Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’e Yakışmıyor…

Gündem

Dersim’e Yakışmıyor…

Dersim Gençliği şunu iyi bilmelidirler ki bu tür eylemlerden, kırıp dökmelerden, Dersim Halkı da memnun değildir. Televizyon kanallarında yapılan yayınlar, Dersimin çağdaş, ilerici, aydınlık, yüzünü, gölgelemektedir.

Tuncelide_birahane_gerginligi

İstanbul’dan, Dersimli bir arkadaşım aradı: “Arkadaş, Dersim’de neler oluyor. Dersim, kısa zamanda bu kadar değişti mi?  Bütün televizyon kanalları, “Tunceli’de kadın garson istemeyiz. Kavgasını, haberlerini veriyor. Bu bize Dersim Halkına yakışır mı? Hani biz ilerici, çağdaş bir halktık. Ne oldu bize. Nazar mı değdi. Muhafazakâr kesimin ağırlıklı olduğu İç Anadolu kentlerinde bile kadın garsonlara bu tepki gösterilmemektedir. Hayatın her alanında çalışan kadın, garsonluk niye yapmasın ki. Bu yasak kadına karşı saygısızlık olmaz mı? Birahanelerde de olsa garsonluk yapan kadını fuhuş yapıyor gerekçesi ile suçlamak, haksızlık, olur. Bize, Dersimlilere, yakışmaz. Böyle bir suç işleyen kadın varsa çalıştığı yeri denetleyen kurumlar vardır. Bu kurumlar, kadın garsonların çalıştığı yerleri, birahaneleri denetleyerek, hatta kapatarak, bu tür suçlamaların önüne geçebilirler. Görevli kurumlar dururken, gidip, birahaneler de olsa iş yerlerini kırıp dökmek, Allah için söyleyin, çağdaş, hatta solcu, demokrat, kimliği olduğu söylenen, Dersim gençliğine yakışır mı? Dersim Halkının, gençliğinin, görevi bu olmamalıdır. Çevremde Dersimli olmayan arkadaşlar, gülerek soruyorlar: “Hani siz Dersimliler, ilerici çağdaştınız. Bu mudur sizin çağdaşlığınız, ilericiliğiniz” diye benimle alay ediyorlar. Bir Dersimli olarak çok utandım” diyerek uzun, uzun dert yandı. Tepki gösterdi.

    Dersimli arkadaşıma, düşüncelerine katıldığımı, ’bütün bunların, kendilerini ta İstanbul’da üzerken olayların tanığı, yaşayanları olarak bizleri de üzdüğünü söyleyerek, teselli etmeye çalıştım.

   Bütün dünyanın gözü önünde Dersim’de sergilenenler Dersim Halkına, Dersim gençliğine hiç yakışmadı. Dersim gençliği, ilerici, çağdaş kimlikli bir gençliktir. Bu çağdaş ilerici gençlik, kendine yakışanı sergilemelidir. Kadın garson çalıştıran iş yerlerini, birahaneleri, taşlamak, kırıp dökmek, olayların çıkmaması, için, gayret sarf eden sağduyulu emniyet güçlerine de aynı tepkiyi göstermek, devrimci ilerici Dersim gençliğinin eylemi olmamalıdır. İlerici Dersim gençliği, kadın garson çalıştıran birahanelere değil kendine yakışan daha büyük, haklı eylemlere, odaklanmalı, yönelmelidir. Birahanelerde çalıştırılan kadın garsonlar, fuhuş yapıyorsa bu yerleri denetleyen yetkili kurumlar vardır. O, suçu işleyen kadınlar, işyerleri, varsa, onları denetlemekle görevli kurumlar onları cezalandırmalıdır. Onları cezalandırmak, Dersim Gençliğinin işi, görevi, olmamalıdır.

  Dersim Gençliği şunu iyi bilmelidirler ki bu tür eylemlerden, kırıp dökmelerden, Dersim Halkı da memnun değildir. Televizyon kanallarında yapılan yayınlar, Dersimin çağdaş, ilerici, aydınlık, yüzünü, gölgelemektedir.

   Sivil toplum örgütleri de, Dersimin imajına, kimliğine büyük zarar veren bu tür tasvip edilmeyen eylemlere, seyirci kalmamalıdır. Sorumluluk almalı, elini taşın altına koymalıdır.

   Basın mensupları arkadaşlarımda, haber geçerken, özenli davranmalıdırlar. Yapacakları haberlerin Dersime, Dersim Halkına zarar verip vermeyeceğine dikkat etmelidirler. Haberim yayınlasın da, anlayışı, bizim Dersimli gazetecilerin, anlayışı olmamalıdır. Dersimin, Dersim Halkının, menfaatleri ön planda tutulmalıdır..

    Fikri TAŞ

Sosyal medyada paylaşın
        
   
3 Comments

3 Comments

 1. maxu

  24/04/2014 at 18:59

  kaleminize sağlık Fikri Bey.

 2. deniz çetin

  27/04/2014 at 20:33

  ya asıl bu yazıyı yazanlara sormak lazım siz nasıl dersimlisiniz ?
  ya çok safsınız yada derdiniz başka.dersimliler onun bunun sözüyle mi ilerici yada gerici olacak.dersim de bizzat devlet eliyle yapılmak istenen bi yozlaşma var tıpkı metropollerdeki dersimlilerin ve muhalif kesimlerin mahallelerinde yapılmak istenen gibi.gençlik doğru olanı yapıyor.kimse şiddetten yana değil ama size sistem başka çare bırakmıyorsa şiddet meşrudur-haklıdır.dersim gençliğinin sorununun çalışan kadın olmadığını herkeste gayet iyi biliyor o yüzden devlet ağzıyla konuşmaktan vazgeçin.

 3. mordem

  27/04/2014 at 20:58

  bu yaziyi asagida dersime yakismiyor. yazisini yazan arkadasa. yonelik yazmistim saygilarimla Mordem

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 5 =

More in Gündem

To Top