Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Cavit Murtezaoğlu, Hakk'a yürüdü

Haberler

Cavit Murtezaoğlu, Hakk'a yürüdü

İranlı Ehl-i Hak sanatçı Cavit Murtezaoğlu, koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede Hakk’a yürüdü.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Sanatçı Cavit Murtezaoğlu, koronavirüs tedavisi gördüğü İstanbul Okmeydanı Araştırma Hastanesinde Hakk’a yürüdü.

Ehli Hak sanatçı Cavit Murtezaoğlu, korononavirüs COVİD-19 tedavisi gördüğü hastanede Hakk'a yürüdü.

Seyit Nesimi’nin şiirlerini besteleyen,kuşaktan kuşağa aktaran Tebrizli Ehl-i Hak sanatçı Cavit Murtezaoğlu, yıllardır Türkiye’de sürgünde yaşıyordu.

İnancı nedeniyle İran rejimi tarafından sürgün edilen Tebrizli Cavit Murtezaoğlu, 7 yıldır İstanbul’da siyasi mülteci olarak yaşayordu.

Asıl adı Javid Fakhim Ghanbarzadeh olan sanatçı 1962’de Tebriz’de doğdu. Azerbaycan Bakü konservatuarından mezun olan Cavit Murtezaoğlu, caz formatıyla buluşan ve makamsal yapıya dayanan müziğini “Caz-makam’ olarak tanımlıyor. 100’ün üzerinde bestenin yanında “O 3 (Leyla-Mecnun)” ve “Pir Sultan” adlı iki operete imza atan Murtezaoğlu, müzik yazımı, çalışmaları içinde, birçok yeni makam çeşnileri, ses dizimleri ve armoniler yarattı.

Bir röportajında kendisiyle ilgili şu bilgileri veriyor:

“1962 Tebriz’in Serandib adlı mahallesinde Ehl-i Hak bir ailede doğdum. Müzik ve felsefeyle haşır neşir olduğum için tutucu insanlarla karşı- karşıya kalmam kaçınılmazdı. Bakü’de konservatuar okumaya karar verdim. Orada hocam İslam Rızayev’in desteğiyle Azerbaycan müziğinde ilk defa Neva Makamını trio şeklinde Azerbaycan’da milli radyonun altın arşivine kaydettik. Birçok çalışmadan ve yaratıcılıktan sonra İran’a dönmek zorunda kaldım. Ve İran’ın sanat ve siyasi ambiyansının daha baskıcı bir hale dönüştüğünü gördüm. Bıkmadan usanmadan çalışmalarıma devam edip ‘Senli Günler’ adlı albüm, ‘101 Nefes’ adlı kitap ve yine ‘Susmam’ adında bir albüm ve video kliplerini yayınladım. Tebriz’de müzisyenlerin sendika derneğinin kuruculuğunu ve başkanlığını yaptım. Fakat baskılar yüzünden bu derneğin işleri askıya alındı. Konser taleplerim peş peşe geri çevrildi, sanatıma değil sürgünüme destek verdiler. Hayatım maceralı olduğu için özgeçmişimi kısaltmam gerek. İlhamımın okları İstanbul’u gösteriyordu. Ve çok isabetli bir yönmüş. Türkiye’de “Virtüözler ve Cavit Murtezaoğlu”, “Tebriz’den Toros’a” adlı albüm, “Yarizm”, “Bayrek Kuşçuoğlu”, “Nefes Alma Teknikleri” adlı kitapları yayınladım. Konser ve seminerlere katıldım. Her şey güllük gülistanken birden bire yine sürgün olmak zorunda kaldık. Suçlu arasan bulamazsın ama sonuç olarak ben yine sürgünüm. Çok yakında yine maceralı bir seferim başlayacaktır.”

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − 8 =

More in Haberler

To Top