Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Tunceli Belediye Meclisinin festival kararı tepki çekti: 12 İmamlar Orucunda festival olmaz!

Dersim

Tunceli Belediye Meclisinin festival kararı tepki çekti: 12 İmamlar Orucunda festival olmaz!

Tunceli Belediye Meclisi’nin festival için seçtiği tarih 12 İmamlar Orucu’na denk geliyor.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

11 Nisan’da toplanan Tunceli Belediye Meclisi, bu yıl Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin yapılmasını oy çokluğu ile kabul etti. Mecliste yapılan oylamada HDP, CHP, TKP ve SMF festivalin yapılması yönünde oy kullandı. Emek Partisi yapılmasın yönünde görüş belirtirken, AKP ise çekimser kaldı.

Ancak Belediye Meclisinin festival tarihi olarak 28-31 Temmuz tarihlerini seçmesi tepkilere neden oldu. Çünkü bu yıl Rozê Des u Dı İmamu (12 İmamlar Orucu) bu tarihlere denk geliyor. Aleviler için yas ayı olan 12 İmamlar Orucu’nda festival yapılması kararı vatandaşların tepkisine neden oldu.

İnancımıza saygısızlık!

Belediye Meclisi’nin aldığı yanlış karara pek çok çevreden tepki geldi. Alevi Dedesi Can Kureyş Bulut yaptığı açıklamada Belediye Meclisi’nin kararını eleştirdi. 12 İmamlar Orucu’nun bir matem olduğunu, Alevilerin bu günlerde yas tuttuğuna dikkat çeken Bulut, festivalin bu tarihlerde yapılmasının Alevi inancına saygısızlık olduğunu belirtti.

Sosyal medyada pek çok kişi Tunceli Belediye Meclisi’nin bu akıl almaz kararına tepki göstererek, festivalin iptal edilmesi veya başka tarihlerde yapılması gerektiğini dile getirdi.

Tarih değişebilir

Dersim’in inançsal ve kültürel değerlerinden bi-haber olan Tunceli Belediye Meclis üyeleri gelen tepkilerin ardından geri adım atmaya hazırlanıyor.

Tunceli Belediyesi Meclisi’nin bugün yapılan oturumunda ise söz konusu tarihlerde değişikliğe gidilmesi ifade edildi. CHP’li Meclis Üyesi Şükrü Kılıç, “İnanç merkezlerimizden ve kanaat önderlerimizden meclisimizin aldığı karara yönelik bir eleştiri ve öneri geldi. Söz konusu tarihlerin Muharrem Ayı’na denk gelmesi nedeniyle almış olduğumuz kararı tekrardan gözden geçirmemize yönelik bir önerileri var. Biz de bu karar üzerine tekrar bir müzakere yapılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Tunceli Belediyesi Meclis Başkanvekili ve aynı zamanda Emek Partisi Meclis Üyesi Yaşar Çiçek ise, “Mayıs ayının ilk toplantısında verilecek bir önerge ile bu tarihler düzeltilebilir” dedi.

29 Temmuz Anafatama Orucu’na denk gelirken, 30 Temmuz da ise 12 İmamlar Orucu’nun başlayacak.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seven − seven =

More in Dersim

To Top