Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Jandarma Hatay’daki Alevi Köylerinden Silah Topluyor

Gündem

Jandarma Hatay’daki Alevi Köylerinden Silah Topluyor

Hatay’da jandarmanın Alevi köylerinde yaşayan vatandaşların ruhsatlı silahlarını topladığı iddia edildi.  Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün konuyu meclis gündemine taşıdı.

Dersimnews.com – Hatay’da jandarmanın Alevi köylerinde yaşayan vatandaşların ruhsatlı silahlarını topladığı iddia edildi
İddia sahipleri, bunda, kentte uzun zamandan beri “Esad’ın Hatay’da silahlı adamları var”söylentisinin etkisinin olabileceğini belirttiler.

Hatay’ın Kuştepe, Marşuklu ve Karaçay beldelerine bağlı köy evlerinde arama yapan jandarmanın, ruhsatlı da olsa silahlarını teslim etmeleri için köy sakinlerine çağrıda bulunduğu bildirildi.

TBMM Başkanlığına İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından yazılı yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, “Basına ve kamuoyuna yansıyan haberlere göre Hatay’ın Kuştepe, Marşuklu ve Karaçay beldelerine bağlı köy evlerinde arama yapan jandarmanın, ruhsatlı da olsa silahlarını teslim etmeleri için köy sakinlerine çağrıda bulunduğu iddia edilmektedir” ifadelerinin ardından şu sorularının yanıtlanmasını istedi:

Bu çerçevede,

1.         Söz konusu iddialar doğru mudur? Eğer doğru ise silahlar neden toplanmaktadır?

2.         Devletin belli bir yönetmelik çerçevesinde can güvenliği nedeniyle vatandaşlara silah taşıma ruhsatı vermesi sonrasında hangi şartlar ve gerekçeler ile verilen silahların iade edilmesi talep edilir?

3.         Ruhsatlı silahı belli bir mevzuat çerçevesinde devlet verir. “Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın Antakya’da kendisine sadık aileleri silahlandırdığı” iddialarından yola çıkarak Hatay’ın Kuştepe, Marşuklu ve Karaçay beldelerine bağlı köylerde ruhsatlı olan silahların toplanması arasında nasıl bir bağlantı kuruluyor?

4.         Hatay’ın Kuştepe, Marşuklu ve Karaçay beldelerine bağlı köylerde ikamet eden yurttaşların ellerinde bulunan ruhsatlı silahlar ile kamu düzenini bozacak ya da tehlike arz edecek eylemlerde bulunacağına dair rapor ya da veri Bakanlığınıza iletilmiş midir?

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten + 13 =

More in Gündem

To Top