Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim Belediyesi, Vecihi Timuroğlu Kütüphanesi ve Müzesi kuracak

Haberler

Dersim Belediyesi, Vecihi Timuroğlu Kütüphanesi ve Müzesi kuracak

Dersim Belediyesi, Dersimli şair ve yazar Vecihi Timuroğlu adına “Kültür, Sanat, Edebiyat Kütüphanesi ve Müzesi” kurma kararı aldı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Dersim Belediyesi, Dersimli şair ve yazar Vecihi Timuroğlu adına “Kültür, Sanat, Edebiyat Kütüphanesi ve Müzesi” kurma kararı aldı. Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ile araştırmacı-yazar Mesut Özcan, bugün imzaladıkları iş birliği protokolü ile kütüphane ve müze çalışmalarını başlattılar.

Belediye Başkanı Maçoğlu ile araştırmacı yazar Mesut Özcan bir araya gelerek Vecihi Timuroğlu Kütüphanesi ve Müzesi kurulmasına dair iş birliği protokolünü karşılıklı olarak imzaladılar.

Dersim halkına, özellikle gençlere ve öğrencilere yönelik kültürel faaliyetler, eğitim, yardımlaşma, maddi ve manevi destek uygulamalarına yönelik desteklenecek ve uygun görülecek faaliyetler kapsamında kurulması kararlaştırılan Vecihi Timuroğlu Kütüphanesi ve Müzesi, böylelikle Türkiye’de bu amaçla kurulan ilk kütüphanelerden ve müzelerden biri olacak.

Kütüphanede, Dersim tarihi, kültürü ile ilgili birçok eserin ve belgenin yanı sıra, yazarından imzalı birçoğu yazarından imzalı yaklaşık 30 bin civarında kitap yer alacak. Yine, başta bazı şair ve yazarın birbirlerine yazdıkları mektup olmak üzere farklı kişilerin farklı dönemlerde yazdığı yaklaşık 1000 civarında mektup, fotoğraf ve bir de resim galerisi yer alacak.

Vecihi Timuroğlu kimdir

Vecihi Timuroğlu 29 Ekim 1927’de Sivas ilinin Kangal İlçesine bağlı olan Yellice Köyünde doğdu. Kökeni Dersim’in Ovacık İlçesine bağlı olan Ziyaret Köy’üne dayanmaktadır. Maksudan Aşireti’ndendir. 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 + 5 =

More in Haberler

To Top