Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

HPD’li İslamcı Yazar Hüda Kaya’nın Alevi Düşmanlığı

Gündem

HPD’li İslamcı Yazar Hüda Kaya’nın Alevi Düşmanlığı

HDP MYK üyesi Hüda Kaya, PKK’nin gerçekleştirdiği Başbağlar Katliamını Alevilere ve solculara yükledi.


Dersimnews.com
– Eskilerin ülkücüsü şimdilerin islamcısı Hüda Kaya, HDP’nin MYK üyesi. İslamcı Hüda Kaya aynı zamanda Özgür Gündem’de yazılar yazıyor.

Hüda Kaya, Özgür Gündem gazetesinde Başbağlar katliamıyla ilgili yazdığı yazı da suçu Alevilere ve solculara yıktı.

HDP MYK üyesi ve Özgür Gündem Gazetesi yazarı Hüda Kaya’nın köşesinde dün yazdığı “Başbağlar’ın ağıtları da Kürtçe’ydi”başlıklı yazıda Başbağlar katliamını “Alevi ve sol refleks ile yaşatılan dram” olarak nitelemesi tepki topladı.

solcular-ve-aleviler-basbaglar-katliamiyla-yuzlesmeli

Yazıya sosyal medyada Aleviler ve sol görüşlüler büyük tepki gösterirken Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu “HDP MYK üyesi Hüda Kaya’nın Başbağlar katliamı üzerinden Aleviler ve Sol tahlili saçmalıktır. Başbağlar katliamını ne Aleviler ne de Sol sahiplenmiştir. Aleviler de Solcular da Başbağlar’da yapılan katliamı lanetlemiştir. Başbağlar katliamı da Derin Devlet aklının bir katliamıdır. Bu katliamı Aleviler ve Sol ile ilişkilendirmek kabul edilemez bir hakarettir. İslami kesimden yan yana durabileceğimiz nadir kişilerden olan Hüda Kaya’ nın bu yorumları düşündürücü ve üzücüdür. Hüda Kaya bu yorumları nedeniyle Alevilerden ve Solculardan özür dilemelidir” dedi. Hüda Kaya ise eleştirilere “Aziz Nesin’e bir kez daha hak verdim. Bir yazı ancak böyle katledilir ve saptırılır” yanıtını verdi.

ALEVİLER BAŞBAĞ’LA YÜZLEŞMELİYMİŞ!

Dünkü yazısında “Madımak’ta milliyetçi, muhafazakar kalkışma görselliğindeki bir katliama karşılık, Başbağlar’da Alevi ve sol refleks ile yaşatılan dramın hedefi gayet açıktır oysa. Sözler, sloganlar ve katliamlar sonrasında olay yerine bırakılan bildiri metinleri bile aynı kalemden, aynı merkezden çıkmış gibidir” ifadelerini kullanan Hüda Kaya, yazısını“muhafazakar milliyetçi çevrelerin Madımak ile yüzleşmeleri gerektiği gibi, sol ve Alevi çevrelerin de Başbağlar ile yüzleşmeleri gerekmektedir. Ancak bu şekilde hakikate şahitlik yapabiliriz. Hakikate şahitlik yapabildiğimiz kadar barış daha yakınımızda olacaktır…” ifadeleriyle bitirmişti.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − 5 =

More in Gündem

To Top