Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Üniversitelerde Afiş Asmak Yasaklandı!

Gündem

Üniversitelerde Afiş Asmak Yasaklandı!

12  Eylül Darbesi’nin ürünü olan YÖK, yeni yasaklarla darbe dönemine rahmet okutuyor. İşte yeni yasaklar!
Dersimnews.com
– 12 Eylül Darbesi’nin ardından üniversiteleri kontrol altına almak için kurulan YÖK’ün öğrenciler ve üniversiteler üzerindeki baskısı AKP döneminde giderek artıyor.

YÖK’ün hazırladığı yeni yönetmeliğe göre en  doğal insan hakkı olan bildiri dağıtmak, afiş asmak, basın açıklaması yapmak gibi şeyler artık suç sayılacak.

YÖK’ün 32. kuruluş yıldönümünde üniversitelerin disiplin yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Yeni düzenleme, öğrencilerin suçları kesinleşmeden okuldan uzaklaştırılmasını mümkün kılıyor. Konusu ne olursa olsun bildiri dağıtmak ya da afiş asmak bile suç sayılıyor.

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), öğrenci protestolarını önlemek için yeni disiplin uygulaması getirdi. Önceki gün CNN TÜRK yayınına katılan YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’nın, “nostaljik bulduğunu” söylediği öğrenci protestoları için Disiplin Yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. 3 maddelik değişiklik Resmi Gazetede yayınlandı.
İşte yeni yönetmelikle gelen yasaklar: 

SORUŞTURMA GEÇİREN ÖĞRENCİYE KAMPÜS YASAK!

Yeni yönetmeliğe göre, soruşturma geçiren öğrenciler kampüse giremeyecek. Üniversite bünyesinde soruşturma geçiren öğrenciler, haklarındaki inceleme tamamlanmadan okuldan uzaklaştırılabilecek. Sadece okul değil, kampüsteki kütüphane, yurt, sosyal tesis ya da hastane gibi tüm binalara yasak gelecek.

BİLDİRİ DAĞITMAK, AFİŞ ASMAK SUÇ! 

Bugüne kadar bir çok üniversitede serbestçe ve siyasi amaçlar dışında da kullanılan “izinsiz olarak bildiri dağıtmak, afiş ve pankart asmak” Hakkı artık kınama gerektiren bir suç olarak işlem görecek. Afiş asanlardan sonra bildiri dağıtanlar da ceza alacak.

EYLEME KATILAN ÖĞRENCİYE 1 YIL CEZA 

Suç sayılan öğrenci eylemine katılanlara ceza verilecek. Bir başka değişiklik de öğrenci eylemlerine ilişkin. Buna göre, suç sayılan öğrenci eylemine katılan öğrenciler bir yıl boyunca okuldan uzaklaştırılacak. Bu ceza, bir grubu ya da öğrenciyi bu eyleme katılmaya zorlayanlar için iki yıla çıkacak.

Bir yıl uzaklaştırma cezası gerektiren diğer suçlar arasında tehditle kopya çekme, cinsel taciz, ateşli silah ve patlayıcı madde bulundurma, haksız çıkar amaçlı üniversite bilişim sistemine girme var.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − eight =

More in Gündem

To Top