Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

24 Nisan Kurbanları Unutulmadı

Gündem

24 Nisan Kurbanları Unutulmadı

Ermeni Soykırımı’nda hayatını kaybedenler için Taksim Meydanı’nda anma yapıldı.

Dersimnews.com/İstanbul – “Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De” girişiminin organize ettiği anma Taksim Meydanı’nda yapıldı. Anmaya yüzlerce kişi katıldı. 24 Nisan 1915 tarihinde meydana gelen olayları Taksim Meydanı’nda mum ve karanfillerle andı. Bu sırada meydana gelen Halkın Kurtuluş Partisi ve ülkücü bir grup yapılan anmayı protesto etti.

24 Nisan 1915’te 220 aydın, gazeteci, yazar, siyasetçi ve bilim insanının  gözaltına alınmalarıyla başlayan ve katliamla sonuçlanan 1915  Ermeni Soykırımı Taksim’de protesto edildi.

1915 tarihini anımsatan saatle 19.15’te bir basın açıklaması okundu. Grup adına Zişan Tokaç “1915 yılının o gününde Anadolu’nun en eski halklarından Ermeniler apar topar evlerinden alınıp Çankırı ve Ayaş’a, dönüşü olmayan bir yola sürüldü. Mebusu, doktoru, çevirmeni, öğretmeni, gazetecisi, yazarı, sanatçısı bütün bu insanlar bir halkın sesiydi. Meşrutiyet sonrasının özgür ve eşit günlerine inanmıştı. Düşleri, dönüşsüz yollarda kendileriyle birlikte kayboldu gitti. Sesini yitiren bir toplumun başka neyi kalır ki geriye? Çoluk çocuk, genç yaşlı kafilelerle ermeni halkı Anadolunun dört bir bucağından çöllere sürüldü. Evin erkekleri öldürüldü. Kiliseler, okullar harabeye döndü.Mal mülk e değiştirdi. O korkunç soykırımın sonunda ermenilerin varlığından geriye sadece yasaklı fısıltılar kaldı” dedi.

Zilşat Tokaç’ın okuduğu basın açıklaması şöyle: 

“Bu acı hepimizin…

24 Nisan bir kin günü değil. Bİr küfür günü de değil. Gelin, önce o gün ne oldu, onu paylaşalım.

1915 yılının o gününde Anadolu’nun en eski halklarından Ermenilerin 250 kadar aydını apar topar evlerinden alınıp Çankırı ve Ayaş’a, dönüşü olmayan bir yola sürüldü. Mebusu, doktoru, çevirmeni, öğretmeni, gazetecisi, yazarı, sanatçısı bütün bu insanlar bir halkın sesiydi. Meşrutiyet sonrasının özgür ve eşit günlerine inanmıştı. Düşleri, dönüşsüz yollarda kendileriyle birlikte kayboldu gitti.
Sesini yitiren bir toplumun başka neyi kalır ki geriye? Çoluk çocuk, genç yaşlı kafilelerle Ermeni halkı Anadolu’nun dört bir bucağından çöllere sürüldü. Evin erkekleri öldürüldü, kiliseler, okullar harabeye döndü. Mal mülk el değiştirdi. O korkunç soykırımın sonunda Ermenilerin varlığından geriye sadece yasaklı fısıltılar kaldı.
Susulunca unutulmadı ama. İnkâr edildikçe yok olmadı. Aksine yara iltihaba döndü, çözümsüzlükte kemikleşti. Birçok vicdanlı Müslüman ellerinden geldiğince Ermeni komşularını kurtarmaya çalıştıysa da Anadolu’daki tahribat kalanlar için büyük oldu. Bu topraklar bir daha iflah olmadı.

Ömrünü Anadolu halklarının barışına adayan ve bu uğurda canından olan Hrant Dink, yarayı sarmanın gereğini hatırlatmış, ‘Bugün hâlâ unutmayı savunanlar, aslında sadece geçmişten değil, gelecekten korkanlardır. Unutulmamış geçmiş, geleceğin de teminatıdır’ demişti. Bir de hayali vardı: ‘Bir 24 Nisan’da bu topraklarda hep birlikte tüm bu insanları hatırlamak, ruhları şad etmek, acıda ortaklaşarak sevinçler üretebilmek, yalnızca Ermeni halkının duyduğu ıstırabı dindirmekle kalmayacak, Türkiye’nin demokratikleşmesinin ta kendisi olacaktır’.


24 Nisan Anması 2012 ile DersimNews

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × five =

More in Gündem

To Top