Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim'de Delta varyantı: 52 kişi karantinaya alındı

Haberler

Dersim'de Delta varyantı: 52 kişi karantinaya alındı

Irak’tan tatil için memleketi Dersim’e gelen H.C. ile eşine yapılan testte çiftin Koronavirüsün Delta varyantı taşıdığı tespit edildi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Irak’ta yaşayan Dersim Pülümürlü H.C. ve Irak uyruklu karısı E.A.F.A., tatillerini geçirmek üzere Dersim’e gelmek için önce uçakla İstanbul’a buradan otobüsle Erzincan’a sonra da Tunceli’nin Pülümür ilçesine bağlı Aktik köyüne geldi.

Vücutlarında kırgınlık hisseden çift, Tunceli Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Çiftten ve onları hastaneye götüren sürücüden alınan numunede, Koronavirüs Delta varyantı tespit edildi.

52 kişi karantinada

Bunun üzerine Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, geniş çaplı filyasyon çalışması başlattı. Çift ile uçakta yanlarında oturan kişi ve otobüsteki yolcular dahil toplam 52 kişi, evlerinde karantinaya alındı. Çift, köy dışındaki tek hanede yaşadığı için köyün karantinaya alınmadığı, sağlık durumlarının ise ağır olmadığı öğrenildi.

Çift karantinada 20 gün kalacak

Konuyla ilgili açıklama yapan Tunceli Sağlık Müdürü Çağdaş Özdemir, salgına karşı aşının önemini vurgulayıp, “İlimize Irak’tan gelen H.C. isimli Dersimli erkek ve eşi E.A.F.A. isimli Irak vatandaşı kadın, hastanemize başvurdu. Alınan numunelerde, ikisinde de Delta varyantı tespit edildi ve 20 günlüğüne evlerinde karantinaya alındı. Uçak ve otobüs seyahatlerinde temaslı olduğu kişiler de tespit edildi. 50 kişi, tedbir amaçlı karantinaya alındı. Şu anda sağlık durumları iyi. Salgın için en önemli unsur aşıdır. Bu nedenle insanlarımızı aşı olmaya davet ediyoruz. Delta varyantının yayılmaması için çift doz aşı, maske ve 2 metre mesafe önem taşıyor” dedi.

Hızlı bulaşma özelliğine sahip olan Koronavirüs Delta varyantı oldukça tehlikeli.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 + 19 =

More in Haberler

To Top