Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Heykelden rahatsız olmuşlar, cemevi yönetimi Hasret Gültekin'in heykelini kaldırdı!

Dersim

Heykelden rahatsız olmuşlar, cemevi yönetimi Hasret Gültekin'in heykelini kaldırdı!

Düzgün Baba Cemevinin önüne dikilen Hasret Gültekin’in heykelinden DAD rahatsız olmuş, dernek yönetimi heykeli kaldırdı!

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Nazımiye’de açılışı yapılması beklenen Hasret Gültekin heykeli ve Sivas Katliamı anıtı “kayboldu.”
2018 yılında Dersim Nazımiye Düzgün Baba Cemevi yönetimi tarafından alınan karar doğrultusunda Nazımiye’ye Sivas Katliamı Şehitleri Anıtının yapımı gerçekleştirilecekti. Yapımı bitirilen anıtın açılışı gerçekleştirilmesi beklenirken, heykel ve anıt “ortadan kayboldu.”

Hasret Gültekin ve Sivas’ta katledilen 33 kişinin fotoğraflarının olduğun anıtın yapımı geçtiğimiz haftalarda tamamlandı. 16 Temmuz günü açılışının yapılması beklenen anıt 16 Temmuz perşembe günü sabahı anıt cemevi yöneticileri tarafından kaldırıldı.

HEYKELDEN RAHATSIZ OLMUŞLAR!

Heykelin kaldırılması ile ilgili bugün bazı haber sitelerinde ‘heykelin saldırıya uğradığı’ haberi çıktı. Söz konusu haberde saldırının kim tarafından neden yapıldığına dair açıklama yer almıyordu.

Oysa gerçek çok farklı. Bir kaç gün önce dernek başkanı Sinan Kırmızıçiçek heykel önünde pozlar vermiş, 16 Temmuz’da anıtın açılışının yapılacağını basın mensuplarına duyurmuştu. Ancak Sinan Kırmızıçiçek ve dernek yönetimi ‘Demokratik Alevi Dernekleri’ (DAD) tarafından baskı görünce heykeli kaldırma kararı almış. Heykeli kimin talimatı ile neden kaldırdıklarını açıklama cesareti de olmayan dernek yönetimi sanki heykel kimliği belirsiz kişiler tarafından ‘saldırıya uğramış’ izlenimi uyandırdı.

Bazı haber sitelerinde heykelin saldırıya uğradığına dair haber yapıldı. Bu haber T24, Cumhuriyet gibi internet sitelerin de yer aldı.

Heykele, HDP’ye yakınlığı ile bilinen Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) karşı çıkınca cemevi yönetimi de heykeli kaldırmış.

Hasret Gültekin’in eşi Yeter Gültekin yaptığı açıklamada olayın iç yüzüğünü kamuoyuna açıkladı.

‘AÇILIŞ YERİNE YIKIM FOTOĞRAFLARIYLA KAHROLDUK’

Sivas’ta katledilen sanatçı Hasret Gültekin’in eşi Yeter Gültekin yaptığı açıklama ile 2018 yılında cemevi yönetiminde bulunan ve şuan Nazımiye Düzgün Baba Cemevi yönetim kurulu başkanı olan Sinan Kırmızıçiçek’in ve Demokratik Alevi Dernekleri Eş Başkanının, kendisini arayarak bu anıtı istemeyenlerin olduğunu söylediklerini belirtti.
Anıtın açılışını beklerken, yıkım fotoğraflarıyla kahrolduklarını ifade eden Yeter Gültekin, “bu saldırıyı gerçekleştirenler inancımızın varlık ve insan hakları mücadelesinin düşmanıdırlar” diyerek tepkisini dile getirdi.

Yıkılan anıttan geriye bu kaldı!


Anıtın kaldırılmasıyla ilgili Demokratik Alevi Dernekleri ve Düzgün Baba Cemevi’nden henüz bir açıklama yapılmadı.

Dersim’in en önemli kutsal mekanı olan Düzgün Baba ziyareti kimim tekelinde? Cemevi yönetimi kimlerin talimatıyla hareket ediyor?

Düzgün Baba Cemevi Derneğinin bu rezalet kararı, her şeyden önce Düzgün Baba’ya, Alevilere, Sivas Şehitlerine saygsızılıktır!

Sorumluların derhal özür dileyip istifa etmesi gerekir!

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 + 3 =

More in Dersim

To Top