Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Erzincan SKYD Geleceğe Sahip Çıkıyor

Gündem

Erzincan SKYD Geleceğe Sahip Çıkıyor

Erzincan Eğitim Sosyal Kültürel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ekonomik durumu iyi olmayan üniversite öğrencilerine 2009 yılından beri destek oluyor.

“EĞİTİME DESTEK OL, GELECEĞİNE SAHİP ÇIK”

Dersimnews.com – Erzincan, tarihi Dersim coğrafyasında yer alan ve Alevilerin yaşadığı önemli bir bölge. Alevi nüfusunun yoğun olduğu şehirlerden biri. Ancak Erzincan’da yaşayan Aleviler eğitim alanında iyi bir örgütlenmeye sahip değil.  Bu alandaki tek örgütlenme 2009 yılında kurulan “Erzincan Eğitim Sosyal Kültürel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği”.

2012-2013 eğitim-öğretim yılının başlamasıyla beraber üniversite öğrencilerini burs bulma telaşı sardı. Ailesi Erzincan’da ikamet eden  ve ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerin yardımına Erzincan Eğitim Sosyal Kültürel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği koşuyor.

Dersimnews.com,  derneğin çalışmaları hakkında bilgi almak için derneğin kurucularından ve aynı zamanda yönetim kurulu üyesi olan Avukat Sezai Demirbilek’le konuştu.

DN: Derneğiniz ne zaman kuruldu?
    -Derneğimiz 2009 yılında kuruldu.

DN: Bize biraz derneğin kuruluş hikayesini anlatır mısınız, kimlerle kurdunuz?
     -Böyle bir dernek ihtiyaçtı. 2009 yılında çeşitli meslek gruplarından oluşan bir grup duyarlı arkadaşımızla bir araya gelerek derneğimizi kurduk. Derneğin kurucuları arasında doktor, diş hekimi, avukat, öğretmen, esnaf gibi çeşitli mesleklerden kişiler var.

DN: Neden böyle bir dernek kurdunuz amacınız neydi?
    – Erzincan Eğitim Sosyal Kültürel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği eğitim alanında faaliyet gösteren bir dernek. Derneğimiz ailesi Erzincan’da ikamet eden Dersim, Erzincan ve Bingöl kökenli üniversite öğrencilerinin eğitimlerine destek olmak amacıyla kuruldu. Erzincan’da ekonomik durumu iyi olmayan çok aile var. Bu aileler çocuklarını okutmakta zorlanıyorlar. Bizim amacımızda bu ailelerin üniversitelerde okuyan çocuklarına maddi ve manevi destek olmak.

DN: Neden eğitim derneği?
    -Ülkemizde eğitimdeki ırkçı, gerici ve ayrımcı örgütlenmeye karşı alternatif bir örgütlenmeyi oluşturabilmek amacımız. Ekonomik durumu iyi olmayan gençlerimiz üniversite eğitimlerini sürdürmekte zorlanıyorlar. Gençlerin ekonomik sıkıntılarını fırsat bilen çeşitli çevreler  gençlere “yardım etme” bahanesiyle onları kandırıp tuzağına düşürüyorlar.  Bazı cemaat grupları ekonomik durumu iyi olmayan gençlerimizi kandırarak kendi saflarına çekiyorlar. Bizde gençlerimizin çağdaş ve aydınlık yarınlara ulaşmasına destek olmak istedik. Onlara maddi ve manevi anlamda her türlü desteğimizi sağlamaya çalışıyoruz.

DN: Diğer eğitim derneklerinden farkınız nedir?
     – Erzincan Eğitim Sosyal Kültürel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği diğer dernekler çok farklı. Derneğimiz belirli kişi ya da kuruluşların himayeleri veya destekleriyle değil toplumun farklı kesimlerinden, farklı meslek örgütlerinden ve farklı gelir düzeyine sahip kişilerin gönüllü destekleriyle çalışmalarını yürüten kolektif bir dernektir.  Arkamızda dini veya siyasi bir örgütlenme yok.  Gönüllü insanların bir araya gelerek kurduğu bir dernek.

