Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Piknikçiler, Munzur Gözeleri’ni çöplüğe çevirdi!

Dersim

Piknikçiler, Munzur Gözeleri’ni çöplüğe çevirdi!

Munzur Gözeleri’nın bilinçsiz ziyaretçiler tarafından kirletilmesine Ovacık Belediye Başkanı isyan etti.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Dersim’de Ovacık İlçesi’nde bulunan ve Alevi inancına göre kutsal mekan olarak kabul edilen Munzur Gözeleri diğer adıyla Munzur Baba ziyareti bilinçsiz piknikçiler tarafından kirletiliyor.

Bir doğa harikası olan Munzur Gözeleri bilinçsiz ziyaretçiler tarafından tahrip ediliyor.

Munzur Gözeleri’nde oluşan mangal dumanı ve çevre kirliliği, ibadet amacıyla gelen ziyaretçileri rahatsız ediyor.

Oluşan çevre kirliliğine Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de isyan etti.

Ovacık’ta bulunan Munzur Gözeleri’ne çöp bırakılmasına tepki gösteren Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Munzur Gözeleri’nin denetiminin Ovacık Belediyesi’ne verilmesini talep etti. Sarıgül, “Eğer Munzur Gözeleri’nin denetimi belediyeye verilirse, personelimizi orada görevlendireceğiz ve gözelerin içinde yapılan o piknik anlayışını dışarıya taşımaya çalışacağız” dedi.

Munzur Gözeleri Tunceli İl Özel İdaresi sınırları içerisinde yer aldığından dolayı Ovacık Belediyesi’nin bölgeye müdahil olmadığını ifade eden Sarıgül, “Mülkiyet açısından baktığımızda burasıyla İl Özel İdaresi ilgileniyor. Ancak üzerinde yapılacak olan herhangi bir işlem açısından ise Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’ndan izin almak gerekiyor. Belediye olarak zaman zaman Munzur Gözelerinde faaliyetler yürütmeye çalıştık, çöpünü aldık, toplu temizlik yaptık, bazen ahşaptan tadilatlar yapmak zorunda kaldık. Bu sene göreve geldiğimizde de bu keşmekeşlik mdevam etti” ifadelerini kullandı.

Piknikçiler çöplerini bırakıp gidiyor!

Alanda bulunan seyyar satıcılar ve vatandaşların arkalarında bırakmış olduğu çöplerden kaynaklı büyük rahatsızlık duyduğunu aktaran Sarıgül, bölgede çok sayıda araçtan dolayı uzun kuyruklar oluştuğunu da söyledi. Sarıgül, “Bu yoğunluk sonrasında bakıyorsunuz ki her önüne gelen elindeki çöpü yere ve Munzur suyuna atıyorlar. Ve en önemlisi de Munzur Gözeleri’nin her alanında vatandaşlar suya giriyor. Suların içerisindeki taşları çıkartıyorlar ve suların yuvasını bozma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış oluyoruz” diye konuştu.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Ovacık Gözelerinde piknik yapmak yasaklandı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × five =

More in Dersim

To Top