Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Belediye başkanlarından çağrı: İkametinizi Dersim'e alın

Dersim

Belediye başkanlarından çağrı: İkametinizi Dersim'e alın

Dersim’in belediye başkanları Dersimlilere çağrı yaptı: İkametinizi memleketinize alın.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Dersim merkez ve 6 ilçe belediye başkanı Dersimlilere ikametgahlarını memleketlerine alma çağrısında bulundular.

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, Nazımiye Belediye Başkanı Cafer Kırmızıçiçek, Pertek Belediye Başkanı Ruhan Alan, Mazgirt Belediye Başkanı Murat Becerikli, Hozat Belediye Başkanı Seyfi Geyik, Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve İl Genel Meclis Başkanı Hüseyin Arslan ve meclis üyeleri tarafından yapılan ortak çağrıda şunlar kaydedildi:

“Bilindiği gibi ilimizin nüfusu uzun yıllardır sürekli azalmaktadır. Ekonomik, güvenlik ve başka sebeplerle yaşanan bu sürecin çok sayıda olumsuz etkileri bulunmaktadır. Onlardan biri de yasal hak kayıplarıdır. Milletvekili sayımız bir temsile düşmekte, köylerimiz tüzel kişiliğini yitirmekte ve belediyelerimizin İller Bankası’ndan aldığı mali destekler hızla düşmektedir. Çünkü bunların tamamı ilimiz sınırları içinde yasal olarak ikamet eden nüfus miktarına bağlıdır. Gerçi Dersimlilerin memleketlerine yönelik duyarlılıkları nedeniyle ilimiz, yaz dönemlerinde hiç bir şehirde olmadığı kadar nüfus akınına uğramaktadır. Hatta ilimiz coğrafyasının her yerinde (il, ilçe merkezleri ve köylerde) konut sayısı ve fiili ikamet hızla artmaktadır. Fakat konut sahipleri veya aylarca fiilen ilimizde yaşayan hemsehrilerimiz ikametlerini buraya taşımadıkları için bu durumun, yasal haklarımıza bir etkisi olamamaktadır.

Kısaca hem çok kalabalığız hem de kayıtlarda görünmüyoruz. Durumumuz tam olarak budur. Fiili durum değil de resmi kayıtlar esas alındığı için mali destekler başta olmak üzere yasal haklarımızı birer birer yitiriyoruz. Bu da kamusal hizmetlerimizi oldukça zorlaştırıyor.Bu sorunun gayet makul bir çözümü var. İkametgâhlarımızı memleketimize alalım. Böylece hem ildeki toplumsal ve iktisadi hayat canlanacak hem de kamudan yasal mali haklarımızı alabileceğiz, köylerimiz tüzel kişilik kazanabilecek ve milletvekili kontenjanınız yeniden iki temsile ulaşabilecektir. En önemlisi bu coğrafyanın insansızlasmasının önüne geçebileceğiz.Bütün hemsehrilerimizin davetimize ilgi göstereceğine inanıyoruz fakat çok az süremiz var.

31 Aralık 2020 tarihine kadar ikametgah değişikliklerini gerçekleştirmemiz gerekiyor. Çünkü tüm bu sosyal haklar için 31 Aralık 2020 nüfus ve ikametgah verileri esas alınmaktadır. Bu nedenle, zorunlu engeli olmayan ve memlekette adres gösterebilecek tüm hemsehrilerimizi önümüzdeki iki hafta içinde ikametgâhlarını memleketlerine almaya davet ediyoruz. İkamet değişikliklerinin, e-devlet uygulaması üzerinden şahsen yapılabileceğini de belirtmek isteriz.Bütün bunları yanı sıra Türkiye’nin değişik şehirlerinde ve yurtdışında faaliyet yürüten tüm kurumlarımızı (Federasyon, Vakıf, Dernekler, Platformlar) üyelerini bu ikametgah değişiklikleri için harekete geçirmeye, teşvik etmeye ve bu süreci takip etmeye davet ediyoruz. Zamanımız az fakat büyük ve hızlı bir dayanışma ile bunu yapabiliriz. ”

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × four =

More in Dersim

To Top