DN: Derneğinizin hedefleri nedir?
   – Derneğimiz temelde maddi koşulları elverişsiz üniversite öğrencilerini desteklemek ve bu öğrencilerin meslek sahibi olmalarına yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Derneğimizin hedefleri şunlar:
Farklı zamanlarda gerçekleştirdiği toplantılar ve etkinliklerle bursiyerlerimizin mesleki gelişimlerine ve birbiriyle olan iletişimlerine katkı sağlayarak toplumsal dayanışmanın güçlenmesine katkı vermek.
Derneğimizden burs alan öğrencilerin toplumsal dayanışma ve birliktelik bilincini geleceğe en iyi şekilde taşıyarak iş hayatına atıldıktan sonra sosyal birlikteliği desteklemeleri .
Erzincan’da gerçekleştirdiğimiz bu sosyal dayanışmanın hemşerilerimiz arasındaki ortak paydanın büyümesine ve farklı çalışmalarda birlikte olma isteğini güçlendirmek.

DN: Derneğinizin yeni projeleri var mı?
    -Derneğimizin öğrenci yurdu yapma projesi var. Erzincan’da ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerin barınabileceği bir yurt yapmak istiyoruz. Bu proje için finansal destek bulursak yapacağız. Ben burdan duyarlı işadamlarımıza seslenmek istiyorum. Derneğimize destek olsunlar beraber yurt bir yapalım. 

DN: Bugüne kadar kaç öğrenciye burs verdiniz?
    -Üniversitede okuyan maddi durumu kötü olan öğrencilere burs veriyoruz. Ailesi Erzincan’da ikamet eden Dersim, Erzincan ve Bingöl kökenli  öğrenciler burs için başvurabilir.  2009-2010 eğitim-öğretim yılında 31 öğrenciye, 2010-2011 yılında 88 öğrenciye, 2011-2012 yılında 96 öğrenciye burs verdik.

DN: Burslar için yoğun başvuru oluyor mu?
    -Evet. Her yıl ortalama 500 kişi burs talebinde bulunuyor. Derneğimizin maddi imkanları kısıtlı olduğu için başvuran herkese burs veremiyoruz. Ekonomik durumu çok kötü olan öğrencilere her zaman öncelik veriyoruz. Keşke imkanlarımız olsa da burs isteyen herkese burs verebilsek…

DN: Burslar için ekonomik kaynağı nereden buluyorsunuz?
    -Derneğimiz gönüllerin desteği ile çalışmalarını yürütüyor. Derneğimizin üyeleri var, her üye derneğe aidatıyla destek oluyor. Bunun yanında derneğimizin destekçileri var esnaf, doktor, işadamı gibi. Bu destekçilerimiz bağışlarıyla derneğimize katkı sunuyorlar. Duyarlı insanlarımızın gönüllü desteği ile faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Ayrıca her yıl bir gece organize ediyoruz. Bu geceden elde edilen geliri de burslar için kullanıyoruz.  Ben derneğimiz adına bugüne kadar derneğimize destek sunan herkese teşekkür ediyorum. 

DN: Bu yıl kaç öğrenciye burs vereceksiniz?
   -Bu yıl kaç öğrenciye burs vereceğimiz henüz belli değil. Derneğin bütçesine bağlı. Eğer insanlarımız destek olursa bu sayı artar. Ekonomik durumu iyi olan insanlarımız bu konuda duyarlı olmalı. Bir öğrenciye ayda 100 TL burs vererek derneğimize destek olabilirler. Büyükşehirlerde, yurt dışında yaşayan Erzincanlı hemşerilerimizden de destek bekliyoruz. Gelin hep beraber gençlerimize sahip çıkalım. Maddi durumu iyi olmadığı için okuyamayan yüzlerce gencimiz var. Bu gençlerimizin geleceği kararmasın. Yardım elimizi uzatalım.

Derneğimize katkı sunmak isteyenler için derneğimizin hesap numarası:

Akbank Erzincan Şubesi
TR90 0004 6001 4788 8000 1799 32

 İletişim için:
sezaidemirbilek@hotmail.com

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + 5 =

More in Gündem

To Top