Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Ethem Sarısülük’ün Katiline Ödül Gibi Ceza

Gündem

Ethem Sarısülük’ün Katiline Ödül Gibi Ceza

Ethem Sarısülük’ü öldüren  Ahmet Şahbaz 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı.  Mahkemenin verdiği karar tepki topladı.

ethem-ve-katili-ahmet-sahbaz

Ethem’in katili Ahmet Şahbaz sadece 4 yıl hapis yatacak.

Geçtiğimiz yıl Ankara’daki Gezi Parkı protestoları sırasında polis Ahmet Şahbaz’ın tabancasından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün davasında mahkemenin verdiği karar vicdanları kanattı.

Ethem’in katili Ahmet Şahbaz 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Şahbaz, Ceza İnfaz Yasası ve denetimli serbestlik hükümlerine göre 4 yıl 10 gün hapis yatacak.

Suçlu bulunan Şahbaz, 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Cezayı az bulan Sarısülük’ün yakınları ise karara tepki gösterdi.

Davanın bugünkü yedinci duruşmasına, sanık Şahbaz’ın yanı sıra, Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük, kardeşleri ve ailenin çok sayıda avukatı ile sanık avukatları katıldı.

Jandarma, duruşmanın yapıldığı salonda, polis ise adliye çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı. Sanığın bulunduğu bölümün çevresi jandarma tarafından kapatıldı. İzleyici sıralarının ilk iki bölümüne de jandarma personeli oturdu.

Mahkeme, Ahmet Şahbaz’a önce “kasten adam öldürmek” suçundan müebbet hapis cezası verdi. Bu ceza önce “olası kasıttan” 21 yıla düşürüldü.

Daha sonra ise Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 266. maddesi uyarınca, Şahbaz olayda devletin silahını kullandığı için 28 yıla çıkarıldı. Şahbaz’ın cezası, “haksız tahrik” indirimiyle önce 9 yıl 4 aya, daha sonra da “iyi hal” indirimiyle birlikte 7 yıl 9 ay 10 güne düşürüldü.

Şahbaz, Ceza İnfaz Yasası ve denetimli serbestlik hükümlerine göre 4 yıl 10 gün hapis yatacak.

Cumhuriyet Savcısı Cuma Doğan ise Şahbaz’ın, “olası kasıtla adam öldürmek” ve “kamuya ait araç ve gereci suçta kullanmak” suçlarından 26 yıl 8 aydan 33 yıl 4 aya kadar hapsini istemişti.

Sarısülük davasının sunucu BBC Türkçe’ye değerlendiren müdahil avukatlardan Kazım Bayraktar, “Yargıtay’dan dönmesi gerekiyor. Çünkü mahkeme bu yargılamanın başından itibaren hukuksuz, kuralsız, adil yargılama ilkelerini yerle bir ederek bir yargılama yürüttü.” dedi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × four =

More in Gündem

To Top