Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Köylülerden katı atık projesine, tabutlu, kefenli protesto!

Haberler

Köylülerden katı atık projesine, tabutlu, kefenli protesto!

Dersim merkez Sütlüce köyü bölgesinde 18 hektarlık alanda Dersim Katı Atık Birliği (DER-KAB) tarafından yapımı planlanan katı atık bertaraf tesisini protesto eden köylüler, kefen giyip, tabut taşıyarak belediye binası önüne kadar yürüdü. Köylüler, projenin yıkım anlamına geldiğini belirterek, hayata geçirilmesi halinde ciddi sonuçlar doğuracağını ifade etti.

Dersim Belediyesi tarafından 12 yıl önce hazırlanan ve hayata geçirilmesi için merkez belediyesinin yanı sıra Pülümür, Nazımiye, Ovacık, Mazgirt, Pertek, Hozat, Çemişgezek ilçe belediyeleri ile Akpazar Belde Belediyesinin de içinde yer aldığı Dersim Katı Atık Birliği (DER-KAB) kuruldu.

Merkeze bağlı Sütlüce köyünde ulusal kaynakların yanı sıra AB hibesi ile yapımı düşünülen ve yaklaşık 19 buçuk milyon Euro’ya mal olacak entegre katı atık yönetimi tesisi nedeniyle 55 bin ağaç kesileceğini, projenin çevreye ciddi zarar vereceğini belirten Sütlüce ve civar köylüleri, projenin iptali için üzerlerine kefen giydi.

Omuzlarında taşıdıkları tabutla belediye binası önüne kadar yürüyen köylüler, burada projeden vazgeçilmesi talebini dile getirdi

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen + 7 =

More in Haberler

To Top