Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Pia için umut olma zamanı!

Haberler

Pia için umut olma zamanı!

Kemik iliği yetmezliği ile mücadele eden 21 aylık Pia Ateş için acil kök hücre nakli gerekiyor.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Hep beraber Pia olma zamanı !

Pia ATEŞ – 21 aylık bir kız çocuğu. Ancak, hayatının daha başındayken, myelodisplastik sendrom (MDS) adlı kemik iliği yetmezliği ile savaşıyor.

Normal bir yaşam sürdürebilmesi için, kök hücre nakline ihtiyaçı var.

Sizde Pia ve diğer çocuklara umut olmak istiyorsanız :

🇩🇪 www.dkms.de/pia

🇹🇷 Kızılay

🇫🇷 www.dondemoelleosseuse.fr

🇨🇭 www.blutstammzellspende.ch/de

🇧🇪 Belcika www.mdpb.be

🇦🇹 www.gebenfuerleben.at

🇺🇸 www.dkms.org

🇬🇧 www.dkms.org.uk/pia

Kurumlarına başvurarak numune verebilirsiniz.

Pia Ateş kimdir?

Almanya, İngolstadt şehrinde doğan, 21 aylık bir kız çocuğu.

Pia müziği, dans etmeyi, dışarı çıkarak çocuklar ile oynamayı, sarılmayı, öpmeyi konuşmayı, gülmeyi, arabaları çok seven, sıcak kanlı bir kız çocuğu.

TEDAVİ SÜRECİ

Ocak ayının sonlarında, Pia’nın kan değerlerinin çok düşük olduğunu farkeden, çocuk doktoru, Pia’nın acil olarak hastaneye yatırılması gerektiğini ifade etti.

Hastaneye yatırıldığı günden beri, hayatı riskinin olduğu öğrenildi ve bu nedenden dolayı kan nakli gerçekleştirildi.

Ocak ayının sonlarından beri, Universitätsklinikums Regensburg’da tedavi görüyor.

Tedavi süreci boyunca, defalarca kemik iliği ponksiyonu ile, kemik iliğinden numune alındı. Bu işlem doktor tarafından, ince bir iğne ile kemiğin içine bir kaç milimetre girerek, kemik iliği numunesini emerek gerçekleştiriliyor.

Mart ayının sonlarında, Pia’nın, myelodisplastik sendrom (MDS) hastalığının olduğuna dair teşhis konuldu. Bu nedenden dolayı, ACIL olarak ilik nakli gerekiyor. Aksi taktirde, kan azalması, kanama ve enfeksiyon riski çoğalacaktır.

Pia’nın kan değerlerinin stabilleşmesi için, sık sık kan nakli yapılıyor ve enfeksiyonlara karşı antibiyotik tedavi uygulanıyor.

MDS hastalığı nedir ?

Kemik iliğinde ki kan hücrelerinin olgunlaşamaması ve normal formlarından farklı bir gelişim göstermeleri ile karakterize durumdur.

Belirtileri nelerdir ?

Belirtiler hangi kan hücrelerinin tutulduğuna göre değişir. Hastaların çoğunda sadece kırmızı kan hücreleri tutulur. Buda kansızlığa yani anemiye yol açar.

Belirtiler genellikle halsizlik, nefes darlığı ve çarpıntı, kol ve bacak ağrısı ya da uyuşması, lökositler etkilenmişse sık enfeksiyonlara yakalanma gibi belirtiler gözükür. Eğer ki, trombositler etkilenmişse, kol veya bacaklarda kanamalar ve çürük oluşum belirtileri olur.

Pia ATEŞ’de, yukarı da yazılan belirtiler mevcuttur. Lökositlerin içeriklerinden, bir tanesi, tamamen 0’a inmiş durumda.

MDS TEDAVİSİ NASIL OLUR ?

– eritrosit transfüzyon ;
– trombosit süspansiyonlar ile.

Ancak, bunlarında çok olma durumunda yan etkileri oluşabiliyor. Örneğin, vücut kaldırmıyor ve etkinliğini kaybediyor. Bundan dolayı, en kesin tedavi yöntemi kemik iliği naklidir.

İLİK NAKLİ NASIL YAPILIR ?

Kemik iliği nakli hasarlı ve hastalıklı kemik iliğini değiştirmek için, vücuda sağlıklı kan yapan kök hücreleri yerleştiren bir prosedürdür. Kemik iliğinin çalışmadığı ya da yeterli miktar da sağlıklı kan hücresi üretemediği durumlar da, kemik iliği nakli gerekir.

Allojenik kök hücre nakli, hastalıklı veya hasarlı kemik iliğini değiştirmek için, bir DONÖR’den alınan sağlıklı “kan kök hücrelerini” kullanır. Allojenik kök hücre nakline allojenik kemik iliği nakli de denir.

Kim kök hücre bağışın da bulunabilir ?

Aile bireyleri, tanıdık veya yabancı biri olabilir.

Kullanılan kök hücreleri, donörün farklı bölgelerinden toplanabilir : kanından, kalça kemiği içinde ki kemik iliğinden veya bağışlanan göbek kordon kanından.

İLİK NAKLİ NASIL YAPILIR ?

Allojenik kök hücre nakli yapılmadan önce, hastalıklı hücreleri yok etmek ve vücudu verici hücreler için hazırlamak amacıyla, yüksek dozlarda kemoterapi veya radyasyon tedavisi alınır.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × three =

More in Haberler

To Top