Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’de Muharrem Günleri ve İçimizdeki Düşkünler

Dersim

Dersim’de Muharrem Günleri ve İçimizdeki Düşkünler

 Aleviliğin şehri Dersim’de Muharrem ayında ne yazık ki Alevi inancına saygısı olmayan bazı ticari işletmeler et ve içki satıyor.

ATALARINIZIN İNANCINA SAYGI GÖSTERİN!

2012 Yılının Muharrem ayının ilk 12 günü olan,  kutsal matem günlerindeyiz. Peki Dersim’de matem ayı olarak bilinen Muharrem ayında neler oluyor , halk ne yapıyor ne ediyor ?

Bilindiği üzere 12 İmam orucu günlerinde sakal-bıyık tıraşı yapılmaz, ava çıkılmaz , kan dökülmez ve et yenmez, içki içilmez. Peki Dersim’de Alevi İnancının yas günlerinde  uygulanması gereken bu kurallara ne kadar riayet ediliyor?

Dersim merkez olan Mamekiye’de Ali evladının yasını tutup , onların acısını kendi acısı hissedip et-döner salonlarını kapatan , takdire değer insanlarımızın olduğuna tanıklık ettiğimiz gibi ;

Ne yazık ki yol düşkünlüğüne varacak şekilde;  para kazanma aşkı için yol-erkanın ve yasın gereklerini yerine getirmeyen , nefisleri içlerinde ki maddiyatçı  Yezide yenik düşebilen insanlar da var.

Peki yol-erkana sevgi ve muhabbet besleyen işletmeler hangileri diye merak edecek olursanız sizlere şu bilgiyi aktarabiliriz ;

Lale Kebap Lokantası ; Muharrem de 12 gün kapalı
Huzur Lokantası ; Muharrem de 12 gün kapalı
Yaşam Burger Döner Salonu ; Muharrem de 12 gün kapalı
Yörem Döner  ; Muharrem de 12 gün kapalı
Arı Piknik Döner ; Muharrem de 12 gün kapalı
Vadi Erkek Kuaförü 12 gün kapalı
Aren Erkek Kuaförü 12 gün kapalı

İşte işletme adları yazılı bu yerlerin onurlu duruşları takdire değerdir ,  değerli canlar .

Peki yol ve erkanını maddiyata feda edenler, kimlerdir değerli canlar ? Para kazanmak için et pişiren –ızgara yapan- kebap yapan,  dumanını şu kutsal matem günlerinde şu Alevi Şehrine yayan ve Harde Dewres’in itikadi havasını bozanlar kimlerdir?

İşte aşağı da ismini vermiş olduğumuz işletmeler ne yazık ki para kazanmak için kendi itikatlarına sırt çeviren ve her daim kınanması gereken eylem içinde olanladır ;

Çardak Kebap Salonu , Eylül Resturant , Kalan Restaurant , Konak Lokantası , Munzur Döner Salonu , Lezzet Kebap Salonu , Hasanbey Lokantası ve Mersin Tantuni Salonu.

Unutmayalım ki değerli canlar her ağacın kurdu kendi içindedir. Şayet bizler kendi içimizdeki kurtları ayıklamazsak ne yazık ki ne Aleviliği ayakta tutabiliriz ne de kendi haysiyetimizi.

12 gün boyunca kendi nefsine hakim olmayanlar , 12 gün boyunca zevk u sefa içinde olanlar , 12 gün boyunca atalarımızın kutsal topraklarının havasını ızgara dumanlarıyla boğanların Alevi Mahkemesinde ki cezaları ; DÜŞKÜNLÜK’tür.

Değerli canlar , en fazla korkmamız gerekenler ise Aleviliği ağızlarında her gün sakız yapan kesimlerdir. Bu kesimler söylemde  “ Alevici” görünürler lakin eylemde ise Aleviliğin temellerine dinamit koyan sözde “ aydın” kesimlerdir.

Bu aydın kesimler ne çocuklarını Alevi yol ve erkanına eğitirler , ne de çocuklarına ana dillerini öğretirler.  Akılları fikirleri Dersim Hazineleri olan İnsan-ı Kamilleri üzerinden kitap yazmak ve para kazanmaya çalışmaktır. Dersimliler bu kanserli aydın tiplerine dikkat etmelidirler zira şu 12 imam yas günleri onların taktıkları maskenin görünmesinde bizlere yardımcı olmaktadır.

Yabancının inancımıza gösterdiği saygıyı ne yazık ki içimizde ki sayıları sayılamayacak kadar fazla olan kesimler kendi inançlarına sözde çağdaşlık adına göstermemektedirler.

