Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim Müzesinde 'Türkiye'de Hollanda Günlükleri' sergisi

Haberler

Dersim Müzesinde 'Türkiye'de Hollanda Günlükleri' sergisi

Hollandalı sanatçılar Arjen Zwart, Jeroen Paalvast ve Koenraad Marinus van Lier’in yer aldğı Türkiye’de Hollandalı Günlükleri karma sergisi Tunceli Müzesinde sanatseverlerle buluşuyor.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Ankara’dan yola çıkarak Türkiye’nin farklı illerini gezen sergi, Nevşehir’den sonra bu kez Dersim’e uğruyor.

Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ev sahipliğinde, Güler Sanatın organizasyonu ve Hollanda Büyükelçiliği desteğiyle gerçekleşen serginin açılışını Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan ve Hollanda Büyükelçi Yardımcısı Erik Weststrate gerçekleştirecek. Zwart, Paalvast ve van Lier’in sanat pratiklerindeki fenomenolojik yaklaşımı ön plana çıkaran sergi, sanatçıların Türkiye deneyimlerini, ülkemizden aldıkları referansları kendi özgün pencerelerinden yansıtıyor.

Sergi, sanatçının bulunduğu zamana ve mekâna olan şahitliğini, doğal ve dolaysız sosyo-kültürel etkileşimini sorgulayarak adeta bir günlük niteliğinde olan eserlerindeki yansımalarını inceliyor. Özne-nesne ilişkisini konu edinmenin yanı sıra, varoluşçuluk bakış açısıyla zaman kavramını da ele alan ‘Türkiye’de Hollanda Günlükleri’, fotoğraftan çizime, resimden heykele ve video sanatına kadar farklı disiplinlerdeki işleri bir araya getiriyor.

Sergide üç sanatçının video işlerinin yanı sıra Zwart’ın İstanbul sokaklarından fotoğrafları, Paalvast’ın kendi hayat hikayesindeki Türkiye izdüşümlerinden çizimleri ve van Lier’in Burgazada’daki atölyesinden renkli paletini yansıtan yağlı boya işleri, bulduğu inşaat kalıntılarıyla yaptığı mozaik ve kireç taşından heykelleri yer alıyor. Uzun süredir Türkiye’de yaşayan üç Hollandalı sanatçıyı bir araya getiren, küratörlüğünü sanat tarihçisi Kemal Orta’nın üstlendiği Türkiye’de Hollandalı Günlükleri sergisi 23 Haziran’a kadar Tunceli Müzesi Sergi Salonunda gösterimde olacak. 

Tarih       : 9 Haziran – 23 Haziran

Adres      : Tunceli Müzesi Sergi Salonu

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 5 =

More in Haberler

To Top