Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

HDP’li Bakanlar Hükümetten İstifa Etti

Gündem

HDP’li Bakanlar Hükümetten İstifa Etti

HDP’li Ali Haydar Konca ve Müslüm Doğan’ın istifa gerekçeleri: “Savaş koşullarının ağırlaşması” ve “karar mekanizmalarına dahil edilmemek”…

Dersimnews.com – AKP’nin “Savaş Hükümeti”nde yer alanHDP’li Kalkınma Balanı Müslüm Doğan ve Avrupa Birliği (AB) Bakanı Ali Haydar Konca geçici seçim hükümetinden istifa etti.

hdpli-bakanlar

Partilerinin bilgisi ve onayı dahilinde bu kararı alan her iki bakanın “hükümetin uyguladığı savaş koşullarının giderek ağırlaşması” ve “HDP’li iki bakanın karar mekanizmalarına dahil edilmemesi” nedeniyle istifa ettikleri öğrenildi.

Konca ve Doğan, AKP’nin “savaş hükümeti”nde yer aldıkları için eleştirilmişlerdi. Davutoğlu’nun bakanlık teklif ettiği HDP milletvekili Levent Tüzel “şavaş hükümetinde yer almak istemediği için” bakanlığı kabul etmediğini açıklamıştı.

 

‘Savaş ve darbe konsepti’

HDP Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenleyen Ali Haydar Konca, istifalarının gerekçelerini açıkladı.

Ali Haydar Konca, fiilen görevi yürütmedeki olumsuzluklar nedeniyle istifa ettiklerini söyledi.

Konca, “Çözüm masası tamamen devrilmiş, 90’lı yılları aşan ve sıkıyönetim dönemlerini aratan savaş konsepti maalesef devreye konmuştur. Ülkemiz ve halklarımız, polis asker gerilla genç çocuk ayrımı yapmaksızın, her gün onlarca yurttaşımızın yaşamın yitirdiği kanlı girdaba Saray ve AKP eliyle itilmiştir” dedi.

HDP Kocaeli Milletvekili, “Darbe konseptini; Lice, Silvan, Diyarbakır, Hakkari, Silopi, Cizre, Dersim başta olmak üzere tüm halklarımız ve dünya kamuoyu yakından görmüştür” diye konuştu.

Ali Haydar Konca, Bakanlar Kurulu’nda istifa gerekçelerini anlattıklarını, Başbakan Davutoğlu’nun ise kendilerine gerekçelerine katılmadığını söylediğini belirtti.

“Teşekkür ettik, ayrıldık. Karşılıklı tartışma kesinlikle olmadı” diyen Konca sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cizre’deki sıkıntıları, bakan olarak gördüğümüz muameleyi anlattık. Varto’da yaşananları, mezarlıkların bombalanmasını, oradan lanetleyen telefonlar aldığımızı açıkladık. Bu koşullarda seçim koşullarının mümkün olmadığını söyledik. Cizre olayında İçişleri Bakanlığı ve Valiliğin krizi yönetemediğini söyledim.”

Başbakan Davutoğlu, geçici seçim hükümeti için HDP’den Levent Tüzel, Müslüm Doğan ve Ali Haydar Konca’ya bakanlık teklifinde bulunmuştu. Teklifi Levent Tüzel reddetmiş; Mülüm Doğan ve Ali Haydar Konca ise teklifi kabul etmişlerdi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − nine =

More in Gündem

To Top