Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Erzincan Cumhuriyet Başsavcı vekili koruma altındaki dağ keçisini öldürdü!

Haberler

Erzincan Cumhuriyet Başsavcı vekili koruma altındaki dağ keçisini öldürdü!

Erzincan Cumhuriyet Başsavcı Vekili Salih Samsa ile Yaylabaşı köyü korucusu Vedat Mutlu, Pülümür’de dağ keçisi öldürdüler!

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Edilen bilgilere göre; Erzincan Cumhuriyet Başsavcı Vekili Salih Samsa ile Yaylabaşı köyü korucusu Vedat Mutlu geçtiğimiz pazar günü Dersim’in Pülümür ilçesi sınırları içinde avlanması yasak olan dağ keçisini öldürdüler.
Dağ keçisini öldüren Samsa ve Mutlu hakkında herhangi bir yasal işlem yapılmadı!

‘Jandarma Karakolu işlem yapmadı’

Dağ keçisini öldüren şahısları köylüler jandarmaya ihbar etti. Ancak Pülümür Dağyolu Jandarma Karakolunun şahıslar hakkında işlem yapmadığı iddia edildi.

Yaralı haldeki dağ keçisini kurtarmak için yöredeki vatandaşlar avlanma bölgesine giderken konuya dair bir işlem yapılıp yapılmadığını sorduğu Pülümür Dağyolu Karakolu Komutanı “O konuyla ilgili bilgi veremem” dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünden (DKMP) görevlilerin de avlanma bölgesine gidip incelemelerde bulundu.

CHP Dersim Milletvekili Polat Şaroğlu da iddiaları Meclis gündemine taşıyarak, dağ keçisinin avlanmasına üstelik bunun kamuya örnek olması gereken kişilerce yapılmasına tepki gösterdi.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan  Şaroğlu, “Pülümür ilçesi sınırları içerisinde yaşanan olayda, Erzincan Cumhuriyet Başsavcı Vekili Salih Samsa ile Yaylabaşı köyü korucusu Vedat Mutlu’nun, yasa dışı avcılık faaliyetinde bulunurken bir dağ keçisini yaraladıklarına, yöre halkı tarafından şahit olunmuştur. İnançsal anlamda bölge halkı tarafından kutsal olarak kabul görmesi sebebiyle bir kentin toplumsal duyarlılığının merkezinde yer alan ve uzunca bir süredir ‘avcılık’ adı altında gerçekleşen bu katliama karşı yürüttüğümüz insani mücadelemize karşın özellikle duyarlılık göstermesi ve örnek olması gereken bir kamu görevlisinin, sorumsuzca hareket ederek, koruma altında bulunan masum bir canlıyı hedef alması kabul edilmezdir” dedi.

Şaroğlu soru önergesi

CHP Dersim Milletvekili Polat Şaroğlu, Erzincan Cumhuriyet Başsavcı Vekili Salih Samsa’nın Tunceli’de koruma altında bulunan dağ keçisi avlamasını Meclis gündemine taşıdı.

Konuyla ilgili olarak Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sunan Şaroğlu, “Koruma altında bulunan dağ keçilerini avlayan Erzincan Cumhuriyet Başsavcı Vekili Salih Samsa hakkında idari soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz” diye sordu.

Şaroğlu, Adalet Bakanı’na şu soruları yöneltti:

– “Koruma altında bulunan dağ keçilerini avlayan Erzincan Cumhuriyet Başsavcı Vekili Salih Samsa hakkında idari soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?

– Görevi ve sorumluluğu gereği topluma örnek olması gereken bir kamu görevlisinin savunmasız bir canlıyı öldürmek istemesini doğru buluyor musunuz?

– Cumhuriyet Başsavcı Vekili’nin, toplumun hassasiyetlerini gözetmesi gerekirken, keyfi davranarak hukuk kurallarını hiçe saymasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

– Koruma altında bulunan dağ keçilerini avlayan Erzincan Cumhuriyet Başsavcı Vekili Salih Samsa’nın, bölgeden sorumlu olan Pülümür Dağyolu Karakolunda görevli askeri personele, konuyla ilgili işlem yapmamaları yönünde baskı yaptığı iddialarına ilişkin bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?”

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 3 =

More in Haberler

To Top