Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alevi Kurumlarından Cephe ve HDP’ye Çağrı: Çatışmaları Sona Erdirin

Gündem

Alevi Kurumlarından Cephe ve HDP’ye Çağrı: Çatışmaları Sona Erdirin

Alevi kurumları, İstanbul’da HDP ve Cephe arasında süren gerginlik ve çatışma ortamının sona erdirilmesini istedi.

Dersimnews.com – Alevi Bektaşi Federasyonu’nun girişimi ile ilgili bugün Gazi Cemevi’nde yapılan Basın Toplantısı’nda Alevi dedeleri ve yaklaşık 40 Alevi kuruluşu, Gazi Mahallesi’ndeki saldırı ve çatışmaların durdurulması çağrısı yaptılar.

 

alevilerden-hdp-cepheye-cagri

Ortak basın açıklamasında, Nurtepe’de başlayan gerilimin, Okmeydanı, Sarıgazi ve Gazi Mahallesi’nde saldırılara ve çatışmalara dönüştüğü ve İbrahim Öksüz adlı gencin hayatını kaybettiği belirtildi. Açıklamada, “Öksüz’ün ailesine başsağlığı diliyor, devrinin daim olmasını diliyoruz. Yaralanan gençlerimize buradan geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Alevi öğretisi çatışmayı ve şiddeti reddeder. Dostlar, kardeşler ve müsahip güçler arasında hiçbir çatışmayı hoş görmez. Çatışmadan ve şiddetten yana taraf olmaz” denildi.

ABF Genel Başkan Yardımcısı Necdet Saraç’ın yönettiği basın toplantısında Gazi Cemevi Başkanı ve Dede Veli Gülsoy da hazır bulundu. Basın toplantısında ABF İnançtan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Baki Düzgün Dede’nin okuduğu ortak metin şöyle:,

Nurtepe’de başlayan gerilim, Okmeydanı’nda, Sarıgazi’de ve Gazi Mahallesi’nde saldırılara ve çatışmalara dönüştü. İbrahim Öksüz adlı genç bir kardeşimizi maalesef kaybettik. Ailesine başsağlığı diliyor, devrinin daim olmasını diliyoruz. Yaralanan gençlerimize buradan geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz…

Alevi öğretisi çatışmayı ve şiddeti reddeder. Dostlar, kardeşler ve müsahip güçler arasında hiçbir çatışmayı hoş görmez. Çatışmadan ve şiddetten yana taraf olmaz.

Gazi, Sarıgazi, Okmeydanı gibi Alevilerin yoğun olarak yaşadığı mahalleler de yaşanan olaylara, adına ister saldırı, isterseniz çatışma deyin, Alevi dedeleri olarak “yeter artık” diyoruz! Yeter artık, bu olayları derhal bitirin!

Taşı ilk kimin attığı kuşkusuz önemlidir ama ölümlerin, yaralanmaların, kurşunlamaların yaşandığı bir ortamda ilk taşı kimin attığı artık önemini yitirmiştir. Yeter artık!

Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kemal Kılıçdaroğlu Alevi, Selahattin Demirtaş Zaza, Ekmeleddin İhsanoğlu yerli değil, ben ise Sünniyim” diyerek, hedef gösterdiği bir ortamda dost güçler arasında yaşanan saldırılar ve çatışmalar biz Aleviler için tam bir zuldür!

Bu ülkede AKP zihniyetine inat, kini, nefreti, mezhepçiliği, ayrımcılığı ortadan kaldırmak için, farklı etnik ve inançsal kimliklerin eşit koşullarda kardeşçe yan yana yaşayacağı örnek mahaller oluşturmak varken, mahallelerimizin iktidarın istediği gibi şiddetin öne çıktığı mahallere dönüşmesi de bizim için bir zuldür!

Değerli Basın Mensupları,
Sevgili Canlar,

Alevi dedeleri ve Alevi kuruluşları olarak, bu çatışmada taraf olan herkese buradan sesleniyoruz:

1) Gazi Mahallesi başta olmak üzere hiçbir Alevi mahallesinde gerilim ve çatışma istemiyoruz. Çatışma ve gerilimin yarattığı karanlık ortamda yeni Uğur Kurt’lar, İbrahim Öksüz’lerin olmasını engellemek için saldırılar ve çatışmalar derhal durdurulmalıdır!

2) Alevi mahalleri çatışmanın adresi olmaktan derhal çıkartılmalıdır!

3) Alevi gençlerinin kaderi mezar ya da hapishane olmak zorunda değildir!

4) Alevilerin Kürtlerle ya da Kürtlerin Alevilere karşı karşıya getirilmeye çalışılması Alevilerin, solun ve Kürt hareketinin işi olamaz! Bu iş, olsa olsa karanlık ortamlardan yararlanan provokatörlerin işidir!

5) Taraflar mutlaka yan yana gelmeli, gerilime ve çatışmalara son vermelidir! Bunun ilk adımı da taraflar arasında gerilimi daha da arttıran saldırgan ve sert dilli açıklamalardan vazgeçmek olmalıdır!

6) Çatışmaları kışkırtanların, sağı solu kurşunlayanların mahallerimizde uyuşturucu, fuhuş gibi karanlık işleri yapan “çeteler” olduğu, bu ’çetelere’ karşı mahallemizdeki tüm Alevi kurumları ve siyasi yapıların ,demokratik kitle örgütlerinin ortak mücadele etmesi ve tavır alması bir zorunluluktur.

7) Yaşadığımız mahallelerimiz özgür yaşam alanları olmalıdır.

Yasak, baskı, taciz, tehdit ve saldırı ne uğruna bedel ödediğimiz, demokratik devrimci anlayışlarla, ne de Alevi kültürü ile bağdaşmaz…

8) Bu çatışmalı ortamdan istifa ederek, mahallemizi ablukaya alan, taciz eden ve ev baskınları yapan polis hemen Gazi Mahallesi’ni terk etmelidir!

9) Alevi dedeleri ve Alevi Bektaşi Federasyonu olarak biz barışın, huzurun ve kardeşliğin hakim olduğu bir Gazi Mahallesi için üzerine düşeni yapmaya hazırız. Sıra olayların taraflarında…

Boz atlı Hızır hepimizin yardımcısı olsun…

 

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU
GAZİ EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI
OKMEYDANI HBVAKV CEMEVİ
ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ İstanbul Şubeleri (6 Şube)
PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ İstanbul Şubeleri (15 Şube)
YALINCAK SULTAN KÜLTÜR DERNEĞİ
HACIBEKTAŞ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ – TAŞDELEN
HUBYAR SULTAN ALEVİ KÜLTÜR DERNEĞİ
TOPÇU BABA ANMA YAŞATMA KÜLTÜR VE SANAT DERNEĞİ
GÜVENÇ ABDAL ARAŞTIRMA EĞİTİM KÜLTÜR VE TANITMA DERNEĞİ
BOĞAZİÇİ ALEVİ KÜLTÜR DERNEĞİ
ANADOLU ERENLERİ ARAŞTIRMA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
ATAKENT CEMEVİ KÜLTÜR MERKEZİ YAPMA VE YAŞATMA DERNEĞİ
YEŞİLKENT PİRSULTAN KÜLTÜR DERNEĞİ
GAZİ ŞEHTLERİ CEMEVİ

SARIGAZİ CEMEVİ

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fifteen + three =

More in Gündem

To Top