Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Koronavirüs: Türkiyede vaka sayısı 5 oldu

Haberler

Koronavirüs: Türkiyede vaka sayısı 5 oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de toplam koronavirüs vakası sayısının 5’e çıktığını, dört vakanın ilk hastanın çevresinden olduğunu açıkladı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de vaka sayısının 5’e yükseldiğini açıkladı.

3 yeni tanı daha bulduğumuzu söylemek zorundayım. Sonraki 4 vaka ilk tespitin ardından izole edilen kişilerdir. 5 vaka hepsi birbiriyle alakalı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de vaka sayısının 5’e yükseldiğini, son dört hastanın ilk hastanın çevresinden olup da test yapılanlar olduğunu kaydetti.

Koca, Bilim Kurulu’nun toplantısının ardından açıklama yaptı. Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

İlk iki vakanın belli bir sınır içinde ortaya çıktığını ifade etmek istiyorum. Mücadelemizin bir üstünlüğü var, mevcut tabloda yayılımın olası sınırlarını biliyoruz.

10 Mart itibariyle olayın Türkiye’deki seyri eldeki veriler baz alınırsa diğer ülkelere kıyasla avantaj sunmaktadır.

Yeni aldığımız tedbirler:

Hastanelerimize ziyaretçi kısıtlaması getiriyoruz. Mesai saatleri içinde ziyaretçi kabul edilmeyecek. Dışında sadece bir kişiye izin verilecek.

İlaçlarını raporla alan yaşlılar rapor süresidolduğunda hastaneye başvurmadan ilacını doğrudan alabilmesi için Aile ve Çalışma Bakanlığı ile görüşüldü, önümüzdeki bir-iki gün içinde bakanlığımız bir yaklaşımı devreye sokmuş olacak.

Kamu çalışanlarından kronik hast olanlar kolaylıkla izne ayrılabilecek.

Mart ve Nisan aylarında ulsual ve uluslararası bilimsel açık ya da kapalı toplantı konferans gibi etkinlikleri geçici bir süreyle erteledik.

Herhangi bir hastalık bulgusu olduğunda aramak üzere Alo 184 koronavirüs enfeksiyonuna özel bir danışma hattı olacak. Bu hattı arayıp yapması gerekenin ne olduğunu öğrenecek, o an için evde kalıp veya kendini izole etmesi gerekecek. Bu hat yarın veya Pazar günü devreye girecek.

Ilk orta ve liselerin 16 marttan itibaren 1 hafta tatil edilmesine karar verildiğini biliyorsunuz. 23 mart itibariyle de uzaktan eğitim yöntemi kullanılacak.

Üniversiteler 16 Marttan itibaren 3 hafta tatil. Spor müsabaaları 3 hafta seyircisiz olacak.

Kamu görevlilerinin zorunlu olmadıkça yurt dışı ziyaretlerinin olmamasını içeren bir genelge de yayımlandı.

Yurt dışından dönenler için 14 gün izolasyon kuralı geçerli.

Vatandaşlarımızdan yurtdışına kesinlikle çıkmamalarını istiyoruz.

9 Avrupa ülkesine uçuşlar durduruldu

9 ülkeyle daha uçuşlar durduruldu: Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı “yeni uçuş yasaklarıyla” ilgili detay verdi.

“3 Şubat tarihinde Çin, 23 Şubat’ta İran ve 29 Şubat’ta Irak, İtalya ve Güney Kore ile yapılan uçuşlara yasak getirilmişti. Bu ülkelerden ülkemize hâlâ uçuş yapılmamakta sadece kendi vatandaşlarını almak üzere uçakların boş gelmesine müsaade edilmektedir.

Şimdi de Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Dinamarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda’yla yapılan seferler yarı,n Cumartesi günü sabah saat 08’den itibaren 17 Nisan tarihine kadar durdurulacaktır. Bu tarih Sağlık Bakanlığı’nın kararıyla ileri veya geriye alınabilir.”

“Yüksek hızlı trenlerimiz, konvansiyel trenler, Marmaray hatları gibi toplu ulaşım araçlarında gerekli dezenfekte işlemleri sürekli olarak yapılmaktdıra. Sıkça temas edilen yerler ovularak dezenfekte edilmektedir. Otobüs firmalarımızı ve mola verdikleri duraklarda da işletmeleri her türlü tedbiri almaları için talimatlandırdık.

“Okulların tatil edilmesiyle otogarlarda yolcu yoğunluğu başladı. Fazladan aracın sefer yapmasına izin vererek yoğunluğu ortadan kaldırmış olacağız. İstanbul-Ankara yüksek hızlı tren hatlarımıza da 13-14-15 Mart tarihlerinde ilave seferler koyduk. Bölgesel trenlere de ek hat koyduk böylece 14 binden fazla ilave yolcu kapasitesi oluşturduk.”

Karayolu taşımacılığında ise 23 Şubat tarihi itibarıyla İran’la tüm kara ve demiryolu geçişleri her iki yönde durdurulmuştur.

Ticaretin de aksamaması için iran üzerinden yapılan karayolu taşımacılığını Gürcistan’a kaydırdık. Gürcistan üzerinden ticaretin ve nakliyenin yapılmasını sağlıyoruz. Demiryolu taşımacılığında ise İran sınır kapımız Kapıköy’ü 23 Şubat itibariyle yük ve yolcu taşımacılığına kapattık.

Bu kapının faaliyete geçmesine kadar bu hat üzerinden İran’a transit geçecek yüklerin Bakü-Tiflis-Kars hattına kayma ihtimaline karşılık TCDD gerekli adımları atarak ek seferler sağladık.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 + nineteen =

More in Haberler

To Top