Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Kanada’da Dersimliler buluşması

Haberler

Kanada’da Dersimliler buluşması

Kanada’ya göç eden Dersimliler Toronto’da buluştu.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Kanada’ya göç eden Dersimliler bir araya gelerek toplantı yaptı. Toronto bölgesindeki Dersimliler, dünyaca ünlü Dino Pizza’nın işletmecisi Zeynel Arı, gazeteci Kadir Merkit ve Zeki Yeşilgöz tarafından düzenlenen etkinlikte tanışmak için bir araya geldi. Kanada’ya yeni giden Dersimliler, burada yaşamış oldukları zorlukları dile getirerek yardımlaşma ve dayanışmanın önemine dikkat çektiler.

Toplantıya katılan Dersimlilerin amacının bağımsız bir sivil toplum derneği kurmak olduğu ve kendi kültürlerini yaşatmak olduğu belirtildi. Toplantıda kısa bir konuşma yapan Dersimli ünlü pizzacı Zeynel Arı, “Bu bir başlangıç oldu ve daha güzel günlerde buluşacağımıza inancım sonsuzdur. Bize canlı yayın olarak katılan DEDEF Genel Başkanı Özkan Tacar’a teşekkür ederiz. Dersim’in değerli iş insanı ve efsane başkan Erdal Güntaş’a gönderdiği destek mesajı için teşekkür ederiz. Russelsheim Dersimspor kurucu başkanı Kadir Tanriverdi’ye, Dersim için hep emek veren Suredar Kaya ağabeyimize ve yüzü hep Dersim’e dönük olan Selman Yeşilgöz başkanımıza birlik mesajları için teşekkür ederiz. Yüzümüz hep Dersim’e dönük olacak” dedi.

Mülteci olarak Kanada’ya giden gazeteci Kadir Merkit, Dersimnews.com’a buluşmaya ilişkin şunları söyledi:

”Son bir kaç yıldır Dersim’den Kanada’ya yoğun bir göç oldu. Buraya gelen Dersimlilerle iletişime geçtik. Dayanışma ve yardımlaşma amacıyla bir toplantı organize ettik. Zeynel Arı dostumuz bu buluşmaya ev sahipliği yaptı. Kendisine teşekkür ediyoruz. Bundan sonra da bu toplantılarımız devam edecek. Birlikte güzel işler yapmak istiyoruz.”

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + 5 =

More in Haberler

To Top