Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Cumhurbaşkanı 5 Yıl Sonra Madımak Katliamı’nı Hatırladı!

Siyaset

Cumhurbaşkanı 5 Yıl Sonra Madımak Katliamı’nı Hatırladı!

5 yıldır Köşk’te oturan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,  Sivas katliamının araştırılması için Devlet Denetleme Kurulu’nu (DDK) görevlendirdi.
Dersimnews.com – İnsanlık tarihin kara lekelerinden biri olan  ve hala aydınlatılmayan Madımak Katliamı ile ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Devlet Denetleme Kurulu’nu görevlendirdi.

5 Yıldır Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Gül, Madımak Katliamı ile ilgili bugüne kadar sessiz kalmıştı. 33 Can’ın  hayatını kaybettiği Sivas Katliamını  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yeni hatırlayabildi.

Gül, Madımak olayının gerek oluş şekli, amacı, sonuç ve tesirleri itibarıyla gerekse dönem içinde yaşanan diğer bazı olaylarla irtibatları itibarıyla bir bütünlük içinde araştırılması ve incelenmesi için Devlet Denetleme Kurulu’nu görevlendirdi.

Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde yapılan açıklama şöyle:

“Bilindiği üzere, Sivas’ta 01-02 Temmuz 1993’te yaşanan ve 37 kişinin ölümü ile sonuçlanan olayların sonuçları ve olaya taraf olan her kesimdeki tesirleri hâlâ devam etmektedir.

Madımak hadisesine müdahil olan tüm kesimlerde; olayların gerçek mahiyetinin algılanması/kavranması ve çıkarılan sonuçlar itibariyle derin bir belirsizlik ve kuşku mevcuttur.  Nitekim, Sivas’ta faaliyet gösteren 114 sivil toplum kuruluşu, Sayın Cumhurbaşkanımıza yapmış oldukları ziyaret esnasında söz konusu hususları dile getirmiş ve konunun tekrar incelenmesi talebinde bulunmuşlardır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Madımak olayının gerek oluş şekli, amacı, sonuç ve tesirleri itibariyle gerekse dönem içerisinde yaşanan diğer bazı olaylarla irtibatları itibariyle bir bütünlük içerisinde araştırılması ve incelenmesi için Devlet Denetleme Kurulunu görevlendirmiştir.”

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + five =

More in Siyaset

To Top