Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Tunceli Üniversitesi’nde Sınav Boykotu

Dersim

Tunceli Üniversitesi’nde Sınav Boykotu

Tunceli Üniversitesi’nde rektör Durmuş Boztuğ’dan özür bekleyen öğrenciler sınavları boykot etti.  Üniversite senatosu okulu 5 gün tatil etmek zorunda kaldı. 

Dersimnews.com
– Tunceli Üniversitesi’nde Cuma günü polislerin öğrencilere yönelik uyguladığı sert şiddet bugün yine protesto edildi.

Rektör Durmuş Boztuğu protesto eden öğrenciler sınavlara girmedi.  Rektör Boztuğ, öğrencilerin protestosuna müdahale etmek için bu kez Elazığ’dan çevik kuvvet desteği istedi.  Binlerce polis rektörlük binasının önünde set kurdu, öğrenciler  rektörü protesto etti.

Üniversite senatosunun kararını geri alması ve Rektörün Cuma günü yaşanan olaylarla ilgili özür dilemesini talep eden yüzlerce öğrenci, Mühendislik Fakültesi’nde bir araya geldi. Elazığ’dan takviye gelen çevik kuvvet polisiyle Tunceli Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı çok sayıda polisin geniş güvenlik önlemi aldığı fakülteye öğrenciler kimlik kontrolünden geçirilerek alındı. Kontroller esnasında bazı öğrenciler polis tarafından gözaltına alındı.

Fakülte önünde toplanan ve Rektörlüğe yürümek isteyen öğrencilere polis izin vermezken, zaman zaman arbede yaşandı. Araya öğretim görevlilerinin girmesiyle bir süre sonra öğrencilerin Rektörlük önüne yürümesine izin verildi. Alkış ve sloganlarla Rektörlük önüne gelen öğrenciler burada basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamanın ardından yeniden mühendislik fakültesine dönen öğrenciler, buradaki bekleyişlerini sürdürürken, bazı öğrenciler, sınavlara giren öğrencileri protesto amacıyla sınavın yapıldığı salonlara kar topu attı.

Yaşanan gerginlik esnasında Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ’un kardeşi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Boztuğ’un öğrencileri ve emniyet güçlerini yatıştırmak için çaba sarfetmesi dikkat çekti.

Yaşanan gerginliğin ardından Tunceli Üniversitesi Senatosu toplanarak 5 günlük tatil kararı aldı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
3 Comments

3 Comments

 1. Koo Sur

  08/01/2013 at 20:51

  Dersim, hep kanayan bir yara. Dersim, hep vahim bir durum

  Türkiye´de sanki Dersimlilere bir görev verilmiş, bir röl verilmiş. Nedir bu görev, bu ödev, bu röller?
  1) İlk önce her şeye muhalefet etmek, her şeye karşı çıkmak ve karşı gelmek.
  2) Her gruplan (mesela şiddet yanlısı politik Kürt ve Türk gruplarıylan dayanışma halinde olmak).
  3) Bu muhalefetçilik ve bu dayanışma zamanla alışkanlık /bağımlılık yapmış ki, bu eylemler Dersime ve Dersimlilere zarar verse de yine yürütülüyor. Yani bunları kendi zararına olsa, kendi can ve mal güvenliğine zarar verse de yine sürdürmek.
  Bir soru:
  a) Bu dayanışma ve bu muhalefetçilik ne derece gönüllü, ne kadar istekli
  b) Ve bunun ne kadarı dıştan gelen bir dürtme, dıştan gelen bir baskı sonucudur? Korku sonucudur, tehdit sonucudur? Belli değil!

  Hele bir tersini düşünelim: Dersimlen kim dayanışma halindedir?

  İkinci soru:
  Dersim´de bitmeyen bu vahim baskılardan, Dersim´de yıllardır süren her türlü açık ve kapalı baskılardan ve şiddetten dolayı kimler rahatını bozuyor, yani Türkiye´de hangi üniversite, hangi güçlü parti Dersimle dayanışma halindedir? Kimler Aleviliklen veya Zazacayla dayanışma halindedir?

  Bana öyle geliyor ki, daha doğrusu bu durum gösteriyor ki, Dersim muhalefetçilik rölüne, muhalefetçilik vazifesine kilitlenmiş kalmış durumunda!
  Dersim, böylece daha kolay harcanılıyor, daha kolay dışlanılıyor, daha rahat aşağılara itiliyor ve aşağılara bırakılıyor!

  Sanki Dersimlilerin tarafız olmasına, tarafsız kalmasına, sanki Dersimlilerin politik kavgaların dışında kalmasına hiç hakkı yok?
  Sanki Dersimli hep suça itilmek zorunda, sanki Dersimli hep provakasyona gelmek zorunda!
  Sanki Dersimlilin politik suç işlememesine hakkı yok!
  Dersimliye, Aleviye biçilmiş görev: sürekli muhalefet, sürekli dışlanma!
  Bu sosyolojik durumu, bu ağır psikolojik travma durumunu Türkiyede hükmetler görmüyorsa, görmek istemiyorlarsa, neden bir üniversite araştırmıyor, neden bunu bir siyasi parti ciddi şekilde ele almıyor, neden enstitüler, vakıflar, neden yazarlar ve sanatçılar bu vahim durumu yıllardır görmüyorlar?

 2. laze mameki

  10/01/2013 at 01:02

  ya bıra vaze bra nero maro sebiyo tu hakka koe sur. berhudarbe.
  sayıke na dina ma vezeme na çolura .
  ama her me kam savana vazo herı bedime.:D
  rınd beme bom seme.
  mare çı politika re eyre neyre
  çı cıravet
  ezde moa na dinani
  vaze mısayiv vaze rındek vana

 3. Koo Sur

  11/01/2013 at 19:33

  Xortê Mamekiye, Lazê Mamekiye, Cêncê welati,
  tu ki berxudar ve, tu ki wes u war ve!

  Raşti, sae ke derdê na dina sarê marê pêdabiyê!
  Zof selam.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × five =

More in Dersim

To Top