Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Sünni Dayatmayı Eleştirmediler

Siyaset

Sünni Dayatmayı Eleştirmediler

Meclis’e cemevi talebinin reddedilmesi ve caminin ibadet yeri olarak gösterilmesine tepki gösteren CHP’li Hüseyin Aygün, partili arkadaşlarına da kırgın: Asıl üzüldüğüm aynı partinin çatısı altında siyaset yaptığım bazı arkadaşlarımın bile beni anlamaması. Sünni dayatmayı eleştirmelerini beklerdim….

CHP’li Hüseyin Aygün’ün ‘Meclis’e cemevi’ talebi TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından, Diyanet’in açıklamalarını referans alıp, geri çevirmesi ve Aleviler için de camiyi adres göstermesi tartışma başlattı…
Sünni anlayışın Alevilere zorla dayatılmak istendiğini savunan Aygün’ün, ‘Alevilik ayrı dindir’ çıkışı ise yeni tepkileri beraberinde getirdi. En sert açıklama CHP’nin Alevi Milletvekili Sabahat Akkiraz’dan geldi. Akkiraz, isim vermeden Aygün’ü eleştirdi ve ‘Bu tür açıklamalar provokasyondur’ dedi. Tunceli Milletvekili Aygün, bir yılını geride bıraktığı parlamenterlik deneyimini AKŞAM’a değerlendirdi:

– SAMİMİ BİR YAKLAŞIM DEĞİL:
Aleviliğin ayrı bir din olduğuna ilişkin sözlerim, Sünni dayatmaya yönelik bir tepkiydi. Benim açıklamamı sorgulamadan önce, Sünni devlet anlayışının Alevilere nasıl baktığının sorgulanması gerektiğine inanıyorum. Bu topraklarda Aleviler yüz yıllarca aşağılandı, katledildi. Kahramanmaraş’ta, Çorum’da ve 19 yıl önce Sivas’ta Aleviler ‘kafir’ ilan edilerek çoluk çocuk demeden öldürüldü. Bütün bunları gözardı edip, benim sözlerimi yargılamanın samimi bir yaklaşım olmadığını düşünüyorum. Şiddet içermediği ve başkalarının özgürlük alanına tecavüz edilmediği sürece inanca müdahale edilemez. Laik devlet tanımını da ifade eden bu öğreti maalesef Türkiye’de sadece lafta kalıyor.

– ALEVİLİĞİ DEVLET ŞEKİLLENDİREMEZ: Cemevi’nin ibadethane olup olmadığı kararını Sünni Diyanet’in fetvalarına dayanarak devlet veremez. Elbetti ki Alevilik İslam’ın çatısı altında ortaya çıkmış bir inançtır. Aleviler kendilerini ‘Elhamdülillah Müslümanız’ diyerek İslam’ın içinde görüyorlar Ama bu inancın kendi motifleri vardır ve bu motifleri devlet şekillendiremez. Asıl üzüldüğüm aynı partinin çatısı altında siyaset yaptığım bazı arkadaşlarımın bile beni anlamaması. Partili arkadaşlarımın Sünni dayatmayı ve buna teslim olan Meclis Başkanı Çiçek’i eleştirmelerini beklerdim.
– TARİHİ BİR GERÇEĞİ DİLE GETİRDİM: Alevilik ilgili sözlerim nasıl yanlış anlaşıldıysa, aynı yanlış algı Dersim katliamı ve Atatürk’le ilgili açıklamalarım sürecinde de yaşandı. Ben sadece tarihi bir gerçeği dile getirdim. Bu Atatürk’ün ve Cumhuriyetin kazanımlarını inkar etmek değildir. CHP kitlesi artık Dersim tartışmalarının köşede saklı tutulan bir silah gibi kullanılmasını istemiyor. AK Parti’nin CHP ve Atatürk’le sorunu olmasaydı Dersim Katliam’ı için özür dilemezdi. Çünkü, Dersim’le ilgili bir tartışmadan yola çıkarak CHP’yi, Cumhuriyet tarihini, İnönü ve Mustafa Kemal’i hedef alıyor. Dersim için özür dileyen Başbakan, neden Uludere için aynı açıklıkta özür dileyemiyor? Neden Sivas katliamı için özür dilemiyor?

