Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

‘Ezidi Kardeşlerimize Yapılan Katliama Sessiz Kalmayalım’

Gündem

‘Ezidi Kardeşlerimize Yapılan Katliama Sessiz Kalmayalım’

 Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu ve Dersim Mağdurları Platformu, IŞİD’in Şengal’de Ezidilere karşı uyguladığı katliam ve soykırımı kınadı. 

İki kurum tarafından yapılan ortak yazılı açıklama şöyle:

 

IŞID CANİLERİNİN,IRAK ŞENGAL’DE,KARDEŞ EZİDİ HALKINA KARŞI UYGULADIĞI KATLİAM VE SOYKIRIMA KARŞI,SESSİZ KALMAYALIM !

Herkes çok iyi bilmektedir ki,IŞİD canilerinin bu derece örgütlenerek güçlenmesini sağlayan ve destek veren, şu anki TC. Başbakan’ı R. Tayip Erdoğan’dır.

Hatay üzerinden, Suriye’ye giden Tırları kontrol ettirmeden, çok sayıda ağır silahların, Işıd canilerine gitmesini sağlayan, şu anki TC. Devleti hükümeti ve Başbakan R. Tayip Erdoğan’dır.

Irak’taki Merkezi ve Kürt yönetiminin, Işıd canileri ile anlaşarak, Işıd canilerinin, Irak’ta yaşayan Ezidilere, Süryaniler ve Hırıstiyan ama aynı zaman da Şiilere ve Türkmenlere, katliamların ve soykırımların yapılmasının yollarını açmışlardır.(Musul Valisinin,Işıd canilerinin desteklenmesi üzerıne  yaptığı açıklama)

Işıd canilerinin insanlık dışı saldırıları sonucu,şimdiye kadar Süryani ve Asurilerin yaşadığı Ninova şehrinden 10 binlerce aile dağlara kaçmak zorunda kaldılar.

Aynı şekilde Şengal’da yaşayan 700 bin Ezididen 290 bini göç etmek zorunda kaldı. Bunlardan 100 bini dağlara sığınmak zorunda kalırken, on binlerce kişi de, Irak Kürtlerinin yaşadığı şehirlere sığınmak için, yollardalar.

Bu arada Habur sınır kapısından da, Pasaportu olan 1000 kişi Türkiye’ye sığınırlarken, Pasaportsuz on binlerce kişi halen Habur sınır kapısında beklemektedirler.

7 Ağustos 2014 tarihi itibarı ile, Ajanslarda geçen haberlere göre, Işıd canilerinin Irak Şengal’daki saldırıları sonucu, 3000 bin Ezidiyi katlederken, 500 Kız ve Kadın rehine alınmış olup, susuzluk ve gıdasızlık sonucu da, 300 çocuk ölmüştür. Ama şimdiye kadar bu Işıd canileri, binlerce Ezidiyi,Süryaniyi ve Türkmeni katlettiler.

IŞİD canilerinin aynı zaman da, Irak Kürt Bölgesinin, Beyin damarı olan Erbil’i de ele geçirmelerinin an meselesi olduğu, haberlerinin verilmesinden sonra, Kürt bölge yönetiminin isteği üzerine, Amerikan savaş uçakları, IŞİD’in belli nokta mevzilerini bombaladı. Şunu özellikle unutmamalıyız ki; Amerika’nın Işıd’ın mevzilerini bombalaması, Işıd’a karşı olduğu anlamına gelmemektedir. Zira, Elkaide gibi, Işıd’ ı yaratan Amerikan emperyalizminin ta kendisidir. Amerika ve müttefikleri, Orta doğuyu kan gölüne çevirtmek ve Orta doğunun Petrolleri üzerinde Hegemonyalarini sürdürmek için, Elkaide ve IŞİD gibi barbar ve cani çeteleri kullanmaktadır. Suriye’deki, Gazze’deki ve Irak’taki katliamların, sürgünlerin ve Ezidilere karşı yapılan katliam, sürgün ve soykırımın esas sorumluları Amerika, Avrupa Birliği kapitalist ülkeleri, TC. Devleti ve hükümetidir.

