Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Referandum ve Dersim’in Geleceği

Gündem

Referandum ve Dersim’in Geleceği

Kimse seçim vesilesi ile ölüm sınırına getirilmiş kadim bir halkın çocuklarını bölmesin, onları birbirine düşman yapmasın. Hiç bir seçim, hiç bir ideoloji, hiç bir parti Dersim’den, Dersim iqrarından daha önemli değildir. 

 

Referandum’un sonuçlarını kabul etmeye, gereklerini yerine getirmeye hazır mısınız?

Yerel seçimlere bir hafta kaldı ve Dersim’de seçim havası iyiden iyiye ısınmaya başladı. Kendi evinde boynu bükük çıkmak istemeyen CHP Kılıçtaroğlu ile “Önce Başçalan dinlesin. Dersimliyim ve Dersimli olmaktan gurur duyuyorum.” dedi. Ardından Dersime gelen Kışanak meydana Dersim renkleri hakim olmasa da, Hewtemal yerine Newroz kutlansa da Dersim kadınlarının sembolü puşi ile kürsüye çıkarak halka yerel mesjlarla seslendi.

Kürt hareketi Dersim seçimlerine çok önem veriyor. Her ne pahasına olursa olsun seçimleri kazanmak istiyor. Bu nedenle şafi / sünni bölgesinden oy kaydırıyor . Kürt illerinden gelen üniversite öğrencileri ve inşaat sektöründe çalışanlardan oluşan yüzde onlara varan bir oy kaydırması yaptıkları söyleniyor. TV ve gazeteleri, taraftar sanatçıları ve onlarca koldan Dersim’i için çalışılıyor. KCK üst düzey yöneticileri seçime verdikleri öneme vurgu yapmak için peşpeşe demeçler veriyorlar. Bu mesajlarda “referandum” vurgusu yapılıyor. Bu açıklamalar yerel de adaylar tarafından olduğu gibi tekrar ediliyor.

Referandum değil yerel seçim

BDP Dersim seçimlerini önemsiyor; bu anlaşılır bir durum. Bu önemi vurgulayacak, motivasyonu arttıracak daha gerçekçi kavramlar yerine “referandum” kullanılıyor. Referandum herhangi bir konuda halkın direkt fikrine başvurma yöntemidir. Halkın yarıdan bir fazlasının evet dediği sey kabul edilmiş olur. Kanımca abartılı kavramlar bir yanı ile bu önemli halka danışma çaresininin anlamını aşındırırken öte yandan gereksiz gerginliklere yol açmaktadır.Bu durum başta kendi taraftarları olmak üzere toplumu geriyor ve nihayetinde düşmanlaştırıyor. 2011 seçim yenilgisinden sonra Dersim Halkına hakaret ederek yürüyüş yapılması, bürolara saldırılması, Özgür Politika Gazetesinde haala yazmaya devam eden Ahmet Kahraman’ın dersimlilere yazmaya elimin varmadığı hakaretler, Dersim’de halkın iradesini temsil eden Hüseyin Aygün’ün silah tehtidi ile kaçırılması bu gerginliğin sonuçlarından yanlızca küçük bir kısmıdır. “Benden olmayan soykırımcıdır, devlet yanlısıdır, zazacıdır, dersimcidir” gibi ben ve düşmanlarım diye toplumu bölen, ayrıştıran yaklaşımların Dersim iqrar kültüründe yeri yoktur. Bu bir yerel seçimdir, demokratik bir yarıştır. Adaylar hizmet yarışı yaparlar. Halkımız kimi layık görürse başkan odur diğerleri gider kazananin elini sıkar tebrik ederler. Hızır Bahtiyar Aytaç yazdığı mektupta “diğer adaylar da hemşerimizdir, kardeşimizdir” diyerek çok olumlu bir adım attı, keşke bu erdemi ve büyüklüğü diğer adaylar da gösterebilselerdi.

