Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Vali Özkan: Munzur Gözelerinde iş makinası kullanılmayacak

Haberler

Vali Özkan: Munzur Gözelerinde iş makinası kullanılmayacak

Vali Mehmet Ali Özkan Munzur Gözeleri peyzaj projesinde iş makinaları kullanılmadan çalışma yapılacağını söyledi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Munzur Gözeleri Rekreasyon Projesi hakkında açıklama yapan Vali Mehmet Ali Özkan, Munzur Gözelerinde yapılacak olan peyzaj çalışmasında iş makinesi kullanılmayacağını açıkladı. Gözelerin sit alanı olduğu için dokusuna zarar verilmeyeceğini belirten Özkan, peyzaj çalışmasının internet üzerinden canlı izlenebileceğeni söyledi.

Vali Mehmet Ali Özkan’ın açıklaması şöyle:

“Değerli Hemşehrilerim!

Ovacık ilçemizde bulunan Munzur Gözeleri civarında Valiliğimizce yapılacak düzenleme çalışmaları hakkında gerek sosyal medya gerekse bazı basın ve yayın organları üzerinden kamuoyu yanlış bilgilendirilmekte, alanda iş makinası çalıştırılacağı, tabi dokunun bozulacağı yönünde açıklamalar yapılmaktadır.

Oysa Munzur Gözeleri ve civarının mevcut hali göz önüne alındığında koruma amaçlı düzenleme çalışması yapılması gerektiği aşikârdır. Aksi halde sahipsizlik, söz konusu alanı birkaç yıl içerisinde tamamen kullanılamaz bir hale getirecektir. Bunun yanı sıra Munzur Nehrinin de kirliliği giderek artacaktır.

Buradan hareketle Valiliğimiz koordinesinde, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz ve Fırat Kalkınma Ajansımızın ortak çalışmalarıyla hazırlanan çevre düzenlemesi projemiz Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunca da onaylanmıştır. Söz konusu proje 8 milyon lira maliyetlidir. Ayrıca alanda iş makinası çalıştırılmayacaktır. Proje ile Munzur Gözelerimiz ve çevresi Tuncelimizin bir değeri olarak korunur bir alan haline gelecektir..

Tunceli Valiliğimiz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz koordinesinde,  söz konusu alanın sit alanı olması sebebiyle de Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun denetiminde yapılacak olan düzenleme çalışmasının web üzerinde canlı yayınlanması amacıyla ilgili birimlerimiz çalışmalarını sürdürmektedir.

Dolayısıyla sosyal medya üzerinden yapılan yanlış bilgilendirmelere ve de  Munzur Gözeleri gibi Tuncelimizin ve ülkemizin önemli bir değerini kendi istemleri doğrultusunda kullanma gayreti içerisinde olanların yönlendirmelerine kapılmayalım.”

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 + 2 =

More in Haberler

To Top