Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Öcalan’ın Newroz Mesajı: 40 Yıllık Silahlı Mücadeleye Son Verilmeli

Gündem

Öcalan’ın Newroz Mesajı: 40 Yıllık Silahlı Mücadeleye Son Verilmeli

40 yıllık silahlı mücadelenin artık sürdürülemez olduğunu ifade eden PKK lideri Abdullah Öcalan örgüte silah bırakmak için kongre yapma çağrısı yaptı.

 

Dersimnews.com – Öcalan, Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarına gönderdiği mesajda PKK’ye silah bırakmak için kongre toplaması mesajını yineledi. Süleyman Şah Türbesi’nin PYD’nin kontrolü altındaki Eşme’ye taşınmasına vurgu yapan Öcalan “Eşme ruhunu halklarımız arasında yeni tarihin sembolü olarak selamlıyorum” dedi.

newroz2015

 

PKK lideri Öcalan, Diyarbakır’da düzenlenen Newroz kutlamalarında okunan mesajında “90 yıllık çatışmalı bir süreçten sonra barışın hakim olduğu yeni bir sürece giriyoruz” dedi.

40 yıllık silahlı mücadelenin artık sürdürülemez olduğunu ifade eden Öcalan mesajında özetle şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemiz halklarının, demokrasi, özgürlük, kardeşlik ve onurlu barışı için yürüttüğümüz mücadele bu gün tarihi bir eşiktedir. 40 yıllık hareketimizin acılarla dolu geçen bu mücadelesi boşa gitmediği gibi aynen sürdürülemez bir aşamaya da varmış bulunmaktadır.”

Öcalan, halkların demokratik çözüm ve barışı talep ettiğini belirterek 28 Şubat günü Dolmabahçe Sarayında açıklanan on maddelik deklarasyona vurgu yaptı ve bu temel ile “yeni bir süreci başlatma görevi ile karşı karşıyayız” dedi.

“Deklarasyon gereği ilkelerde mutabakat oluşmasıyla birlikte PKK’nin Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı yaklaşık 40 yıldır yürüttüğü silahlı olan mücadeleyi sonlandırmak ve yeni dönemin ruhuna uygun siyasal ve toplumsal strateji ve taktiklerini belirlemek için bir kongre yapmalarını gerekli ve tarihi görmekteyim.

“(…) Bu kongremizle birlikte artık yeni dönem başlamaktadır. Bu yeni dönemde, Türkiye Cumhuriyeti dahilinde özgür ve eşit Anayasal yurttaşlık temelinde demokratik kimlik sahibi demokratik toplum olarak, barış içinde ve kardeşçe yaşama sürecine giriyoruz. Böylelikle 90 yıllık Cumhuriyet tarihinin çatışmalarla dolu geçmişini aşıp gerçek barış ve evrensel demokrasi kriterleri ile örülmüş bir geleceğe yürüyoruz.”

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × three =

More in Gündem

To Top