili Tuncay Sonel, Kentte 14 aydır hem Vali hem de Belediye Başkan Vekili görevini yürüttüğünü belirtti. Sonel, kentin en önemli sorunlarını çözmek için çalıştığını söyledi.Vatandaşların beklentileri doğrultusunda çalıştıklarını ve esnafı mağdur etmeden sorunları çözdüklerini anlatan Sonel, “Yıllardır konuşulan fakat bir türlü faaliyete geçmeyen projeler kısa sürede Sayın Cumhurbaşkanımızın ve bakanlarımızın destekleriyle bir bir bitti.” dedi.Sonel, kentte 14 ay gibi kısa sürede yaklaşık 70 projenin hayata geçirildiğini belirtti.

Kent merkezindeki meydanın ve altındaki yer altı çarşısındaki 85 dükkanın göreve başladığında atıl durumda olduğunu, şehre yakışmayan görüntü sergilediğini aktaran Sonel, “Arkadaşlarımızla buranın hem kent meydanını modernize ettik hem de yer altı çarşımızı, mağazalarımızı pırıl pırıl yaptık. Bu kent meydanı ve yer altı çarşısı düzenleme projemiz hem Tunceli’mize hem esnafımıza hem de burayı kullanacak yöremiz insanına hayırlı uğurlu olsun, güzellikler getirsin.” diye konuştu.

“Tunceli çocukları, genci, yaşlısıyla huzur şehridir”

Dersim’de tüm kurumların büyük bir uyum içinde güzel işlere imza attığını vurgulayan Sonel, şöyle devam etti:

“Bir ayda kentimizde 4 ayrı noktada örtü yangınları oldu. Oraya hem Jandarmamız hem Orman İşletme Müdürlüğümüz ekipleri müdahale etti. Dün itibariyle herhangi bir sıkıntımız yok. Fakat buna rağmen huzur şehrimizin huzurunu bozmak isteyen art niyetli çıkar gruplarına fırsat vermeyin. Artık Tunceli çocukları, genci, yaşlısıyla huzur şehridir. Biz de devletimizin şefkatini ve sıcaklığını yöre insanımıza gösteriyoruz. Biz Tunceli sevdalısıyız, Tunceli’mizi, yöre insanımızı seviyoruz. 40 yıldır konuşulan fakat hayata geçirilemeyen projeleri 1 yıl gibi kısa sürede hayata geçirilmesi de bunun örneğidir.”

“Valimiz kentin sorunlarını çözdü”

Tunceli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hıdır Belice de “Sonel, ilimize gelerek insana, sokağa, esnafa, engelli vatandaşlara dokundu ve kent kendine geldi, huzur buldu. Kent gerçekten yılların biriktirdiği sorunların çözümünü buldu. Bu konuda kendilerine çok teşekkür ediyoruz. İlimiz için büyük şanstır. Biz de her zaman değerli Valimizin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Konuşmaların ardından Belice, Vali Sonel’e esnafa yaptığı katkılardan dolayı plaket verdi.

Modern Kent Meydanı ve Yeraltı Çarşısı

Sonel ve beraberindekiler daha sonra yaklaşık 9 ayda 8 milyon lira harcanarak yapılan modern kent meydanı ve yenilenen yer altı çarşısının açılışını gerçekleştirdi.

Kent Meydanı 2600 m2 açık alana, 2 kafe ve 4 süs havuzuna sahip. Yeraltı Çarşısı’nda ise 85 dükkan yer alıyor. 

85 iş yerinin bulunduğu Yeraltı Çarşısının yenilenip modernize edilmesiyle esnafın yıllardır çektiği sıkıntılar son buldu. Yeraltı Çarşısı esnaflarından Süleyman Aydın, çarşının yenilenmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Çarşı çok yıpranmıştı. Esnaf çok zor durumdaydı. Su akıntıları vardı ve kullanılmayacak durumdaydı. Sayın Valimize duruma el koyup burayı yenilediği için teşekkür ederiz. Güzel bir proje, iyi bir yatırım oldu.” dedi. 

Esnaflardan Cafer Kılagöz ise “Eskiden çarşının her tarafından su akıyordu. Tuvalet suları akıyordu. Çok kötü durumdaydık. Eşyalarımız tahrip oldu. Sayın Valimiz buraya el attı. Yeni hali çok güzel. Hiçbir eksiği yolmadığı için Sayın Valime teşekkür ederiz.” diye konuştu.

Sonel ve beraberindekiler, ardından yer altı çarşısını gezdi ve modernize edilen 85 dükkanın anahtarını esnafa teslim etti. İşyerlerine kavuşan esnaf anahtar teslimin ardından halay çekti. 

Açılış törenine “Çılgın davulcu” lakabıyla bilinen davulcu Muharrem Yılmaz ise  davul şovlarıyla renk kattı. 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 5 =

More in Dersim

To Top