Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’de 418 öğretmen görevden alındı

Dersim

Dersim’de 418 öğretmen görevden alındı

Dersim’de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 418 öğretmen ile 86 memurun görevlerinden uzaklaştırılması yürüyüşle protesto edildi.

Dersimnews.com – Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere yönelik başlatılan cadı avında Dersim’de görev yapan 418 öğretmen ile 86 memur görevden uzaklaştırıldı.

Öğretmenler “PKK ile ilişkili” oldukları iddiasıyla görevden alındı. Ancak bu iddia somut delillerden yoksun ve hukuki bir karar içermiyor.

DERSİM’DEKİ ÖĞRETMENLERİN YARISI GÖREVDEN ALINDI

Milli Eğitim Bakanlığı, FETÖ soruşturması kapsamında 11 bin 285 öğetmenin görevine son verdi. Görevden almalardan en çok etkilenen il ise öğretmenlerinin neredeyse yarısının açığa alındığıDersim oldu.

Dersim’de 418 öğretmen, 86 MEB personeli olmak üzere 504 kişi görevden uzaklaştırıldı. Görevden almalar öncesi Dersim’de 946 öğretmen görev yapıyordu.

Görevden alınan öğretmenlerin Eğitim-Sen’li olması dikkat çekici.

418 öğretmenin görevden alındığı Dersim, son yıllarda eğitimde gösterdiği büyük başarı ile Türkiye’nin eğitimde en başarılı şehri durumunda.

dersimde-418-ogretmen-gorevden-alindi

ÖĞRETMENLERDEN PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ

Dersim’de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 418 öğretmen ile 86 memurun görevlerinden uzaklaştırılması yürüyüşle protesto edildi.

Milli Eğitim Müdürlüğü önündeki oturma eyleminin ardından protestocular, sloganlar atarak Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Burada yaklaşık 3 bin kişi tarafından karşılanan öğretmenler, yolu çift yönlü trafiğe kapatıp, hükümet aleyhine sloganlar attı.

GÜLER: BU HUKUKSUZLUK KABUL EDİLEMEZ

Eğitim-Sen Dersim Şube Başkanı Süleyman Güler, eğitim emekçilerin yönelik saldırıları kabul etmeyeceklerini ve haklarını aramak için sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi. Güler, şunları söyledi:

“Bugün valilik internet sitesinde yapılan açıklama ile ilimizde görevli 418 öğretmen ve milli eğitimin çeşitli kademelerinde çalışan 86 memur arkadaşımızın görevden alındığı açıklandı. Biz Dersimliler, kamu emekçileri asla bu duruma boyun eğmeyeceğiz. Dersim’in eğitim alanındaki başarısı ortada, hep Türkiye standartlarının üzerinde bir eğitim verilmiştir ve eğitim alanında Dersim, Türkiye’de örnek olmuştur. TEOG sınavlarında son 4 yıldır birinci il durumunda, LYS sınavında hep ilk 10 sırada yer almıştır. Bu yıl Türkiye 6’ıncısı olmuş bir kenttir. Buradaki amaç eğitim alanında Türkiye’de örnek olan Dersim’de eğitimi bitirmektir. OHAL yasaları ile bize yapılan bu baskı ve şiddeti asla kabul etmeyeceğiz. Bu hukuksuzluğa hükümet derhal dur demelidir.”

Eyleme katılanlar daha sonra meydanda 1 saat oturma eyleminde bulunduktan sonda ıslık çalıp, alkışlar eşliğinde dağıldı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 2 =

More in Dersim

To Top