Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

PKK 8 Mayıs’ta Çekilmeye Başlıyor

Siyaset

PKK 8 Mayıs’ta Çekilmeye Başlıyor

PKK’nin Kandil sorumlusu Murat Karayılan, Türkiye’de bulunan PKK milatanlarının sınırdışına 8 Mayıs’tan itibaren çekilmeye başlayacağını açıkladı.

pkk-kandil-toplantisi
Dersimnews.com– Kandil’de gazetecilere yapılan basın açıklamasında örgütün sınırdışına çıkış tarihi açıklandı.

Kalabalık gazeteci topluluğuna konuşan Murat Karayılan, PKK milatanlarının Türkiye sınırları dışına 8 Mayıs’tan itibaren çıkmaya başlayacağını açıkladı.

Konuşmasında çözüm sürecinde İmralı’yla yapılan görüşmelere dikkat çeken Karayılan, Abdullah Öcalan’ın Newroz’da yaptığı açıklamayla yeni bir sürecin başladığını ifade etti.

Çekilmeyi en kısa sürede gerçekleştireceklerini belirten Karayılan, PKK’nın hiçbir çatışmaya girmeden her zaman kullandığı güzergahlardan disiplin ve gizlilik içinde çekileceğini duyurdu.

‘SALDIRI OLURSA ÇEKİLME DURUR’

Karayılan, herhangi bir saldırı yaşanması durumunda çekilmeyi durduracaklarını da vurguladı.

Sürecin 6 aşamalı şekilde devam edeceğini kaydeden Karayılan, bu süreçte, Kuzey Irak’a çekileceklerini ve Kürdistan yönetiminden bu dönemde anlayış beklediklerini de dile getirdi.

Bu süreçte bağımsız heyetlerin çalışma yapması gerektiğini sözlerine ekleyen Karayılan, bu maddeleri sıralarken Türk Silahlı Kuvvetleri’nden gelecek bir saldırı durumunda çatışmazlık halinin sona ereceğini birkaç kez vurguladı.

Karayılan süreci baltalayabilecek girişimlerin engellenmesi için her iki tarafın da hatalıları tespit edip üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydetti.

İLK AŞAMA ÇEKİLME SON AŞAMA SİLAH BIRAKMA

Karayılan, çekilmenin gerçekleşmesiyle birlikte birinci aşamanın sona ereceğini ve ikinci aşamada yasal düzenlemelerin hayata geçmesini bekleyeceklerini söyledi.

Normalleşme olarak tanımladığı üçüncü aşamayla birlikte çözüm sürecinin sona geleceğini dile getiren PKK lideri, bu noktadan sonra silahların bırakılacağını kaydetti.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

one × one =

More in Siyaset

To Top