Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’de koruma altındaki dağ keçilerinin toplu ölümleri tedirginlik yarattı

Doğa ve Çevre

Dersim’de koruma altındaki dağ keçilerinin toplu ölümleri tedirginlik yarattı

Dersim’de son haftalarda peş peşe yaşanan toplu ölümler köylüleri tedirgin etti.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Dersim’de, yöre halkı tarafından kutsal sayılan ve koruma altında oldukları için avlanması yasak olan dağ keçilerinin toplu şekilde ölmesi bölge halkını tedirgin etti. Mazgirt’e bağlı Yukarı Oyumcu Köyü Muhtarı Hüseyin Doğan, ilk kez böyle bir olayla karşılaştıklarını ve inceleme yapan yetkililerinden toplu keçi ölümleri için açıklama beklediklerini söyledi. Toplu keçi ölümleri ile ilgili çalışma yapan yetkililerin, ölüm sebeplerine dair şu ana kadar bir sonuç elde edemediği öğrenildi.

Türkiye’de avlanmaları yasak olan ve koruma altında bulunan dağ keçilerinin yoğun olarak yaşadığı Dersim’de son haftalarda peş peşe yaşanan toplu ölümler köylüleri tedirgin etti. Mazgirt İlçesi’ne bağlı Yukarı Oyumca, Çanakçı, Kale ve Doludizgin köyleri dağlık alanında  yaşayan keçilerinin neden toplu şekilde öldüğü anlaşılamadı.

Yukarı Oyumca Köyü Muhtarı Hüseyin Doğan, arazideki toplu keçi ölümlerin sonbaharda başladığını ve giderek arttığını ifade ederek, “Sadece benim köyümün arazisinde tespit ettiğim 20 dağ keçisinin toplu ölümü var.  Ama, kurt, köpek ve ayıların yediklerini bilmiyorum. Sadece bizim köyde değil, başka köylerde de buna benzer toplu ölümler yaşanıyor. 57 yaşındayım bugüne kadar böyle bir olay ile ilk defa karşılaşıyorum. Tarım il ve ilçe müdürlükleri ve Doğa Koruma Müdürlüğü’ne haber verdik, gelip inceleme yaptılar, numune aldılar ancak şu ana kadar bir sonuç elde edemediler ya da bize bir açıklama yapmadılar” dedi.

Bölge insanı için kutsal sayılan dağ keçilerinin toplu ölümleri üzerine bölgeye giden Tunceli Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi yetkililerinin aldıkları numunelerin Elazığ’da bulunan Tarım Bakanlığı ile Fırat Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi laboratuvarlarına gönderildikleri öğrenildi. Burada yapılan ilk analiz çalışmasında, keçilerin vücutlarında “sphingomonas paucimobilis” bakterisine rastlandığı ortaya çıktı. Uzmanlar dağ keçilerinin toplu şekilde ölmesine bu bakterinin sebep olmuş olması ihtimalinin bulunmadığını belirtti. Bölgede ölen diğer dağ keçilerinden alının yeni numuneler de analiz için laboratuvara gönderildi.

Ferit Aslan- medyascope

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven + seventeen =

More in Doğa ve Çevre

To Top