CHP VE ATATÜRK HEDEF HALİNE GETİRİLDİ
CHP ve Atatürk ile ilgili yaptığım tartışmalar sağlıklı yürümedi. Hemen herkes taraf oldu. İslamcılar, hızla Atatürk’e saldırdılar. CHP ve Atatürk’ü hedef haline getirdiler. Böyle rövanşist yaklaşınca, CHP seçmeni bu tartışmaya hoşgörüyle bakmadı. CHP içindeki ulusalcılar Dersim meselesini çok bilmediklerinden biraz tepki gösterdiler ama onlarda da bir yumuşama var. Kamer Genç, ‘Dersim olaylarını neden açtın, Ak Parti samimi değil, partiye zarar verirler’ dedi. Genç’in, haklı olduğunu kabul ettim ama ‘ne zaman tartışılmalı’ diye sordum, cevap vermedi.

DERSİM 38 RAPORU HAZIRLANACAK
Meclis’te kurulan Dersim Komisyonu 78 yıl sonra adının Aslıhan Kiremitçiyan olduğunu öğrenen Fatma Yavuz’u ve diğer mağdurları dinledi. Meclis’e gelen Dersim’in Kayıp Kızları, sürgün hikayelerini, nasıl evlatlık verildiklerini paylaştı. Komisyona şu ana kadar altı bin civarında dilekçe verildi. Belgeler de incelendikten sonra Dersim 38 raporu yayınlanacak. O rapordan sonra Meclis, bazı adımlar atacak.

KAYIP YAKINLARINA ÇAĞRI SAHİPSİZ 9 CENAZE ADLİ TIP’TA BEKLİYOR
1997’de Tunceli Çemişgezek’teki çatışmada öldürülen 17 kişinin akıbeti bilinmiyordu. Hüsnü Yıldız, kardeşi Ali Yıldız’ın cenazesinin kendisine verilmesi için açlık grevi başlatmıştı. Milletvekili olduğumda iki gündür grevdeydi. Meclis gündemine taşıdığım ilk olay bu oldu. Askeri alandaki kazılarda dokuz kişiye ait kemikler bulundu. Cesetlerden birinin Ali Yıldız’a ait olduğu tespit edildi. Bulunan 9 cesedin kime ait olduğu ise bilinmiyor. İstanbul Adli Tıp’ta bekletiliyor. Buradan 90’lardan beri kayıplarını arayanlara sesleniyorum. Adli Tıp’a başvurun.

DENİZ GEZMİŞ VE ARKADAŞLARININ GELENEĞİNDENİM
Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının kurduğu siyasi gelenekten geliyorum. Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’de benim gibi sosyalistlerin de olmasını istediğini söyledi. CHP’nin kitle partisine dönüşmesi Kılıçdaroğlu ile başladı. CHP, eski CHP’nin çok uzağında artık. İnsan Hakları İhlalleri, Kürt sorununa bakış açısı, cezaevlerinde yaşanan sorunlara yaklaşımı değişti. Ben de avukatlığımı Meclis’e taşıdım. Yaşanan acılara tercümanlık yapıyorum. Sayın Kılıçdaroğlu’nun Akil İnsanlar Komisyonun kurulması ile ilgili önerisi yeni dönem CHP çizgisinin göstergesi.
(Akşam )

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. Dersimli Ismail

    18/07/2012 at 17:37

    Sayin Vekilim, öncelikle bir cok konuda oldugu gibi, Meclise Cem Evi yapilmasi cagrinizi, ictenlikle destekliyorum,sizi bu cesur ve yürekli cikisinizdan dolayi kutluyorum. Sizin bu hakli istek talebiniz karsisinda AKP ve sözde tarafsiz Meclis Baskani Cemil Cicek`te bir kere daha sinifta kalmislardir. Ama ayni zamanda ne kadar Alevi diger inanclardan rahatsiz olduklarini ortaya koydular. Dogrusu, sizinde dogru olarak vurguladiginiz gibi, CHP icinde de size bir destegin gelmemis olmasi da, beni de hayli sasirtti. Fakat, bizler sizin attiginiz her dogru adimlarin arkasinda oldugumuizu ve size her zaman destegimizi verecegimizi, bir kere daha beyan etmek istiyorum. Umut ederim, CHP 34. Olagan Kurultayindan sonra,istenilen yeni degisim rotasinda,istenilen yolu alir. Fakat, yeni degisimin o kadar kolayda olamiyacagi da bilinmelidir. Demek istedigim gerek Sayin Kilicdaroglu`nun olsun ve gerekse degisim isteyen diger arkadaslarinizin, isi o kadar kolay olmayacak.Fakat buna ragmen önemli olan zoru basarmaktir. Sizin bundan sonraki calismalarinizda basarilar dilerken, her zaman yaninizda olacagimizi yeniden vurgulayarak,
    Selam ve Sevgilerimi gönderiyorum
    Ismail Yüceer

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 + 4 =

More in Siyaset

To Top