Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

DEDEF: Dersim'de sivil ölümler son bulsun

Haberler

DEDEF: Dersim'de sivil ölümler son bulsun

“Yıllardır bölgede ve Dersim’de yaşanan askeri operasyonlar ve çatışmalar sonrası yaşanan sivil ölümlerine bir yenisi daha eklendi”l

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), Ovacık kırsalında güvenlik güçleri ile örgüt mensupları arasındaki çatışmanın ortasında kalarak hayatını kaybeden Murat Yıldız isimli yurttaş için açıklama yaptı.

DEDEF’in açıklaması şöyle:

“Dersim Ovacık ilçesinin Tilek köyünden Seyit Rıza’nın üçüncü kuşak torunu olan Murat Yıldız adlı genç, Dersim’in Ovacık ilçesi Ağdat- İşıkvuran kırsalında kendi aracıyla mantar toplamaya ve yayla yeri bakmaya  giderken SİHA ve helikopterlerle yapılan operasyon sırasında bombalanarak hayatını kaybetti.

Yerel kaynaklardan aldığımız bilgiye göre Murat Yıldız’ın babası ve abisine askerler aracı göstererek bombaladıklarını itiraf etmiş ve ailenin de Malatya Adli Tıp Kurumu’na giderek DNA testi vereceği bilgisi alınmıştır. Aileye bu şekilde bilgi veren askeri yetkililerin aksine valilik tarafından şimdiye kadar herhangi bir açıklama yapılmış değil. 

Geçmiş yıllarda sivillere yönelik çok sayıda katliamlara tanık olduk. Yaşam hakkını ortadan kaldıran bu operasyonları yürüten, talimat veren tek bir görevli yargılanmadığı için sivillere yönelik saldırılarda bu kadar rahat ve pervasızca davranılmaya devam ediyor.

Mesut ilkbahar, Ersin Demir, Ercan Güneş, Nupelda ve Ayaz kardeşler… Dersim’de yakın geçmişte askeri operasyon/çatışmalarda katledilen sivillerin yalnızca bir kısmı. Farklı illerde de her yıl düzenlenen askeri operasyonlarda sivil vatandaşlar öldürüldü. Bunların hiç birinde herhangi bir soruşturma, cezalandırma süreci yürütülmedi. Dersim Dernekleri Federasyonu olarak sivillerin ölümüne yol açan askeri operasyonlara derhal son verilmesini, sivillerin öldürülmesi ile ilgili olarak sorumlular hakkında etkin ve yeterli soruşturma yürütülmesini, adli-idari tüm süreçler hakkında dersim halkının bilgilendirilmesini talep ediyoruz. ”

Ne olmuştu?

8 Mayıs 2021 tarihinde Dersim’in Ovacık ilçesinde mantar toplamaya giden Murat Yıldız adlı gencin aracıyla birlikte Ağdat-Işıkvuran köyleri arasında bombalanması sonucu hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Karakol komutanının da Yıldız’ın ailesine “aracı bombaladık, çünkü örgüt mensupları indi araçtan” dediği ifade edilmiştir.

Bazı yerel kaynaklar ise örgüt mensuplarının Murat Yıldız’ın aracına silah zoruyla el koyduğunu, SİHA’larla takip edilen aracın bombalandığını aktarmıştı.

Aynı gün bölgede süren operasyonda 3 örgüt mensubu öldürülmüştü.

Murat Yıldız’ın ölümüyle ilgili henüz Tunceli Valiliği’nden bir açıklama yapılmadı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen + ten =

More in Haberler

To Top