Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

22 cani dağ keçisi vurmak için Dersim'e geldi!

Haberler

22 cani dağ keçisi vurmak için Dersim'e geldi!

Dağ keçisi avlama ihalesinin kamuoyundan gizli yapıldığı ortaya çıktı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Çoğu yabancı uyruklu 22 kişi yabani hayvanları öldürmek için Dersim’e geldi. Dersim’deki sivil toplum örgütleri “Ey yetkililer, nesli tükenen bu canlılar sizin babanızın malı değil. Öyle canınız istediğinde ihaleye çıkarıp öldüremezsiniz. Avcılık spor değil cinayettir” dedi.

Sputnik Türkçe’den Sertaç Kayar’ın haberine göre; yurtiçi ve yurt dışından gelen bir grup avcı, açılan ihale ile avlanmak için Dersim’e gitti. Yaklaşık 22 kişi olduğu ve çoğunun yabancı uyruklu olduğu öğrenilirken, Tunceli Öğretmenevi’ne yerleştirildikleri belirtildi.

Konu ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), “Dersim’de cinayet sezonu başladı. Bir grup gözü dönmüş avcı Dersim’e gelmiş. Derhal topraklarımızı terk edin. Zaten insan işgalinden dolayı yaşam alanları iyice daralan bu canlı varlıkların yaşamına dokunmayınız. Bu masum hayvanların öldürülme kararını reddediyoruz. Ey yetkililer, nesli tükenen bu canlılar sizin babanızın malı değil. Öyle canınız istediğinde ihaleye çıkarıp öldüremezsiniz. Avcılık spor değil cinayettir” dedi.

“İHALEYİ GİZLİ YAPMIŞLAR”

Sputnik’e konuşan DEDEF Genel Başkanı Özkan Tacar, Dersim’e çok sayıda avcı geldiğini belirterek, aralarında İspanyolca konuşanların da olduğunu söyledi. Avcıların genellikle ABD, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerden kente yaban hayvanlarını avlamak için geldiklerini ifade eden Tacar, gelen grubun da ava çıktığını belirtti.

Yabani hayvanların öldürülmesine izin vermeyeceklerini ifade eden Tacar, “Dersim’e ve yabani hayata bir saldırıdır bu. Bu bizim yabani hayvanların ve her türlü canlının yaşama hakkı vardır. Bu nedenle buna karşı duracağız. Tüm yasal yolları kullanacağız ve kamuoyu yaratacağız. Elimizden ne geliyorsa yapacağız. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın İl Müdürlükleri dönemsel bunu ihaleye açıyorlar. Bunu da gizli yapmışlar” ifadelerini kullandı.

“AVCILIK SPOR DEĞİL KATLİAMDIR”

“Bu ihalelere yabancılar daha çok ilgi gösteriyor” diyen Tacar, “Ağırlıkta ABD, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerden talep oluyor. Yabani hayata olan bir saldırıyı kendimize ve canlarımıza yapılmış sayıyoruz. Bu nedenle karşı çıkıyoruz. Her canlının yaşama hakkı vardır ve bu yaşama hakkını hiç kimseye ihaleyle bir fiyat karşılığında başka bir canı alma hakkı kimse tanımıyor. Avcılık bir spor değil katliamdır. Dersim’de birçok kurum ve kuruluş bunun karşısında duruyor. Dersim halkı buna izin ve geçit vermeyecektir. Halkımız gerekli tepki ve protestolarını gösterecektir” açıklamasında bulundu.

Dersim’de birçok yabani hayvan yerel halk tarafından kutsal görülüyor, daha önce açılan birçok ihale yerel halkın tepki göstermesi sonucu iptal edilmişti.

MAÇOĞLU’NDAN TEPKİ

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu Twitter hesabından şu sözlerle tepki gösterdi:

“İlimiz merkezde bulunan Tunceli Öğretmenevine doğamızda yaşamını sürdüren canlıları katletmek amacıyla yurt dışından gelen bir grup avcının yerleştirildiğini öğrendik.

Yeter artık! Canlıları katlediyor, ihale açıp buna spor faaliyeti diyerek kılıf uyduruyorsunuz. Bunun cinayet olduğunu ne zaman kabul edeceksiniz. Doğamızdan, kutsallarımızdan elinizi çekin!”

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen + 17 =

More in Haberler

To Top