Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Varto Pir Sultan Abdal Derneği: O bildiride imzamız yok, bizden izinsiz adımız kullanılmış!

Dersim

Varto Pir Sultan Abdal Derneği: O bildiride imzamız yok, bizden izinsiz adımız kullanılmış!

‘Rızalık alma’ çağrısı yapan kurumların, Varto Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin adını derneğin rızası olmadan kullanmış.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Düzgün Baba Cemevi bahçesinden sökülen Hasret Gültekin heykeliyle ilgili süren tartışmalarda yeni bir skandal daha ortaya çıktı. ‘Rızalık alma’ çağrısı yapan kurumların, Varto Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin adını derneğin rızası olmadan kullanmış.

Bazı kurumların Düzgün Baba Cemevi’nde bir araya geldiği toplantıdan sonra yapılan açıklamada Varto Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin adı imzacılar arasında gösterildi. Ancak derneğin bundan haberinin olmadığı ortaya çıktı.

Dernekten izinsiz adını kullanmışlar!

İkrar Haber Ajansı’nda yer alan habere göre; Düzgün Baba ziyaretinden yapılan açıklamada, ortak karar verildiği ve yapılan açıklamada imzası bulunduğu iddia edilen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Varto Şubesinden karşı açıklama geldi.

“Şubemiz adına böyle bir imza atılması söz konusu olmayıp, Hasret Gültekin’in anıtının kaldırılması hususunda PSAKD Genel Merkezimizin açıklamasının yanındayız” diyen PSAKD Varto Şube Yönetiminin açıklamasının tamamı şöyle:

Sevgili canlar, yarenler, yoldaşlar.

25 Temmuz 2020’de Dersim / Düzgün Baba Cemevinde yapılan toplantıda/Cemde şube olarak bizde bulunduk. Toplantıda Pir Sultan Abdal Kültür Derneğimiz yetkilileri ve İnanç Kurulumuzun yanında durduk.
Pirlerimizden Düzgün Baba’nın adı ile kurulmuş Cemevi yönetimi, Demokratik Alevi Dernekleri ve Dersim’deki ocak temsilcilerinin yaptığı açıklamada şubemiz de imzacı olarak gösterilmiştir. Şubemiz adına böyle bir imza atılması sözkonusu olmayıp Hasret Gültekin’in anıtının kaldırılması hususunda PSAKD Genel Merkezimizin açıklamasının yanında olduğumuzun ve desteklediğimizin bilinmesini isteriz.

Kısaca belirtmek isteriz ki yukarıda ismi geçen kurum ve ocakların bu gün yayınladıkları bildiriye PSAKD Varto şubemizin imza koyması gibi bir durum söz konusu değildir.

Cesaretin ve onurun piri Pir Sultan Abdal’ın dediği gibi;

Gerçeğin nefesi eritir dağı,
Yalancının ateşi eritmez yağı


Bu gün tamda bu noktadayız. Yani dostun attığı gül olmak isteyenler ile ikrarına sadık kalanların arasındaki söz olsun sözümüz.
Bu gün Hasret Gültekin canımızın anıtı özelinden Madımak’da katledilen canlarımızın anılarına, dolayısıyla direniş hattımıza dost ellerinden güller atılmaktadır.

Pir Sultan Abdal’a ve Düzgün Baba’ya aşk olsun…

Bütün canlarımıza dostlarımıza duyururuz.’

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği
Varto ve Dersim Şubeleri

Kaynak: https://www.ikrarhaberajansi.com/duzgun-baba-cemevi-tarafindan-psakd-varto-sube-ismi-kullanilmistir/

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × two =

More in Dersim

To Top