Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Aygün’den Muharrem Çadırı Ziyareti

Dersim

Aygün’den Muharrem Çadırı Ziyareti

Dersim milletvekili Hüseyin Aygün Erzincan’da Muharrem Çadırını ziyaret etti yetkililerden bilgi aldı.

Dersimnews.com/Erzincan – Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün,  cumartesi Erzincan’a gelerek, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından kurulan ve geçtiğimiz günlerde saldırıya uğrayan muharrem çadırını ziyaret ederek, dernek yetkililerinden saldırı ile ilgili bilgi aldı.

Cumartesi günü Dersim’den Erzincan’a geçen Hüseyin Aygün’ün ilk durağı Erzincan Dersimliler Kültür Derneği oldu. Aygün, dernek yöneticileriyle sohbet etti dernek çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Aygün daha sonra dernek yöneticileriyle beraber Erzincan Pir Sultan Abdal Derneği tarafından kurulan Muharrem Çadırını ziyaret etti.
Ziyaretin ardından basın mensuplarına bir açıklama yapan  Aygün, Alevi vatandaşların yanı sıra Sunni vatandaşların da gerçekleşen saldırı nedeniyle üzüntü duyduklarını söyledi. Aygün açıklamasında; “Geçen hafta bu çadırda bir saldırı oldu ve kısa süre sonra faillerinin yakalandığını ve iki kişinin tutuklandığını öğrendim. Arkadaşların bana verdiği bilgi olayın münferit olduğu yönünde, Olayın arkasında bir organizasyon veya siyasi bir plan yok gibi görünüyor. Ama Türkiye’de Sayın Başbakanın Alevileri ikinci sınıf insan gören, ötekileştiren söylemlerinin de bu tür münferit saldırılara da zemin hazırladığını da hepimizin görmesi gerekiyor. Eğer bir başbakan her gün toplumun bir bölümünün dini inançlarını aşağılarsa, onları hedef haline getirirse, toplumu din temelinde ayrıştırırsa bu tür saldırılar geçen hafta Erzincan’da oldu, haftaya başka bir yerde olur” dedi.12 İMAM’IN YASINI TUTUYORUZ

Erzincan’da yaşanan olayın ardından Alevi vatandaşların yanı sıra Sunni vatandaşların da aynı tepkiyi verdiğinin altını çizen Milletvekili Aygün; “Sunni kardeşlerimizde son derece üzülmüşler. Burada yapılan protestoya onlardan da katılım olmuş. Burada barış içerisinde yaşayan insanların birliğinin bozulmaması için bütün kesimlerde bir duyarlılık var. Dileğimiz tutuklanan zanlılara yönelik soruşturmanın adil yürütülmesi ve bu tür olayların tekrar etmemesi. Çünkü biz şu an matem ayındayız. 12 İmam’ın yasını tutuyoruz. Yüzyıllardır devam eden bu acıya yeni inanç savaşlarının, yeni bölünmelerin dahil olmamasını istiyoruz” dedi.

Hüseyin Aygün daha sonra Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Erzincan Cemevi’ni ziyaret etti.  Aygün Cemevindeki canlarla sohbet edip hatıra fotoğrafı çekti.  Aygün Cemevi ziyaretinin ardından uçakla Ankara’ya geçti.

HABERİN VİDEOSU:

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. Mehmet Gülmez

    26/11/2012 at 18:31

    Degerli Erzican-Dersimliler.
    Muarrem cadirinizi ziyaret etmeyi candan isterdim. Bugday meydanindan sonra dönmek zorundaydim. Xizir sizinle yaren olsun

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two + four =

More in Dersim

To Top