Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Diyarbakır’dan Barış Sesi Yükseldi

Gündem

Diyarbakır’dan Barış Sesi Yükseldi

Paris’te suikaste kurban giden Sakince Cansız ve 2 arkadaşı için Diyarbakır’da düzenlenen törene katılan on binlerce kişi cinayeti kınadı,  barış çağrısı yaptı. 

Dersimnews.com
– Fransa’nın başkenti Paris’te Kürdistan Enformasyon Bürosunda 9 Ocak günü suikaste sonucu öldürülen PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ile gençlik hareketi üyesi Leyla Şaylemez için Diyarbakır Batıkent Meydan’ında tören düzenlendi.

Törene Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in ailelerinin yanı sıra BDP milletvekileri ve belediye başkanları katıldı.  Törene katılan on binlerce kişi barış çağrısı yaptı. Tören saat 11.00’de başladı.

3 kadının cenazesi kadınların omuzlarında alana getirildi. Burada 3 kadın için saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından Ahmet Türk, Osman Baydemir, Selahattin Demirtaş, Aysel Tuğluk birer konuşma yaptı.
BDP’lilerin ardından Cansız, Doğan ve Şaylemez’in aileleri konuşma yaptı. Aileler konuşmalarında katliamı lanetledi, barış çağrısı yaptılar. Aileler Fransa hükümetinden cinayetin aydınlatılmasını istediler.

DTK, dün gelen tepkiler üzerine 3 kadın için Bağlar Bayramoğlu Camii’nde düzenlenmesi planlanan cenaze töreninden vazgeçti.  Sakine Cansız ve Fidan Doğan’ın Alevi olması nedeniyle cenazelerin camiden kaldırılması fikrine karşı çıkılmıştı.

Batıkent Meydanında yapılan  konuşmaların ardından Cansız, Doğan ve Şaylemez’in cenazeleri kadınların omuzları üzerinde cenaze araçlarına taşındı. Sakine Cansız’ın cenazesi Dersim’e, Fidan Doğan’ın cenazesi Maraş’a, Leyla Şaylemez’in cenazesi ise Mersin’e götürüldü.

Öte yandan törende herhangi bir olay yaşanmadı. Kitle törenin ardından sessizce dağıldı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 4 =

More in Gündem

To Top