Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

ABF: Hiçbir Abdest Sizin Kirliliğinizi Temizleyemez!

Siyaset

ABF: Hiçbir Abdest Sizin Kirliliğinizi Temizleyemez!

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel, CHP’li Ali Haydar Öner’e “Senin Diyarbakır’a girebilmen için abdest alman lazım. Biz seninle eşit değiliz elhamdülillah” diyen AKP Diyarbakır milletvekili Cuma İçten’e tepki gösterdi.

Dersimnews.com/Ankara
– CHP’li Ali Haydar Öner’e “senin Diyarbakır’a girebilmen için abdest alman lazım. Biz seninle eşit değiliz elhamdülillah” diyen AKP Diyarbakır milletvekili Cuma İçten‘e Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) tepki gösterdi.

ABF, AKP’li Cuma İçten’i kınayan bir açıklama yaptı.

ABF Genel Başkanı Selahahittin Özel’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:

Diyarbakır’da ”Selahaddin Eyyubi Üniversitesi” adıyla bir vakıf üniversitesi kurulmasını öngören yasa tasarısı üzerinde söz alan CHP Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner’e cevap veren AKP Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, bütün kirlenmiş dünyasını dışa vurdu.
Cuma İçten, Öner’e yönelik, ”Sen Diyarbakır’ı biliyor musun? Sen Kürt müsün? Diyarbakır’da niye yoksun? Tabela partisisin. Oy bile alamazsınız. Sizler, bizleri 1925’lerde de 37’lerde de 57’lerde de terk ettiniz. O günden beri Diyarbakır’a giremezsiniz. Girebilmek için abdest alman lazım senin. Biz seninle eşit değiliz, elhamdülillah. Zaten ben seninle eşit olmak istemem. Biz bu ülkenin sahibiyiz” ifadeleri, AKP zihniyetinin ahlaksızlıkta, bölücülükte artık sınır tanımadığını, Alevilerle ilgili fütursuzluğunu artırdığını gösteriyor.
AKP’nin, Muaviye’ye, Yezit’e kadar uzanan kökleri, çeşitlilik içinde bütünlüğü barındıran Anadolu topraklarında düşmanlığın, bölücülüğün, kin ve nefretin yeniden filizlenmesine neden oluyor. Dış politikada uyguladığı mezhepçi politikalarla Türkiye’yi Suriye’de ateş çemberinin içine atan, “Alevileri keseceğiz” diyen Selefi grupları para ve silah vererek, insan yollayarak destekleyen AKP zihniyetinin Türkiye’de yapmak istediği şey de Alevileri yok etmektir.
Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten ve partisindekiler bilmelidir ki, milyonlarca kez abdest alsanız da sizler duygularınızdaki ve bilincinizdeki kirliliği temizleyemezsiniz. Sizin cima haliniz hiç bitmeyecektir. Mecliste yaptığınız bu konuşmanın metni aslında size ait değil, ecdadınızın şeyhülislamı Ebusuut’lara, İdris-i Bitlis’ilere aittir.
AKP’nin çarpık zihniyeti, Alevilerin sabrını zorlayan sınırlara dayanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti döneminde hiçbir hükümet, hiçbir başbakan bu kadar açıktan, bu kadar rahat Alevilere küfretmemiş, aşağılamamıştır. Sayın Sırrı Sakık da “Kafkaslardan, Boşnaklardan gelenler siz bu ülkenin sahipleri değilsiniz” diyerek açıkça ırkçılık yapmıştır.
Sayın Cuma İçten; bu konuşmanızı, sizi böyle konuşturan parti zihniyetini, bu zihniyetin inşasını sağlayan müderrislerinizi, siyasetçilerinizi, bürokratlarınızı kınıyoruz.
Sosyal medyada paylaşın
        
   
2 Comments

2 Comments

  1. erdal

    04/02/2013 at 18:57

    sabah abdest alıp akşam haram parayla eve döner buda abdest ise ben bu abdesti almam

  2. Hasan

    06/02/2013 at 09:07

    Ben sünniyim Alevi dostlarım da var. Öğretmenlik yaparken Elazığda Dersimlilerin mahallesinde kaldım. Ev sahibimiz alevi idi. evlerinde yemek yedik çay içtik. Ama onlardan sünnilerle ilgili yezit benzetmesi duymadım. Ancak bazı Alevi temsilcilerinin sünni kesimi ikide bir yezitlikle ithamı ayıp oluyor. Esas yezitlik Yezitle alakası olmayan sünnileri yezitlikle suçlamaktır. Ebussut veye İdrisi Bitlisi dönemlerinde yapıldığı iddia edilen yanlışların hesabını bugünkü sünnilere fatura etmek sizce doğrumu? O zaman Şah İsmail öneminde İran’da, Tebriz’de İsfahan’da veya başka yerlerde katledilen Sünnilerden dolayı bu günkü alevileri suçlamak yanlış olmaz mı? Dünün siyasi kavgalarını bu güne taşıyarak iç barışı nasıl sağlayacağız? eleştiride ölçüyü kaçıran herkesi kınıyorum

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve + 20 =

More in Siyaset

To Top