Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Ethem Sarısülük Davası’nda Katil Polis Yine Tutuklanmadı

Gündem

Ethem Sarısülük Davası’nda Katil Polis Yine Tutuklanmadı

Ethem Sarısülük davasının 5. duruşması Ankara Adliyesi’nde devam etti. Mahkeme Ethem’in katil zanlısı polis memuru Ahmet Şahbaz’ı yine tutuklamadı.

Dersimnews.com – Ethem Sarısülük’ün 1 Haziran 2013′te Kızılay’da polis memuru Ahmet Şahbaz’ın silahından çıkan kurşunla vurularak öldürülmesine ilişkin davanın beşinci duruşması bugün görüldü. Mahkeme Ethem’in katil zanlısı polis memuru Ahmet Şahbaz’ı yine tutuklamadı.

Duruşmada Sarısülük ailesinin avukatları görüntülerin ve raporların sunulmasının ardından sanığın tutuklamasını talep ettiler. Savcı tutuklama talebinin de sanık avukatların ‘duruşmalardan vareste’ tutulma taleplerinin de reddini istedi.

Daha önce katıldığı duruşmanın aksine peruksuz ve gözlüksüz gelen sanık polis memuru, susma hakkını kullandı. Sanık polisin tutuklanması talebi reddedildi. Duruşma salonu karıştı, anne Sayfiye Sarısülük fenalaştı.

Mahkeme tutuklama istemini reddetti ve duruşmayı 7 Temmuz’a erteledi.

AVUKATLARDAN KARARA TEPKİ

Duruşma sonrası Ethem’in avukatı Kazım Bayraktar, “Bugün yeniden bir tiyatro sergilendi. Biz buradan adalet beklemiyoruz, adalet işçi ve emekçilerin sokaklarda mücadele etmesiyle gelecek” derken, Ethem’in annesi Sayfi Sarısülük de “Ben bugün buraya bir umutla geldim, umudumu kırdılar. Ethemi almaya gelmiştim… Ama o katillerin peşini bırakmayacağım” diye konuştu

 

  CANLI AKTARIM 

Gezi Direnişi sırasında Ankara’daki bir protesto eyleminde polis memuru Ahmet Şahbaz tarafından silahla başından vurularak öldürülen Ethem Sarısülük’ün davası Ankara Adliyesi’nde devam ediyor.      

12.00 – Ethem’in avukatları polis Şahbaz’ın silahını Ethem’le yüz yüzeyken 3 defa ateşlediğini, silah kullanımının orantısız olduğunu, meşru bir müdafaa olamayacağını ortaya koyuyor, ‘yerdeki kişiye tekme atılması, ‘yaşamsal kaygı duyulduğu, o yüzden ateş ettiği’ tezini yalanlıyor. 

11.50 – Sarısülük ailesinin avukatı Hakverdi, Ahmet Şahbaz’ın tutuklanmasını talep etti.

11.48- Av. Kazım Bayraktar: “Hukuksuzlukların sürmesi yeni ölümlere yol açıyor. Uğur Kurt bunun son örneğidir.”

 11.35 – Sarısülük ailesinin avukatları “Daha önce aynı belge hakkında hatırlamıyorum demişti. Sanık yalan söylemektedir. Sarısülük ailesinin avukatı Eylem Hakverdi: Ethem’i vurduktan sonra geride duran polis birlikleri arasına kaçtığını biliyoruz. Kaçtıktan sonra nereye gitti?  Hastaneye nasıl götürüldü? Ambulans içinde tek miydi? Kaçtıktan sonra kaskını çıkardı mı? Hangi amirinin yanına gitti? Hastaneye kaçta gitti? Kaç defa rapor aldı? Silahı hangi tarihte teslim ettin? 02.06 tarihli tutanakta ethemi vuran şahıs olarak tespit edildin, 24.06 ya kadar nerede kaldın? Kanun çok açık ki, tutuklu bir yargılama yürütülmeli ancak hiçbiri yok. Bunları tartışmaya gerek yok. Asıl önemli olan sizin vicdanınıza seslenmek. Ethem vurulduktan sonra hastane polisi bize raporları vermek istemedi. Çankaya Polis K.da olduğunu söylediler. Emniyet Müdürlüğü en aşağıdan en yukarıya, katil polis olduğu için onu korumaktadır. 11.30- Katil zanlısı polis Ahmet Şahbaz, avukatların kendisine sorduğu her soruya “susma hakkımı kullanmak istiyorum” cevabını veriyor.  10.21 – Ethem Sarısülük’ün annesi, Ahmet Şahbaz’a ‘Allah o sesini kapatsın senin katil’ dedi

Sayfi Sarısülük, Şahbaz’a : Benim oğlum yatıyor, sen geziyorsun… Katil!

11.13 –  Şahbaz’a imzaladığı olay yeri tutanağı soruldu cevap vermedi. Ahmet Şahbaz ‘susma hakkını’ kullanırken, avukatları ‘meşru savunma sınırları içinde silahını ateşlemiştir’ şeklinde savunma yaptı. 11.10-  Katil zanlısı polis memuru Ahmet Şahbaz: Önceki ifademi tekrarlıyorum ve susma hakkımı kullanıyorum!

10.50 – Av Kazım Bayraktar: silahlı güvenliğe bu kadar gerek yok ben sizi ve  sanığı göremiyorum siz böyle mi adaleti sağlayacaksınız?

10.30 – Duruşma salonu jandarmayla dolmuş durumda.

Foto: Utku Kalı

Foto: Utku Kalı

10.18 – Katil zanlısı polis memuru Ahmet Şahbaz duruşmaya getirildi.

10.15 – Adliye önünde binlerce kişi Sarısülük ailesine destek için toplanmış durumda. 

10.10 – Ethem’in katil zanlısı Ahmet Şahbaz da duruşmaya geldiği öğrenildi.

 10.00- Duruşma salonuna açıldı. Ethem’in ailesi, avukatları ve milletvekilleri duruşma salonuna önünde

Fotoğraf: @DirenDSA

Fotoğraf: @DirenDSA

Duruşma salonu önünde yoğun güvenlik önlemi var.

 

Duruşmayı CHP Milletvekilleri Hüseyin Aygün, Müslüm Sarı, Mahmut Tanal, Aylin Nazlıaka ve Berkin Elvan’ın ailesi de izliyor.

Fotoğraf: @parklarbizimank

Fotoğraf: @parklarbizimank

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 1 =

More in Gündem

To Top