Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Sütlüce Köyü halkı, Belediyenin çöp tesisi projesini istemiyor

Haberler

Sütlüce Köyü halkı, Belediyenin çöp tesisi projesini istemiyor

Dersim Belediyesi’nin Sütlüce Köyünde çöp tesisi kurma projesine köy halkı karşı çıkıyor.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Dersim merkeze bağlı Sütlüce bölgesinde Dersim Belediyesi tarafından yapımı planlanan çöp tesisine karşı çıkan vatandaşlar, tesisin çevre ve canlı yaşamına zarar vereceğini belirterek projenin iptal edilmesini istedi.

Çöp tesisin yapılacağı alanda toplanan köy muhtarları ve vatandaşlarla bir araya gelerek proje hakkında bilgilendirme yapan Dersim Belediye Başkan Yardımcısı Ümit Kaya, hiçbir projeyi halkı ikna etmeden ve ortaklaştırmadan hayata geçirmeyeceklerini söyledi.

Doğanın ve canlıların korunması için belediye olarak üstüne düşen görevi yapacaklarını belirten Kaya,  yer belirlenmesi konusunda bilimsel çalışmalar yaptıklarını yapacakları projenin doğaya zarar vermeyeceğini ve ekonomik katkı sunacağını belirtti.

‘Doğamıza zarar verecek!’

Projenin hazırlanırken vatandaşlarla gerekli görüşmelerin yapılmadığını ve kendilerinin sürece dahil edilmediğini belirten vatandaşlar ise Başkan yardımcısı Kaya’dan projeden vazgeçmesini istedi. Tesisin kurulması halinde bölgede bulunan çok sayıda köyün durumdan olumsuz etkileneceğini ifade eden vatandaşlar, tesise karşı olmadıklarını ancak doğaya ve canlılara zarar vermeyen yeni bir yer tespit edilmesini istediklerini dile getirdi.

Belediyenin bu iş için derhal komisyon kurması gerektiğini ve bölge halkını da işin içine katarak bu tartışmaları yürütmesi gerektiğini belirten vatandaşlar, tesisin yapılmaması için gerekli demokratik ve hukuksal yolları sürdürmeye devam edeceklerini söyledi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − eight =

More in Haberler

To Top