Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

‘Cennetin Anahtarı MEB’e mi Verildi’

Siyaset

‘Cennetin Anahtarı MEB’e mi Verildi’

Aygün, İzmit’te okullarda dağıtılan  “Cennet İçin İmam hatiplere gelin” çağrısının yer aldığı kitapçığı Meclis gündemine taşıdı.

Dersimnews.com/Ankara – Dersim  Milletvekili Hüseyin Aygün, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmit Müftülüğü ve  Evliya Çelebi Anadolu İmam Hatip Lisesi işbirliği ile Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde, tüm ortaokullarda dağıtılan “Cennet İçin İmam hatiplere gelin” çağrısının yer aldığı kitapçığı Meclis gündemine taşıdı. AKP’nin 4+4+4 eğitim sistemiyle okullarda gerici uygulamaların artarak devam ettiğine dikkat çeken Aygün, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya, “Cennetin anahtarı bakanlığınıza mı verildi” diye sordu.

 İşte Aygün’ün verdiği soru önergesi:

AKP’nin 4+4+4 eğitim sistemini uygulamaya koymasının ardından okullardaki gerici uygulamalar artarak sürmektedir. İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmit Müftülüğü ve Evliya Çelebi Anadolu İmam Hatip Lisesi işbirliği ile Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde, tüm ortaokullarda “cennet için imam hatiplere gelin” çağrısı dağıtılmaktadır. İzmit’te İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de desteğiyle tüm 4.sınıf ve ortaokul 8.sınıf öğrencileri arasında “21 Ayet-20 Hadis Ezberleme Yarışması” yapılmaktadır.

“Kitapçığın “Neden İmam-Hatip Liseleri’ni tercih etmeliyiz” başlıklı bölümünde çocukların cennet için imam hatip liselerine gönderilmesi çağrısı yer alması ise çok ilginçtir. Bu vaatlerini neye dayanarak yaptıkları ve nasıl yerine getirecekleri ise bir o kadar ilginçtir.

Velilere, çocuklarınızın hedefinin cennet olmasını istiyorsanız imam hatipleri seçin çağrısı yapılmaktadır. Kitapçıkta yer alan ‘Bu Okullar Güzel İnsanlar Yetiştirdi’ bölümünde; başbakan, diyanet işleri başkanı, Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanına yer verilmesi de dikkat çekmektedir.

Kitapçık boyunca ailelere, öğrencilere, imam hatip okullarını seçmeleri için çağrı yapılırken, aksi durum için tehditten de geri durulmamıştır. Anneler Babalar Dikkat! vurgusunun altında, uyarılara uymayan için ayetli bir tehdit bulunuyor: “Ey Müminler! Yakıtı İnsanlar ve Taşlar Olan Cehennem Ateşinden Kendinizi ve Ailenizi Koruyunuz…(Tahrim Suresi-6.Ayet)

Karma eğitimin kötülendiği bölümde ise öğrencilerin imam hatip okullarına gönderilmesi istenirken, bilim dışı iddialara yer verilmiştir. Kitapçık adeta baştan sona skandallarla doluyken, kitapçıkta din derslerinde kalma olmadığı müjde olarak öğrenci ve velilere bildirilmektedir.

Bu çerçevede,

İzmit’te kaç farklı okulda bu kitapçıktan dağıtılmıştır? Kitapçıkları kim basmıştır?

İzmit dışında başka hangi illerde bu vb. kitapçıklar dağıtılmıştır?

Kitapçıkları kimler dağıtmıştır? Görevleri nedir?

Kitapçıkların dağıtılması yönünde izin başvurusu yapılmış mıdır? Yapılmışsa resmi izni kim vermiştir?

Bu Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir projesi midir? Bu konuda bakanlığınızın teşvik, destek ve organizasyonu var mıdır?

Okullarda bu tarz kitapçıkların dağıtılmasını doğru buluyor musunuz?

Yeni Eğitim Sistemi sonrası kaç İmam Hatip Okulu açılmıştır? Kaç öğrenci kayıt yaptırmıştır?

4. ve 8.sınıf öğrencileri arasında “21 Ayet-20 Hadis Ezberleme Yarışması”nı kim düzenlemektedir? Kaç öğrenci başvuru yapmıştır? Bakanlığınız veya bakanlığınıza bağlı müdürlüklerin böyle bir çalışması var mıdır? Var ise hangi illerde?

Çocukların cennet için İmam Hatip Liselerine gönderilmesi çağrısı neye dayandırılarak yapılmaktadır? Bu tür yönlendirmelerin yapıldığı kitapçıkların okullarda dağıtılmasına neden izin verilmektedir?

Diyanet ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortak çalışmaları var mıdır? Var ise bu çalışmalar hangileridir?

Kitapçıkta yer alan ‘Bu Okullar Güzel İnsanlar Yetiştirdi’ bölümünde yer alan isimler nelere göre seçilmiştir? Diğer mezunlara bir haksızlık yapılmamış mıdır?

Kitapçık boyunca ailelere, öğrencilere, İmam Hatip Okullarını seçmeleri için çağrı yapılırken, aksi durum için ise tehditlerin yer aldığı kitapçıkta aileler üzerinde baskı oluşturulmasını doğru buluyor musunuz?

Kitapçıkta yer alan bir bölümde “Allah sevdiği kimseleri bu okullara göndermiştir. Benim dinimi öğrensinler ve kullarıma öğretsinler diye sevdiği kimseleri bu okullara göndermiştir “ cümleleri yer almıştır. İlk İmam Hatip Okulu kaç yılında nerede açılmıştır?

“Çocuğunuza iyi bir gelecek için; 5.ve 9.sınıflarda: Kur’an-ı Kerim, HZ Muhammed’in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerini seçmeli dersler olarak seçin” ifadelerinin bulunduğu bölümde bu derslerden sınıfta kalmanın olmadığı belirtilmektedir. Bu iddianın gerçekliği var mıdır? 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılının birinci döneminde bu dersleri kaç öğrenci almıştır? Kaçı başarılı kaçı başarısız olmuştur?

Yeni eğitim sistemi ile beraber yeni getirilen seçmeli derslerden en çok hangisi seçilmiştir? Kaç kişi bu dersleri almamak için başvuru yapmıştır?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Karma Eğitim ile ilgili bir çalışması var mıdır?

Cennetin anahtarı bakanlığınıza mı verilmiştir?

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

 1. Koo Sur

  12/04/2013 at 08:00

  Doğru, cennetin kapısı, gelişmenin ve dünyayı görmenin kapısı, dünyayı ve kendini tanımanın anahtarı eğitimdedir.
  En değerli sermaye, en değerli emek, eğitime verilen emektir. İnsanı huzura, bilgiye ve yeryünüzdeki cennete götüren anahtar eğitimdedir.
  Bunu kötüye kullanmak çok tehlikelidir.
  Türkiye-de eğitim, bilhassa sosyal bilimler, genelinde ideolojiktir, milliyetçi, ırkçı vaya dinseldir.
  Bu bölümlere genelinde fakir aile çocukları ilgi gösteriyor veya onlara bırakılıyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + thirteen =

More in Siyaset

To Top