Bu nedenle para kazanmak için Alevi İnancını kendi ana vatanında ızgara dumanında , anason kokusunda boğmak isteyenlere çağrımız şudur ; Düşkün olmayın , saygılı olun.

 DERSİM İTİKAT DİVANI

DOĞAN ÇELİK – XIRABO XAYINEN MEKE

Sosyal medyada paylaşın
        
   
5 Comments

5 Comments

 1. sadece kızılbaş

  20/11/2012 at 22:43

  yani sizin bu yaptıuğınız o çok eleştirdiğinz sunni şafiilerin yaptığının aynısı. yani burada hedef göstermek çok yanlış orada verdiğiniz işletmeleri tanımıyorum. fakat bir dersimli kızılbaş olarak coğrafyamın güncelini takip ediyorum. ey bunu yazan arkadaş güzel insan can yani ne niyetle sen bunu yazıyosun anlatabilirmisin. bizler gurbette çalışırken ramazan ayların açık bir yer bulmaya çalışırdık bu yerlerde özellikle dersimlilerin yada alevi yurttaşların yoğunluklu olduğu yerlerdi. ve sunni arkadaşların bazılarıda bizimle gelirdi ve çoğu hep bir ağızdan gerçekten sizler medeni insanlarsnız derlerdi. kendi coğrafyalrında yaşanan katı feodalizme karşı bunu derlerdi. ben soruyorum sizlere şuan dersimde kaç genç anadilini biliyor sözde dersim aşıkları kaç kişiyas nedir ikrarlık nedir bilior. gençlerimizin hepsi uyuşturucu batağına batmış en insani eylemleri gerçekleştimiyor siz bu kadar sıkıntı içerisinde yok şu dükkanını açmış yok şu kapatmış anlayışıyla hareket ediyosunuz. bakın cemevinde onlarca insanının kanına girmiş emniyet müdürleri iftar veriyor ayrıca iftarda 12 imamlar orucunda yada alevi lügatında mevcut değil bu aleviliği kızılbaşlılığı sunnileştirmektir devlet ideolojisi yapmaktır. 12 imamlar gelmeden öncede bi çok yerde içki içiliyor normalde içkinin kendisi yanlış biraneler dolmuş her taraf dolu kadın bunlara karşı çıkan gençlerde cezaevinde şuan. bunları söyleyin. sizin derdiniz siyasi bu bir gerçek.

 2. malim

  20/11/2012 at 23:23

  Degerlerimizi saygisi insanlarin kendi kisiligindedir sizin burda diger esnaflarin isimlerini yayinlamaniz cocukca bir istek aynizamanda baski uygulamaktir sizlerin bu isteginizi ben yanlis buluyorum saygilarimla.

 3. musa

  21/11/2012 at 08:05

  Aleviliğin kalesinde Muharrem ayında bu durum yaşanıyorsa çok üzücü bir durum. 12 gün boyunca lokantalar et pişirmesin ne olacak yani? Lokantalar açık olsun ancak etli yemek yapmasınlar. Lafa gelince Alevi geçinenlerin para için inancını satması kabul edilemez!

 4. talip

  22/11/2012 at 08:29

  Mabuğerdi! peyeni pazrdı seba eskerara keniya ayrı tua nıvon. Ekı rozani binadı yakenisa demakı lüzume ar nikeni. ay gore name vateanırak ar nıkeni. Bızanırekı PERE ŞEREFIRA ONURIRA RAVERNİYO. Camordıke vano ez camerda nınga ğo ni seberara kemkıro. Derazayine şinata ğo raa ğo ğo virra kena, roe to bila nıeşinope. Domanani mare şınatakı rında ayı bıverdim. Domani tokı tora perskerd vat ‘Daye, bao,bakılem ma kamim ekı kırmanzım zone ma çay tirkiyo, raa ma ra hak muhammed ali desu dıimamansa ma na ray gore çı bıkem. Cemaat vano raa sıma ray niya. Hem nızani hem kı vazenıke ma raa ğora dürkeri, biyare raa ğo ninarak çim yakerdayi vındem. WESU VAR BE.

 5. Murat

  26/11/2012 at 01:43

  Ramazan ayında sünni vatandaşlarımız lokantalarini kapatınca sinirleniyoruz, ezan okununca rahatsız oluyoruz diyor bazı alevi vatandaşlarımız. Aynı biçimde dersimimizde kapatılan lokantalarin sünniler yemek istediklerinde ne olacak?
  Sadece et olmasın. Ayrıca isim vermeniz çok komik olmuş. Elbette saygı gösterilmeli ama isim verip diğer esnaflari zir durumda bırakacak biçimde yazmanız hiçte hoş değil.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 − 12 =

More in Dersim

To Top