Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim Barosu’ndan avukat Özgür Ulaş Kaplan’a destek açıklaması

Haberler

Dersim Barosu’ndan avukat Özgür Ulaş Kaplan’a destek açıklaması

Dersim Barosu, ilde yapımı planlanan katı atık bertaraf tesisine karşı çıkan Sütlüce köylülerinin vekili olan baro üyesi Avukat Özgür Ulaş Kaplan’ın çeşitli kurum ve kişilerce tehdit ve hakaretlere maruz kaldığı gerekçesiyle açıklama yaptı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Baro yönetim kurulu tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

İlimizde yapılması planlanan katı atık bertaraf tesisine karşı çıkan Sütlüce köylülerinin vekili olan Baromuz üyesi Av. Özgür Ulaş Kaplan, bu süreçte çeşitli kurum ve kişilerce tehdit ve hakarete maruz kalmıştır.

Katı atık bertaraf tesisinin yapılıp yapılmaması kararından bağımsız olarak, herhangi bir meselenin demokratik yollarla tartışılamaz hale gelmesi, fiziksel ve sözlü şiddete varması endişe vericidir. Ancak daha vahimi, mesleğini yaptığı için bir meslektaşımızın hedef haline getirilmesidir. Avukatlık mesleğinin, yasadan ve uluslararası sözleşmelerden aldığı yetki ve yüklediği sorumluluklar gereği aynı zamanda toplumu ilgilendiren konularda görev yapma ödevi de taşıdığını hatırlatmak isteriz. Öte taraftan, meslektaşımızın yaptığı görev kapsamında ortaya koyduğu bir düşünceyi şiddet ve korkuyla bastırmaya çalışan hiçbir davranış kabul edilemez. Ayrıca aynı zamanda kamu görevi niteliği de bulunan avukatlık mesleğine dönük tehdit ve hakaretin ağır bir suç olduğunun da altını çizmek isteriz.

Uzun süredir iktidarca hedef alınan mesleğimiz ve meslektaşlarımızın şimdi de demokrasi kültürü ile örnek olması gereken Dersimliler tarafından hedef alınması oldukça üzücüdür. Meslektaşımızın nezdinde mesleğimize yönelik gerçekleştirilen sistematik ve haksız eylem teşkil eden tüm durumların karşısında duracağımızı bir kere daha hatırlatmak ister, meslektaşımızın yanında olduğumuzu, sürecin takipçisi olacağımızı bu vesileyle duyurmak isteriz.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × three =

More in Haberler

To Top