Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Karaman’da Maden Ocağını Su Bastı: 18 İşçi Mahsur Kaldı!

Gündem

Karaman’da Maden Ocağını Su Bastı: 18 İşçi Mahsur Kaldı!

Karaman’ın Ermenek İlçesi’ndeki Pamuklu Köyü yakınlarındaki kömür ocağını su bastı, 18 işçi mahsur kaldı. Maden ocağı yetkilisi, mahsur işçilerin hayatlarından umudunun olmadığını söyledi.

 Dersimnews.com – Olay Karaman’da dün öğle saatlerinde meydana geldi.

Sabah vardiyasına giren işçiler çalışırken, ocakta sıcak su kaynağının patlaması sonucu ocağı su bastı. Ocakta mahsur kalan ve ilk etapta ‘yaklaşık 30′ olarak açıklanan işçileri kurtarmak için çalışma başlatıldı. Baskının meydana geldiği kömür ocağına, kurtarma ve sağlık ekipleri sevk edildi.

ermenek-maden-faciasi

 

Karaman Valisi, mahsur işçi sayısını aşağı çekerek 18 kadar işçinin mahsur olduğunu söyledi.

Madencilerin çalıştığı galerinin 50 metresi su ile doldu. 18 işçi o galeriden çıkamadı. Ocakta yaşam odası yok ancak kaçış noktaları var.

Çıkanlar panikle arkadaşları için yardım çağırdı.

Ocağın 3 girişi bulunuyor. Suyun tahliyesi için 3 koldan çalışmalar devam ediyor. Bir taraftan da maden ocağına hava basılıyor.

HAS ŞEKERLER MADENCİLİK İŞLETİYOR

Madeni ‘Has Şekerler Madencilik’ şirketi işletiyor.

Son yapılan açıklamalara göre madendeki su seviyesinin artmasıyla bir galeri suyla doldu ve işçilerin çıkış yolu kapandı. Bazı işçiler çıkışa yönelip kaçmayı başarırken bir işçi yaralı olarak hastaneye kaldırıldı, 18 işçi mahsur kaldı.

Madende yaşam odası bulunmuyor.

Madende mahsur kalan işçilerin isimleri belli oldu

Ermenek’te maden ocağını su basması sonucu mahsur kalan işçilerin isimleri belli oldu.

Madende mahsur kalan 18 işçinin isimleri şöyle:

“Osman Çoksöyler, Hüsnü Çolak, Ali Haznedar, Kerim Haznedar, Mehmet Tokat, Hüseyin Çolak, İsa Gözbaşı, Bahri Üzer, Kamil Yaman, Tezcan Gökçe, Uğur İlhan, Hüseyin Gültekin, İsmail Gürses, Mehmet Baha, Mehmet Özcan, Hasan Tuncer, Recep Çiloğlu , Ömer Cansu”

Soma işçileri durduruldu

Soma’da maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle Ankara’ya protesto yürüyüşü kararı kararı alan maden işçilerinin bir kısmı Karaman’ın Ermenek ilçesindeki maden ocağında su baskını haberini alınca, yürüyüşlerini yarıda keserek Ermenek’e yola koyuldu.

Ancak basında yer alan haberlere göre işçilerin otobüsleri Uşak’ta durduruldu. Radikal online haber portalı polisin işçilerin geçişine izin vermediğini söyledi.

Manisa’nın Soma ilçesinde Mayıs ayında 301 kişinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasının meydana geldiği Eynez Maden Ocağı ile aynı şirket tarafından işletilen Atabacası Maden Ocağı’nda çalışan yaklaşık 400 işçi bu ayki ücretlerinin ödenmediği gerekçesiyle Ankara’ya doğru yürüyüşe başlamıştı

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven − four =

More in Gündem

To Top