 

Ortadoğu coğrafyasında, sözüm ona, ’’Müslümanlık adına’’ bu canilikler ve Hırıstiyan düşmanlığı sürdürülürken, TC. devleti ve hükümetinden hiçbir tavır orta da olmamasına rağmen,7 Ağustos 2014 tarihinde Dişişleri Bakanı Davutoğlu öncülüğünde yapılan bir kriz toplantısında ise,Işıd’a şirin sözlerden başka bir tutum ortada yoktu. Bu tutum dahi TC. Devleti ve hükümetinin, Işıd canilerini desteklediğinin açık bir göstergesidir. Bu cani ve barbar örgüt; Elnusra, Elkaide ve Işıd olmak üzere, Katar ve Türkiye devletleri tarafından aktif olarak desteklendikleri bilinmektedir.

Ama ne acıdır ki, İnsan hakları savunuculuğunu ağızlarından düşürmeyen Avrupa Birliği ülkelerinde, her saat başı Ukraine üzerine haberleri vermelerine rağmen, Irak’ta Işıd’ın Ezidilere ve Süryanilere karşı yaptıkları soykırıma karşı hiçbir tutarlı yatırım ve tutum orta da yoktur.

ezidi-cocuklari

Irak’ta, IŞİD canilerinin Ezidi,Suryani-Asuri-Süryani,Türkmen,Hiristiyan ve Şii halklarına karşı yapmış olduğu saldırı, katliam ve soykırımlara karşı, herkesten önce karşı çıkması gerekenler, Aleviler ve Dersimlilerdir. Zira Aleviler çok iyi biliyorlar ki, Işıd canilerinin örgütlenlendikleri bölgelerden bir tanesi de,Türkiye topraklarıdır. Daha bir hafta önce, İstanbul’da 2 tane Şii Camisine saldırı düzenlenmedi mi? Türkiye Başbakanı R. Tayip Erdoğan,6 Ağustos 2014’te, NTV Televizyonun da, Oğuz Haksever ile yaptığı bir söyleyişte, “Benim için bir ara neler dediler. Gürcü dediler. Affedersin daha çirkinini söylediler, Ermeni dediler. Ama ben Türküm” diyerek, aslında kendisinin ne kadar Ermeni, Gayri Müslüm, kendisi gibi düşünmeyen, inanmayan ve yaşamayan kesimlere, düşman olduğunu, kanıtlamıştır.

Tamda bunun için:

Şimdi, biz Dersimlilere ve tüm bileşenlerimize düşen görev; Irak’ta, Işıd canileri tarafından soykırıma  uğrayan, Ezidi ve Süryani kardeşlerimizle dayanışma içinde olmanın gerekliliği bilinciyle, Işıd canilerinin caniliğini, tüm Dünya kamuoyuna duyurmamız gerekmektedir. Almanya’ da ve başka ülkelerde, Ezidi ve Süryani sivil toplum kuruluşlarının yapacakları etkinliklere, imkanlarımızı zorlayarak destek vermeliyiz. Bu dayanışmamızla, kardeş Ezidi ve Süryani halklarının yalnız olmadıklarını, kanıtlamalıyız. Unutmamalıyız ki; Gerçek dostluklar, zor anlarda gösterilmelidir. Bizler da, Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu bileşenleri olarak, kardeş Ezidi, Süryani, Türkmen, Şii ve Hıristiyan halklarının yanında olduğumuzu tüm Dünya’ya duyurmalıyız.

  • Kardeş Ezidi ve Süryani halkları yalnız değildir!
  • Işıd canilerine karşı mücadele bir insanlık mücadelesidir!

 

Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu 
Dersim Mağdurlar Platformu

 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − 3 =

More in Gündem

To Top