Referandum tercihlerinin konumlanması hileli

Referandum nasıl olacak? Sonuçları nasıl tespit edilecek? Onlarca parti ve bağımsız adayın yarıştığı seçimde referandum sonucu nasıl ilan edilecek? Bu sorulara tutarlı cevap verilebilecek mi? Referandum deniliyor ancak oylama kendilerinin oluşturduğu tercihler arasında yapılmaya çalışılıyor. Kürt sözcülerinin referandum maddelerinden şu anlaşılmaktadır:

a) Dersim ve Dersim değerleri.

b) Soykırımcılar ve devlet.

Bu konumlandırma hilelidir. Eğer Dersim’de bir referandum yapılacaksa ki yapılması kaçınılmaz gibi görünüyor oylama şu maddeler arasında yapılabilir.

a) Tarihi Dersim sınırları ile Türkiye ve Kürdistan arasında Özerk Alevi Dersim Eyaleti.

b) Kürdistan sınırları içinde Özerk Dersim.

c) Türkiye sınırları içinde Özerk Dersim.

Süreç ne zaman olgunlaşır, referandum ne zaman yapılır bilinmez ama doğrudan Dersim Halkına sorma gerekliliği her gün kendisini daha acil bir şekilde dayatıyor.

Referandum Mamekiye’de Değil Bütün Dersim’de Yapılır

Referandum diyen çevrelerin bununla tam olarak neyi ve nereyi kast ettikleri de belli değildir. Referandum yanlızca Mamekiye merkez ile mi sınırlı yoksa iç Dersim için mi? Tarihi Dersim sınırlarında mı bu referandum yapılacak belli değil. Açıklamalardan anlaşılan Mamekiye Belediyesini kazanmak gibi dar bir bir seçim bölgesi hedefleniyor. Referandum yapılacaksa tarihi Dersim sınırlarını kapsamalı, bunun koşulları henüz olgunlaşmamışsa İç Dersim’de yapılmalıdır..

Referandum sonuçlarını kabul etmeye ve gereklerini yerine getirmeye hazır mısınız?

Referandumu kazanmak demek oyların yarıdan bir fazlasını almak demektir aksi taktirde referandum kaybedilmiş olur.

Varsayalım ki herşeyi Kürt çevresinin anladığı gibi kabul ettik. Referandum olarak da Mamekiye’yi baz aldık. Referandum diyenlere açikça sormak gerek: Referandumun sonuçlarını kabul etmeye ve gereklerini yerine getirmeye hazır mısınız?

Mamekiye belediye seçimlerini kaybederseniz “referandumu kaybettik, gereklerini yapalım” diyecek misiniz?

Dersim’i Kürdistan sınırlarından çıkarıp; Özerk Dersim Eyaleti olarak kabul edecek misiniz?

Türk silahlı kuvvetleri ile Kürt silahlı güçleri Dersim’den çekilecek mi?

Dersim Kazanmalıdır

Bir zihin egzersizi ile yersiz ve zamansız kullanılan kavramların nelere yol açabileceğini irdelemeye çalıştım. Fikrim: Bu bir yerel seçimdir; Hızır Bahtiyar Aytaç’da, Mehmet Ali Bul’da hemşerimizdir ve Dersim’e hizmet etmek için farklı partilerden aday oldular. Herkes hiç bir baskıya maruz kalmadan suçlanmadan istediği kişiyi destekleyebilmeli. Tıpkı Urfa’da olduğu gibi. Nasıl ki Urfa’da insanlara referandum denilmiyorsa, AKP oy verenler suçlanmıyorsa, baskı altına alınmıyorsa aynısı Dersim için de geçerli olmalıdır. Dün BDP oy verenler bu gün CHP veriyor, bugün CHP oy verenler yarın başka bir partiye oy verebilir. Dün BDP oy verirken kahraman olanlar bugün mordemleri Kılıçdaroğluna oy verince hain mı oluyorlar? Kimse seçim vesilesi ile ölüm sınırına getirilmiş kadim bir halkın çocuklarını bölmesin, onları birbirine düşman yapmasın. Hiç bir seçim, hiç bir ideoloji, hiç bir parti Dersim’den, Dersim iqrarından daha önemli değildir. Seçimde yarış olur DERSİM KAZANIR…

Yaşar KAYA

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eighteen − seventeen =

More in Gündem

To Top