Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Haydar Karataş: Aygün’ün Yanındayız

Gündem

Haydar Karataş: Aygün’ün Yanındayız

Dersimli yazar Haydar Karataş Hüseyin Aygün’ün PKK tarafından kaçırılmasının ardından açıklama yaptı.  İşte Haydar Karataş’ın açıklaması:

Arkadaşım yazar, hukukçu Hüseyin Aygün bugün Tunceli (Dersim) Ovacık ilçesinde bir halk toplantısına katılmış ve dönüş yolunda bölgedeki silahlı güç tarafından kaçırılmıştır.

Kamuoyu şunu bilmelidir: Hüseyin Aygün, Dersimliler için CHP’li olmanın ötesinde bir anlam ifade etmektedir. Kaçıran gerillaların Kürt Halkı için canlarını siper ettiğini biliyorum, ancak Aygün’ün dağdaki bu isyankar arkadaşları rahatsız etmesinin sebebi, Aygün’ün Dersim’in Alevi kimliğini öne çıkardmasıdır, bu fazlasıyla açıktır. Hüseyin Aygün’ün kaçırılması bölge insanında tamiri zor bir dönemi başlatır.

İnsanların siyasi tercileri, bulundukları yerler tartışılabilinir, siyaset insanın elinin kiri gibidir, bugün dahi kırk yıl öncesinin siyasi partilerini kimler hatırlar! Ama toplumsal travma, halklar arasında yaşanabilecek gerginlik ve çatışmalar; izleri kolay kolay giderilmeyecek olaylardır. Dersim’de uzun bir süreden beri gerginlik var, giderilemiyor, üstesinden gelinemiyor.
Kürt halkı, kendi hak talebinde haklı ve meşru bir yerde durur. Hüseyin Aygün’ün Dersim’e dair söyledikleri mevcut Türkiye rejimi dışında kimseleri rahatsız etmemelidir.

Kürt halkının büyük desteğini arkasına alan ve pek çoğu arkadaşım olan dağdaki Kürt Gerillalarına sesleniyorum: arkadaşım Hüseyin Aygün’ü serbest bırakın. Bu kavga sizler ile silahlı Türk Ordusu arasında süren bir kavga, sivil insanlar, düşünürler, Hüseyin Aygün gibi yazar ve insan hakları savunucularına zor kullanmak, düşüncelerinden dolayı rahatsızlık duymak, kaçırıp alı koymak sizlere yakışmaz. Güçlü olduğunuzu bugün Türkiye Devletinin başbakanı, cumhur Başkanı dahi kabul etmiştir. Dünyanın devasa bir ordusuyla savaşıyorsunuz.

Hüseyin Aygün gibi yazar ve düşünürlerin fikirlerinden rahatsızlık duymak, farklı anlamlar yüklemek doğru değildir. Biliyorum, benimle de çokca paylaşılmıştır: ‚Hüseyin Aygün’ü TC, Dersimlileri bölmek için milletvekili gösterdi’, hayır arkadaşlar, bin kez hayır, bu yanlış bir düşünüş biçimidir. Hüseyin Aygün sadece bir isimdir, ama bir halk duyarlılığını dile getirir, Şeraffetin Halis de Dersim bakış açımızı değiştirelim diye bir çağrı yaptı. Başbakan Erdoğan, CHP ve geniş Türkiye kamuoyu Dersim bakış açısını değiştirmiştir, bölgedeki siyasi çalkantının faturası siyasi bakış açılarımızı sorgulamaktan geçmektedir, Aygün gibi inasanları kaçırarak bu düzelmez. Bu kaçırma, tamiri zor bir süreci başlatmıştır. Kürdün bu kaderi nasıl kabul edilemezse, Aygün’ün kaçırılması da kabul edilemez.

Hüseyin Aygün, arkadaşım ve dostumdur, onun hiç bir karanlık odakla bağlantısı olmadığına tanığım. Aynı kuşaktanız ve hayatın her alanında siz dağlara çıkan insanlar gibi bir kaderle karşılaştık.
Bir dost ve arkadaşınız olarak söylüyorum, bunun tamiri olmaz. Dersim eski Dersim değil.

Sevgi ve saygılarımla…

Haydar Karataş

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. Ara Balaban Hayaloglu

    13/08/2012 at 00:22

    Bunu yapan kim olursa olsun devlete hizmet etmistir.Kabadayi ve terorist bir davranis ! Bunun altindan direk devletin ve “derin devletin” cikmasi beni sasirtmaz. Bu yeni bir süreci baslatabilecek bir `eylem`. Bu Dersimde kücük filistin doguracak bir durum ! Her ne kadar ki bugüne kadar dersim de cok büyük olumsuzluklar olmussa da olaylar cigirindan cikmamistir. Ama bu olay yeni ve cok kötü bir süreci baslatabibir.Bir senaryo yazmak istemiyorum ve umarim Dersim ve Dersimliler daha vahim bir sürece sürüklenmezler. Ben bu olayin arkasindaki güclerin karanlik gücler olduguna inaniyorum. Dersimliler cok sorumsuzca ve cogu zamanda alet olduklari sürec cok ama cok kötü bir sürece kayabilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × one =

More in Gündem

To Top